Hlavní obsah

Jak doma udržet pozitivní energii? Pravidla feng-šuej vyladí prostor pro dobrý život. Začněte rohožkou!

Foto: Okrasiuk, Shutterstock.com

Foto: Okrasiuk, Shutterstock.com

Přijdete z práce domů, zavřete za sebou dveře a čekáte, že se dostaví uvolnění a naberete novou sílu… Jenže se nic takového neděje? Pak je asi nejvhodnější čas to napravit a udělat si z domova svou osobní „nabíječku energie“. Jak na to? Někdy stačí změnit či upravit pár maličkostí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Domov je místo, kde byste měli v klidu a bezpečí spočinout a nabrat novou pozitivní energii. Jak to udělat, abyste měli kolem sebe prostředí, které k tomu potřebujete? Ve spolupráci s Olgou Buškovou, průvodkyní a lektorkou feng-šuej, jsme připravili tipy, co a jak lze doma harmonizovat, vyladit nebo vylepšit.

Foto: olgabu.cz

Olga Bušková, průvodkyně a lektorka feng-šuej, již 15 let pomáhá lidem harmonizovat prostor i život. Zařizovala obchodní centra, zdravotní ordinace, kanceláře, ale také mnoho ložnic a obývacích pokojů. Věří, že úprava prostoru tvoří a ovlivňuje až třetinu kvality života. Píše a pořádá kurzy, je autorkou knihy Domov jako talíř a dvou diářů: Diář plný radosti a Diář plný časuFoto: olgabu.cz

Vstupní dveře a předsíň

Hlavní vchod je zásadní. Proudí tudy energie dovnitř domu či bytu, takže je třeba věnovat pozornost už předsíni. A čemu konkrétně?

  • Vstupní dveře by měly být vždy čisté, bez špíny, stejně jako rohožka. Jen tak se energie dostane do domu bez zádrhelů a nečistoty ji nepřibrzdí ani neomezí.
  • Nikdy nedávejte do předsíně zrcadlo proti vchodovým dveřím. Energie, která jimi vstupuje, by se odrazila zpět ven.
  • Schovejte boty. Neměly by se povalovat na zemi, ale měly by být zavřené v botníku. Zvlášť pokud jsou staré a prošlapané, protože taková je i jejich energie. A ta by blokovala cestu k něčemu novému.

Pracovna nebo pracovní stůl

Třebaže je určitý způsob zařízení pracoven a pracovních koutů zcela běžný, podle feng-šuej není nejvhodnější.

  • Při práci neseďte proti zdi. „Říkám tomu ‚zeď nářků‘. Blokuje vám to nápady, takže produktivita klesá. Pokud to jde, postavte pracovní stůl tak, abyste měli výhled do prostoru a myšlenky mohly volně proudit,“ vysvětluje Olga Bušková.
  • Současně byste ale neměli sedět zády ke dveřím, protože na ně pak nevidíte a podvědomě „hlídáte“, co jimi může nepozorovaně přijít, a trpí tím vaše soustředění.
  • Na pracovním stole udržujte pořádek. Pokud potřebujete hodně věcí, pak je schovejte do úložných boxů – energie tak lépe proudí.

Ložnice: prostor plný energie lásky a klidu

Když bylo výše zmíněno, že by se domov měl stát přímo „nabíječkou“, pak to platí především pro ložnici. Tady si dejte záležet hned na několika věcech:

  • Postel patří čelem ke zdi, a nikoli pod okno ani doprostřed místnosti. Jen tak bude mít lůžko – a vy s ním – pevnou oporu, abyste se v něm cítili bezpečně a dobře si odpočinuli.
  • Vedle postele by měly být dva noční stolky – i když jste single. Symbolizují rovnováhu a otevřenost pro vztahy.
  • Chcete mít v ložnici zrcadlo? Pak nikdy proti posteli, protože narušuje spánek a rozbíjí tok energie. Nejde-li dát jinam, na noc ho přikrývejte.
Foto: Archi_Viz, Shutterstock.com

Postel by v ložnici měla stát nejlépe tak, aby se její čelo opíralo o zeď, protože pak bude váš spánek klidnějšíFoto: Archi_Viz, Shutterstock.com

Obývací pokoj: srdce domova

Pro každodenní rodinný život je zásadní obývací pokoj, kde se můžete sejít a trávit společný čas. I tady byste měli zohlednit pár doporučení:

  • Sedací souprava by měla stát zády ke zdi – ne do prostoru. Jen tak budete mít pocit klidu a uzemnění.
  • Televize nemá být dominantní. „Nedělejte z ní středobod vesmíru a nenechávejte ji vládnout prostoru. Uložte ji někam bokem a do středu místnosti dejte něco klidnějšího, třeba květinu nebo pěknou lampu,“ radí Olga Bušková.
  • Osvětlení místnosti je zásadní. Nespoléhejte na jedno centrální světlo, ale přidejte lampičky a svíčky pro teplejší a útulnější atmosféru. Jsou-li světla na různých místech, pomohou vyvažovat energii v místnosti.

Co udělat, aby měl váš domov dobrou energii

Kromě umístění nábytku nebo osvětlení existuje ještě pár dalších věcí, které můžete pro dobrý tok energie ve vašem domě či bytě udělat:

  • Větrejte. Nechte dovnitř proudit čerstvý vzduch, který čistí energie.
  • Vsaďte na pokojové rostliny. Představují živoucí energii – a právě tu potřebujete. Pozor naopak na umělé květiny, proud energie blokují.
  • Zapalte vonné svíčky nebo tyčinky. Světlo navodí pokojnou atmosféru a zútulní prostor. Vůně uklidňují a pročišťují, ideální na to je levandule, eukalyptus nebo santalové dřevo, svěžest vyvolají citrusy, použít je můžete i ve formě esenciálního oleje.

Načítám