Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vánoce jsou křesťanským svátkem, kdy oslavujeme narození Ježíše Krista. Je to tedy primárně náboženská záležitost, kterou ale respektují i ti, kdo v Boha nevěří. Ať jste tedy věřící či ateisti, pravděpodobně každý rok zdobíte stromeček, chystáte štědrovečerní večeři a nemůžete se dočkat, až i k vám dorazí Ježíšek a nadělí vám dárky.
Jaká je ale historie českého Ježíška? Je to miminko, nebo starý děda? A kde asi tak bydlí?
Historie Ježíška
Vánoce jako oslava narození Ježíše Krista mají velmi dlouhou historii, připomínat si tento svátek začali věřící již někdy ve 2. až 3. století. Ale trvalo ještě mnoho mnoho let, než vznikla tradice Ježíška, který hodným dětem naděluje dárky.
Ještě před ním měl totiž vánoční nadílku na starosti svatý Mikuláš (nosil je 6. prosince), až v 16. století v souvislosti s církevní reformou ho tak nějak „vyštípal“ Ježíšek. Toho prosazovali protestanti, kteří byli na rozdíl od katolíků proti uctívání svatých. Ale vlastně ani sami protestanté, natož pak katolíci si jen těžko zvykali, že by najednou na začátku prosince Mikuláš nechodil a až 24. prosince by s dárky dorazil Ježíšek. A zrodila se tradice, kdy nejdřív nosí drobnější nadílku Mikuláš, po něm s velkou slávou dorazí právě Ježíšek.
Jak vypadá český Ježíšek?
Asi žádné dítě nepochybuje o tom, že když si napíše dopis Ježíškovi, nějaké z jeho přání se vyplní. Ale jak ten, kdo mu vysněné dárky donese, vlastně vypadá, v tom jistotu nejspíš nemá. Představy o Ježíškovi se zkrátka různí. Pro někoho je to malé novorozené miminko, pro jiného boubelaté batole či malý chlapec, jsou ale i tací, podle nichž je to stařík, protože přece i Ježíšek musel zestárnout a zešedivět. Každé dítko se nakonec spokojí s odpovědí, že Ježíšek naděluje dárky tajně, nesmí být nikým spatřen, tudíž nikdo nemá šanci s jistotu vědět, jak vypadá.
Faktem ale je, že Ježíšek je zdrobnělinou jména Ježíše Krista, často bývá nazýván i Jezulátkem, takže teorie o dítěti jsou nejpravděpodobnější a také nejčastější. Jak moc malé či velké dítě to je, to už těžko říct. Zobrazován bývá jako opravdu malé miminko v jesličkách, ale třeba i jako již zjevně větší chodící dítko. Třeba slavné Pražské Jezulátko je chlapec, který kyne a stojí vzpřímeně, takže novorozeně to není ani náhodou.
Kde bydlí Ježíšek?
Asi tušíte, že konkrétní adresu vám nesdělíme. Každopádně i na tuhle otázku existuje hned několik odpovědí, které mají ukojit především dětskou zvídavost.
Ten český bydlí na Božím Daru, kde má od roku 1994 i svou poštu. Když tedy v období od 1. do 23. prosince pošlete na adresu Vánoční pošta, Boží Dar 1, 362 62 v obálce třeba vánoční pohlednici s adresou, kam chcete, aby pak pozdrav od Ježíška přišel, na Božím Daru všechno zařídí. Vaši pohlednici orazítkují speciálním vánočním razítkem a pošlou ji na vámi určenou adresu. Návod, jak přesně na to, najdete na webových stránkách obce.
Slovenský Ježíšek pak má svou poštu v Rajecké Lesné a ten rakouský bydlí ve městě Steyr, kde je i městská část Christkindl (v překladu Ježíšek). Polský Ježíšek má pak poštu ve Varšavě a německé děti mohou psát hned na několik adres.
Vše o Vánocích
Vrchol českých Vánoc připadá na Štědrý den 24. prosince, kterému předchází období adventu. V kruhu rodinném trávíme i první a druhý svátek vánoční. Máte vánoční dárky? Upečte si vánoční cukroví a připravte štědrovečerní večeři podle našich receptů. Víte, jak uplést vánočku?
Recepty na cukroví
Vanilkové rohlíčky • Linecké • Perníčky • Vosí hnízda • Rumové kuličky • Raffaello kuličky • Pracny • Kokosky • Nepečené • Zdravé • Cukroví z bílků
Jak na štědrovečerní menu