Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Odstraňování vodního kamene nemusí být náročné, stačí vědět, co funguje. Mnohé pomocníky máte běžně doma. Zjistěte, které úklidové metody mohou způsobit víc škody než užitku a jaké osvědčené triky vám naopak zajistí zářivě lesklou sprchu a dokonale čisté spáry.
Místo kyseliny ocet a soda
Přípravky s obsahem silných kyselin sice čistí účinně, mohou ale zničit jemné materiály a poškodit těsnění nebo spáry. Dráždí také sliznice, proto vám slzí oči nebo vás štípe v nose. Na úklid přitom stačí ocet a voda. Smíchejte je v poměru 1 : 1, naneste na znečištěná místa a nechte působit až půl hodiny. Poté opláchněte a otřete dosucha.
Na úklid můžete zkusit také pastu ze sody bikarbony, která je ideální na keramiku i sklo. Smíchejte sodu s trochou vody, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na skvrny, nechte působit a následně jemně otřete houbou.
Místo bělidla citronová šťáva
Bělicí prostředky nejsou na vodní kámen vlastně vůbec určené, navíc mohou vytvořit na površích nevzhledné skvrny. Rozpustit minerální usazeniny, které vodní kámen tvoří, vám pomůže citronová šťáva. Naneste ji na postižená místa, nechte chvíli působit a opláchněte. Vše vyčistí, navíc vám svěže provoní koupelnu.
Místo drátěnky houbičky ze sociálních sítí
Při úklidu se vyvarujte různých brousících houbiček a drátěnek, mohou poškodit povrchy, zejména skleněné dveře nebo chromové armatury. Na zašlé spáry zkuste místo toho úklidové přípravky nanášet starým kartáčkem na zuby. Dobře funguje i nanohoubička, tu používejte samotnou, bez jakéhokoli přípravku. Zkusit můžete i populární Scrub Daddy houbičky. Ty mění svou tvrdost podle toho, v čem je namočíte. V teplé vodě zůstávají měkké, ve studené jsou naopak tvrdé a dokonale odstraní jakoukoliv špínu. Nepoškrábou povrchy, navíc se dají hygienicky mýt v myčce na nádobí.
Místo dření sáček
Oblastí, kde se vodní kámen často hromadí, je sprchová hlavice a hlava výtokového ramínka. Právě ty se přitom špatně čistí. Chcete-li to účinně vyřešit bez zdlouhavého drhnutí, vezměte si na pomoc obyčejný igelitový sáček. Naplňte ho octem tak, aby bylo postižené místo zcela ponořené, a zafixujte gumičkou. Nechte působit alespoň hodinu. Ocet změkčí vodní kámen, což usnadní jeho následné odstranění.
Místo námahy síla páry
Chcete-li si pod stromeček pořídit něco, co vám běžný úklid usnadní a zásadně zkrátí, pak si Ježíškovi napište o parní čistič. Pára jemně rozpouští nečistoty i usazený plak a umožňuje snadné odstranění vodního kamene bez použití agresivních chemikálií nebo drhnutí. Jednoduše nasměrujte páru přímo na oblast, kterou chcete vyčistit, a nechte ji chvíli působit. Poté povrch otřete čistým hadříkem dosucha.
Jak předcházet vodnímu kameni
Otírejte povrchy po každém sprchování: Použijte stěrku nebo hadřík, abyste odstranili zbytkovou vodu.
Instalujte filtr na vodu: Změkčovače vody redukují množství minerálů, které způsobují usazování kamene.
Pravidelná údržba: Nečekejte, až se kámen nahromadí – pravidelná péče usnadní čištění.
Vodní kámen ve sprše lze zvládnout jednoduše a šetrně, pokud zvolíte správné metody. Rozhodně se vyvarujte abrazivních nebo silně chemických prostředků, které mohou způsobit více škody než užitku. Pravidelnou údržbou udržíte svou sprchu krásnou a lesklou bez zbytečné námahy.