Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jste tu vždy pro ostatní a chcete, aby všichni okolo vás byli šťastní. Jste oblíbení a už odmala se o vás říká, že jste hodná holka nebo hodný kluk. Co když ale ve skutečnosti ztrácíte sami sebe, kašlete na svoje názory a potřeby, jen abyste nemuseli jít do konfliktu, a máte neustálou potřebu být oceněni okolím, protože to sami neumíte? Sebevědomí nízké, hranice neurčité… People pleaser jak vyšitý!
Problém vzniká v dětství
Ačkoliv „people pleaser“ nemá jednu konkrétní definici, psychologové, terapeuti i koučové je ve své praxi vídají dnes a denně. „Snaha zavděčit se, silná potřeba všem vyhovět a být pozitivně přijímán vzniká už někdy v dětství,“ vysvětluje vztahová koučka Jana Řehulková. Jako děti si říkáte o pozornost, lásku a zájem a naučíte se spojovat svou hodnotu s tím, jak vás druzí vnímají.
- Poslušné děti byly chváleny a to je přece žádoucí, no ne? Ale co když se takto zakládá na vzorec chování, kdy pro pochvalu a přijetí uděláte cokoli? Podřídíte se, přizpůsobíte, vyhovíte... Hlavně nikoho nezklamat a mít (na první pohled) harmonické vztahy.
Empatie, péče o druhé a schopnost naslouchat jejich potřebám jsou cenné sociální dovednosti, to nikdo nezpochybňuje. Ale je people pleasing laskavost? „To, že někdo kývne na všechno, ještě neznamená, že je dobrý člověk. A to, že někdo umí říct ne nevypovídá o tom, že je špatný,“ vysvětluje koučka.
Jak poznáte, že jste people pleaser?
Paradoxní je, že výsledkem snahy všechny kolem sebe potěšit není vůbec spokojenost, a to ani vaše, ani ostatních. Jak podle Jany Řehulkové poznáte, že máte problém?
- Máte práce až nad hlavu, ale nikdy neřeknete ne na další úkol nebo setkání. Že pak máte minimum času jen pro sebe a na odpočinek, je jasné.
- Děsí vás konflikty, už jen představa, že s někým nesouhlasíte, nebo dokonce jdete do sporu, ve vás vyvolává úzkost. I proto své chování a osobnost přizpůsobujete okolní situaci i lidem.
- Velmi těžce snášíte kritiku a obtížně se prosazujete, to raději na vše kývnete.
- Pomoc nabízíte ještě předtím, než si o ni ostatní řeknou, a míváte pocit, že jste zodpovědní za štěstí ostatních.
- Ztrácíte sami sebe a nevíte, co vlastně chcete, protože jste zvyklí žít podle přání druhých.
- Porovnáváte se s ostatními a málokdy z toho vyjdete vítězně - každý se vám jeví jako kompetentnější či charismatičtější.
- Cítíte se využívaní a frustrovaní. Vy jen dáváte, ostatní to berou jako samozřejmost a nedávají nic nazpět. Ale proč by měli, když vy vypadáte, že nic nepotřebujete?
Konec s obšťastňováním ostatních!
Poznali jste se? Pak vám hrozí permanentní pocit nedocenění, trvalá frustrace a možná i vyhoření. Řešením není skončit s laskavostí a ochotou, ale najít správnou míru. Jana Řehulková říká, že to nikdy nesmí být na úkor vás samotných – a navíc péče o druhé vždy začíná péčí o sebe: „Není životním úkolem nikoho z nás zavděčovat se ostatním a činit je šťastnými. Zodpovědnost máme jen za svůj život a své štěstí, naše hodnota není závislá na tom, kolikrát a komu řeknete ano.“ Co se s tím dá dělat?
Jak přestat být people pleaser
Už nechci být „hodná holka“ !
- Uvědomte si vlastní hodnotu: Jste důležití a cenní tím, kdo jste. Lásku a uznání si nemusíte zasloužit, není třeba obětovat sebe sama.
- Trénujte asertivitu a učte se říkat ne: Zkuste nejdřív jednoduché věty „Teď opravdu nemůžu…“ nebo „Potřebuju si to promyslet…“. A v dalším kroku zkuste někoho požádat o malou pomoc.
- Respektujte vlastní potřeby: Promyslete, co vám dělá radost a co vás naopak vyčerpává. A berte to v potaz, až příště budete kývat na dovolenou na raftech, když byste si raději týden četli na pláži.
Nepůjde to hned, bude vám to zpočátku hodně nepříjemné, možná vám budou chybět pochvaly ostatních, budete trpět pocity viny a dost možná přijdete o pár „přátel“. Ale nakonec vám bude lépe!