Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Problémy s trávením a pravidelným a bezproblémovým vyprazdňováním jsou velmi časté. Jen v Česku trpí nějakým typem zažívacích potíží přibližně dva miliony lidí, což je asi každý pátý člověk. Zhruba 10 až 15 procent lidí pak postihuje pravidelně zácpa, mezi další časté problémy patří syndrom dráždivého tračníku a jícnový reflux, což vše může negativně ovlivňovat trávení i vyprazdňování. Jednou z možností, jak si tento proces ulehčit a zpříjemnit, je podle mnohých názorů záchodová stolička, česky nazývaná jednoduše „štokrle“. K jejímu používání se nedávno přiznala i známá violoncellistka a zpěvačka Terezie Kovalová.
Už nikdy jinak
„Když mi po všech mých cestách došlo, že západní model toalet fakt není konstrukčně ideální pro naše tělo, začala jsem pokukovat po řešení. A tak došlo na stoličku. Zcela vážně musím říct, že jsem si myslela, že ten rozdíl nebude až tak výrazný. Ale on je a jaký! Od prvního vyzkoušení jsem věděla, že ji budu používat každý den. Vzhledem k tomu, jak častá jsou v České republice gastro onemocnění, se divím, že se toto ‚štokrle‘ nepoužívá častěji. Pro naše tělo a ‚velkou potřebu‘ je ideální turecký záchod, což ovšem, jak víme, není úplně příjemný zážitek. Dá se ale poměrně dobře nafingovat touto stoličkou. Teoreticky může posloužit cokoli, ale pointou vždy je, abyste měli nohy výše. Pak se vám bude chodit fantasticky na záchod,“ uvádí na svém instagramu známá hudebnice, violoncellistka a zpěvačka Terezie Kovalová. Ta svým humorem a otevřeností často „odzbrojuje“ své fanoušky a i její video se stoličkou sklidilo velký ohlas.
Jak funguje záchodová stolička
V čem tedy spočívá kouzlo této „zázračné“ stoličky, známé také jako „squatty potty“? Je primárně určena k tomu, aby zvedla nohy během sezení na toaletě, a napodobila tak polohu ve dřepu. Jednoduše změní úhel sedu a přináší tím různé výhody pro vyprazdňování. Běžné sezení na záchodové míse s koleny v úrovni boků nebo níže způsobuje, že konečník a část střeva zůstávají trochu nepřirozeně „zahnuté“, což může komplikovat a ztěžovat průchod stolice.
Záchodová stolička vám tedy zvedne nohy, takže kolena jsou výše než boky, čímž napodobuje přirozenou pozici v podřepu. Když jsou totiž kolena výše, mění se úhel mezi konečníkem a finální částí střeva (rektum a anus). Sval, který střevo trochu „svírá“, se v této pozici přirozeně uvolní, což umožní snadnější a rychlejší pohyb stolice směrem z těla ven.
Prevence zácpy i hemoroidů
V čem tedy spočívá kouzlo této praktické pomůcky? Mezi největší benefity patří:
- snadnější a rychlejší vyprazdňování, což pomáhá zamezit nadměrnému „tlačení“ stolice
- prevence před zácpou: v přirozenější poloze se zvednutými koleny je vyprazdňování snadnější, účinnější a zácpa se objevuje méně často
- nižší riziko vzniku hemoroidů: silné tlačení při vyprazdňování výrazně zvyšuje tlak na žíly v konečníku, což je jeden z faktorů vzniku hemoroidů
Pokud nemáte přímo záchodovou stoličku, můžete jako alternativu použít jiný předmět, který máte doma po ruce a jenž vám umožní zvednout na toaletě nohy do zvýšené polohy. Hodí se například nízký schůdek s výškou kolem 20 cm, klasická dětská stolička, pevná kartonová krabice, dřevěná bedýnka nebo hromada knih či časopisů naskládaných na sebe.