Hlavní obsah

Objímejte svoje děti! Zlepšíte jim tak nejen imunitu a školní prospěch, ale celý budoucí život

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Mnozí rodiče se shodnou, že není lepší pocit než poprvé držet své dítě v náručí. Objímat ho a cítit jeho kůži na své – neexistuje pro ně nic krásnějšího. Ale nejde jen o prvotní rodičovské pocity, ve hře jsou benefity na celý život. Proč je objímání tak zdravé pro duši i tělo a co vše tak mohou rodiče ovlivnit?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Máte pocit, že věta „Mám tě rád/a“ nebo „Jsi šikovný/á“ jako projev náklonnosti stačí? Není to pravda. Lidské tělo má na sobě šest až deset milionů dotykových senzorů, které dokážou vyvolat nejen pocit štěstí, ale ovlivnit i psychiku a přispět k lepšímu zdravotnímu stavu. A všichni lidé potřebují objetí – a ze všeho nejvíc děti, pro které je to významný projev lásky. Objímání jim dodá jistotu přijetí, což je základ pro zdravou sebelásku a sebepřijetí.

Prokazatelný vliv na zdraví

Aby děti prospívaly, nestačí jim poskytnout jen vyváženou stravu a obstarat jim základní potřeby. Důležité je právě i objetí, které má přímý vliv také na vývoj mozku. Vědecká studie publikovaná na webu PubMed prokázala, že děti v ústavní péči, kterým nebylo objetí pravidelně dopřáváno, měly horší studijní výsledky. Když byly ale po dobu deseti týdnů 20 minut denně objímány, jejich výkon se zvýšil. To ale není vše! „Objetí přispívá i k nižší produkci stresových hormonů, jako je kortizol. Děti, které se cítí psychicky dobře, mívají často i pevnější zdraví,“ popisuje psychoterapeutka Tatiana Mironova z portálu Terapie.cz.

Studie publikovaná ve vědeckém magazínu PNAS zkoumala vliv objetí na posilování imunitního systému v souvislosti s běžnými virózami. Výzkumníci zjistili, že účastníci, kteří častěji přijímali objetí, lépe reagovali na viry způsobující nachlazení. Jejich obranyschopnost lépe zvládala boj s infekcí a symptomy nemocí u nich byly mírnější.

Objímání nemá věkovou hranici

Miminka se po narození učí orientovat ve světě především pomocí dotyků a fyzickým kontaktem a z pěti lidských smyslů se jako první vyvíjí právě hmat – objetí je proto pro jejich vývoj zásadní! Jenže jak děti rostou, rodiče jsou k nim rezervovanější. Zejména to tak mívají otcové se svými syny, kdy jim objímání přijde „málo chlapské“. To je ale podle odbornice velká škoda. „Objetí nemá věkovou hranici! I když se děti stávají nezávislejšími a méně často si pro objetí přicházejí, vědomí, že mohou kdykoli přijít za rodičem pro fyzickou blízkost, je velmi cenné. S dospíváním se samozřejmě forma blízkosti může měnit, ale základní princip zůstává důležitý po celý život,“ míní psychoterapeutka.

Foto: Leszek Glasner, Shutterstock.com

Objímat svoje miminko je pro matky přirozené a neměly by se od toho nechat odradit řečmi „o rozmazlování“. Ale potřebují to i větší dětiFoto: Leszek Glasner, Shutterstock.com

Zásadní vliv na dospělý život

Objetí je tedy důležité pro vývoj každého dítěte. Neslouží jen k utišení ve chvíli, kdy má bolest nebo trápení. Potřeba je i „jen tak“, bez důvodu. „Je to zdroj pocitu bezpečí, přijetí a podpory. Objetí uvolňuje hormon oxytocin, často nazývaný hormon lásky, který pomáhá budovat důvěru a pocit blízkosti,“ vysvětluje psychoterapeutka. „Sevření v náručí dětem ukazuje, že jsou milované a že jim někdo rozumí, což je klíčové pro jejich zdravé sebevědomí a vztah k sobě samým.“ A může se to významně podepsat i na budování rozmanitých sociálních vztahů v jejich dalším životě.

Jak často děti objímat?

Frekvence objímání je pochopitelně velmi individuální. Každé dítě (i rodič) je jiné a má různé potřeby. „Důležité je, aby objetí probíhalo přirozeně, spontánně a dítě se při něm cítilo dobře. Děti většinou samy dávají najevo, kdy ho potřebují: když přijdou, obejmou se, tulí se nebo se chtějí posadit na klín. Rodiče mohou obejmutí nabízet i jako podporu, když vidí, že potomek prochází stresující situací. Klíčem je vnímat, co potřebuje, a nechat se vést jeho reakcemi,“ doporučuje odbornice.

Objetím proti negativním emocím

Zná to asi každý rodič. Batole se válí po zemi a pláčem i křikem si vyprošuje pozornost. Nejúčinnější reakcí je právě objetí. A to pořádně silné. Mnoho dospělých se obává, že objímání dítěte, které má záchvat vzteku, jeho chování ještě podpoří. To je ale mýtus. Batole křikem reaguje na vnější podněty. Není tvrdohlavé a nesnaží se zničit den všem ostatním. Jen ztrácí kontrolu nad svými emocemi, protože je ještě neumí ovládat. V těchto okamžicích přestavuje objímání účinnou brzdu a uklidnění. Dáváte tím potomkovi jasně najevo, že ho v těžkých časech podpoříte.

Načítám