Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čím dětem pomoci budovat silnější imunitu a zvýšit jejich odolnost vůči infekčním nákazám? Hodně záleží na tom, jaký režim si doma nastavíte, protože na ta úplně nejjednodušší pravidla se často zapomíná. Přitom jsou až překvapivě účinná.
Mytí rukou
Nácvik důležitých hygienických návyků a standardů by měl být naprostým základem. „Nevěřili byste možná, ale „obyčejné“ mytí rukou dokáže udělat zázraky. Důležitá je ovšem správná technika a také důkladné opláchnutí rukou,“ říká pediatrička Monika Michňová. Učte děti od nejútlejšího věku, že ruce se mají umývat vždy, když se přijde domů z venkovního prostředí, po použití toalety a samozřejmě před jídlem.
Nácvik smrkání a toaleta nosu
Pokud se dítě umí při rýmě dobře vysmrkat, je to více než polovina úspěchu. „Co se týká toalety nosu, klíčem k udržení zdraví nosní sliznice jsou pravidelné proplachy nebo „vystříkání“ nosu izotonickým roztokem, ideálně na denní bázi, po příchodu domů nebo večer před spaním. Skvělé je též preventivní inhalování,“ doporučuje lékařka.
Očkování
Povinná očkování dle platného očkovacího kalendáře dětí jsou samozřejmostí, před nástupem do mateřské školky nebo brzy po nástupu je dobrým řešením nechat dítko naočkovat také některými nepovinnými vakcínami.
„Vhodné je zejména očkování proti hepatitidě (žloutence), meningitidě (očkování je dostupné proti několika typům meningitidy, které způsobují různé bakterie) a chřipce, které je pro děti starší dvou let k dispozici již dokonce ve formě nosního spreje, tudíž žádné píchání jehlou,“ uvádí Monika Michňová.
Pohyb venku každý den
„Důležité je podporovat děti, aby sportovaly, pravidelně se hýbaly. Nezapomínejte na pohyb na čerstvém vzduchu, a to za každého počasí a teploty,“ zdůrazňuje lékařka. Pokud jde o prevenci nemocí, mnohé dokáže rovněž vyvážený jídelníček, tedy pestrá strava bohatá na vitaminy, minerály, stopové prvky a vlákninu, s omezením cukrů a tuků.
Správné oblékání
Děti by se měly otužovat, přičemž tou úplně nejpřirozenější formou je pobyt venku v každém ročním období a za každého počasí, protože – jak se říká – neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. „Používejte takzvaný cibulový systém, tedy raději dejte dětem více slabších vrstev a vybírejte kvalitní prodyšné materiály, které odvádějí pot od těla. Pokud se totiž dítě rychle zapotí, zvyšuje se riziko prochladnutí. Dbejte zejména na kvalitní, nepromokavou obuv, která udrží nohy v teple a suchu,“ uvádí Monika Michňová.
Chřipka není „jen“ nachlazení
Chřipka není jen rýma a kašel, tedy klasická respirační infekce. „Jde o závažné systémové virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé a přichází náhle, z plného zdraví. Zrádná je zejména pro rizikové skupiny, kam patří děti, těhotné ženy, chronicky nemocní lidé a senioři. Těm může způsobit závažné zdravotní komplikace, jako třeba zánět středního ucha, zápal plic, nebo dokonce zánět srdečního svalu. U dětí je pak velkým strašákem riziko vzniku febrilních křečí,“ upozorňuje pediatrička.