Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Šouráte se uprostřed noci už po několikáté potmě na záchod a cestou přemýšlíte, proč vás měchýř nenechá pořádně vyspat… Je to stresem, věkem, nebo dokonce nějakou nemocí anebo jste prostě jen večer vypili víc tekutin, než vaše tělo zvládne vyloučit ještě před ulehnutím? Je jasné, že takové noční výpravy na náladě moc nepřidají, přerušovaný spánek se nevyhnutelně podepíše na vaší náladě, energii i celkovém zdraví. Pokud vás potíže s nočním močením obtěžují delší dobu a stav se nelepší, kontaktujte lékaře, aby vás vyšetřil.
Proč chodíte v noci často na malou?
Problém častého nočního nucení na močení (odborně nykturie) může mít mnoho příčin, některé vás napadnou samozřejmě, jiné už tak zřejmé být nemusí.
- Velmi lehké spaní. Možná spíte jako na vodě a snadno vás probudí jakýkoli hluk nebo třeba partner, když se na posteli otočí nebo do vás ve spánku strčí. Proberete se a vzápětí si uvědomíte, že potřebujete čurat.
- Příliš tekutin před spaním. Příčina nykturie může být zcela prozaická: ve večerních hodinách nebo těsně před usnutím vypijete příliš tekutin. Abyste minimalizovali riziko nočního buzení kvůli močení, je vhodné omezit příjem tekutin zhruba dvě až tři hodiny před ulehnutím.
- Spánková apnoe. Jedná se o nebezpečné pauzy v dýchání během spánku, kdy vás mozek donutí procitnout, abyste se nadechli – a vy zároveň zjistíte, že máte plný močový měchýř.
- Zvětšená prostata. Projevuje se tím, že se muž nedokáže úplně vymočit, má slabý proud moči. Musí často na toaletu, a to i v noci, a močení je obtížné i bolestivé.
- S nutkáním chodit častěji na záchod mohou mít souvislost také různé neurologické poruchy a velmi často je za ním též infekce močových cest či zánět močového měchýře.
A jaké jsou další příčiny nykturie?
Dlouhodobý stres
Dlouhodobý stres může významně ovlivnit činnost močových cest a přispívat k častému nočnímu buzení. Stres aktivuje sympatický nervový systém (ten reguluje mnoho tělesných funkcí mimo vědomou kontrolu), což může vést ke zvýšenému napětí svalů měchýře a zhoršené schopnosti plně ho vyprázdnit během dne. Výsledkem je časté nutkání na močení, které se pak projevuje i v noci.
Navíc stres narušuje spánkový cyklus a zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, což může způsobit, že i menší množství moči v měchýři spustí akutní potřebu návštěvy toalety. Tento začarovaný kruh nejenže snižuje kvalitu spánku, ale přispívá k větší únavě a zhoršení celkové psychické pohody.
Cukrovka i nemoci ledvin
Na frekvenci nočního močení mohou mít významný vliv poruchy a onemocnění ledvin. Zdravé ledviny regulují množství moči v těle tak, aby se její tvorba během spánku snížila. Při chronických onemocněních ledvin nebo když dojde k jejich poškození cukrovkou, může dojít k narušení této schopnosti a výsledkem je nadměrná produkce moči ve spánku. Navíc zhoršená ledvinová funkce může způsobit zadržování vody během dne a i to zvyšuje potřebu močit v noci.
Hyperaktivní močový měchýř
Syndrom hyperaktivního močového měchýře se projevuje náhlým, často nekontrolovatelným nutkáním na močení, a to i v případě, že měchýř není plný. Mezi typické příznaky patří naléhavé nutkání, časté močení, noční buzení kvůli potřebě, někdy dokonce i únik moči. Příčinou tohoto stavu může být nadměrná aktivita svalů stěny močového měchýře, nervové poruchy, infekce močových cest, stres a některé léky.
Nykturie: Jak si pomoci při častém nočním močení
- Vyprazdňujte močový měchýř pravidelně během dne s určitou frekvencí, nečekejte „na poslední chvíli“.
- Během večera nepijte víc než 300 až 400 ml tekutin, vyhněte se přitom alkoholu a nápojům s kofeinem či cukrem, mohou zvyšovat tvorbu moči.
- Většinu tekutin se snažte přijmout v průběhu dne (nikoli až večer) a doplňujte je pravidelně. Není správné vypít jednorázově větší množství a poté několik hodin nepít nic.
- Omezte konzumaci slaných potravin, a to zejména večer. Obsahují příliš sodíku, který vyvolává žízeň, tedy zvyšuje příjem tekutin, a tudíž i objem moči.
- Zlepšete spánkovou hygienu. Čím je váš spánek hlubší, tím menší je pravděpodobnost, že vás vzbudí nutkání k močení. Udržujte v ložnici optimální teplotu, větrejte, před spaním se vyvarujte modrého světla, uléhejte každý den ve stejnou dobu, nejezte na noc těžká jídla.