Hlavní obsah

Víte, kolik vám ještě zbývá vajíček? Jejich množství i kvalita se s věkem ženy rychle snižují

Foto: illustrissima, Shutterstock.com

Foto: illustrissima, Shutterstock.com

Otázka „Víte, kolik máte ještě vajíček?“ se může zdát na první pohled podivná a netaktní. Věřte ale, že v dnešní době, kdy stále více žen odkládá mateřství do pozdějšího věku, se stává velmi aktuální. Počet vajíček, který každá žena má, je daný již při narození a s věkem přirozeně klesá, což může mít zásadní vliv na plodnost. Díky moderním lékařským metodám je dnes možné zjistit, kolik vajíček ještě ve vaječnících zbývá a jaké jsou tedy šance na otěhotnění.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Podle lékařů v posledních letech významně narůstá počet žen, které se založením rodiny čekají do pozdějšího věku, a poté bývají mnohdy nemile překvapeny, když zjistí, že cesta za vytouženým miminkem nebude možná vůbec snadná. Optimální věk pro početí potomka je ze zdravotního hlediska kolem 25 let. Od 30 let výše pak tzv. ovariální rezerva (množství vajíček ve vaječnících) přirozeně klesá a po 35. roce se šance na spontánní těhotenství snižuje již poměrně výrazně. Kromě množství vajíček se totiž postupně zhoršuje také jejich kvalita.

Počet vajíček je omezený

Každá žena se narodí s předem danou zásobou vajíček, přičemž tento výchozí počet je dán geneticky. Běžně se ženě, která již menstruuje, každý měsíc připraví ve vaječnících několik desítek vajíček, jedno z nich dozraje a uvolní se, ostatní zaniknou. Jakmile je jejich zásoba vyčerpána, žena přechází do menopauzy, nemenstruuje a přestává být plodná. U některých žen dochází k tzv. předčasnému ovariálnímu stárnutí a do menopauzy vstupují už před 40. rokem věku.

„Tyto ženy se s nižším počtem vajíček již narodily, ale neví o tom. Odhalí to až speciální testy z krve. U některých pacientek se může nedostatek vajíček projevovat zkracujícím se intervalem mezi menstruacemi, který by měl standardně trvat 21 až 30 dnů,“ říká Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit.

Předčasné ovariální stárnutí neznamená, že by taková žena nemohla mít v budoucnu děti, měla by ale znát svůj zdravotní stav a přizpůsobit mu plánování rodiny. „V případě, že se na mateřství zatím necítí, ale do budoucna by děti chtěla, může si nechat vajíčka odebrat a zamrazit,“ uvádí lékař Pavel Otevřel.

Co je AMH hormon

Anti-Müllerian Hormone nebo také AMH je hormon, který je produkován folikuly ve vaječnících a jeho hladina přímo souvisí s počtem těchto folikulů (folikuly jsou malé měchýřky, v nichž dozrávají vajíčka). Hodnota AMH hormonu je tedy dobrým ukazatelem, zda je počet vajíček dostatečný a plodnost ženy optimální, nebo zda její schopnost otěhotnět již klesá. AMH hormon řídí i celý proces dozrávání vajíček, jeho hodnota v krvi tak poměrně přesně ukáže, kolik vajíček ženě ještě zbývá a jakou má šanci na přirozené početí.

Foto: StanislavSukhin, Shutterstock.com

Od 30 let klesá u ženy počet vajíček ve vaječnících, jejich množství dokáže zjistit krevní test AMH.Foto: StanislavSukhin, Shutterstock.com

Zásobu vajíček zjistí krevní test

Měření ovariální rezervy se provádí formou odběru žilní krve, nejčastěji u žen, které se snaží otěhotnět, ale z nějakého důvodu se jim to přirozenou cestou nedaří. Je to základní údaj, který je na místě znát před zahájením léčby neplodnosti. Počet vajíček ale lékaři potřebují znát i z dalších důvodů. Jedním z nich jsou gynekologické operace vaječníků, kdy se změří stav ovariální rezervy před operací i po ní a na základě výsledků lze poté zhodnotit, zda byla schopnost ženy stát se matkou vlivem operace narušena.

„Existují krevní testy, které hradí zdravotní pojišťovny, ale jsou komplikované. Žena například musí přijít na odběr pouze v období menstruace. Šanci na vyšetření máme tedy jen několik dní v měsíci a výsledek nemusí být přesný. Testy navíc nelze provést, pokud žena užívá hormonální antikoncepci,“ vysvětluje lékař Štěpán Machač, předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP. Lékaři proto usilují, aby zdravotní pojišťovny začaly ženám proplácet přesnější AMH test, který lze provést kdykoli, nejen během menstruace. Tento test v současnosti standardně pojišťovny nehradí a jeho cena se pohybuje kolem tisíce korun.

Od 1. ledna roku 2024 nově zdravotní pojišťovny hradí tento test onkologickým pacientkám, dále ženám, které trpí nějakou hormonální poruchou (např. syndromem polycystických vaječníků) a v rámci terapie je nutné znát ovariální rezervu, a ženám, které podstupují asistovanou reprodukci – léčbu neplodnosti.

Kdy podstoupit AMH test

Je doporučeno, aby si hladinu AMH nechala zkontrolovat každá žena, která je starší 28 let a přemýšlí o odkladu mateřství. U přibližně 10 % žen dochází totiž ke ztrátě plodnosti dříve, a proto je dobré si včas ověřit, zda je vhodné mateřství odsouvat na později. Samozřejmě je také doporučeno hladinu AMH vyšetřit u žen, které se o těhotenství neúspěšně snaží déle než osm měsíců,“ říká gynekolog Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny kliniky ISCARE.

Při snížených hodnotách AMH je naděje na přirozené otěhotnění sice malá, ale stále existuje možnost otěhotnění při využití některé z metod asistované reprodukce (metody umělého oplodnění). Pokud je hodnota AMH velmi nízká, je k úspěšnému početí miminka většinou zapotřebí využít darované vajíčko.

Načítám