Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Každá část vašeho domova si zaslouží svůj vlastní charakter a správně zvolená vůně může výrazně ovlivnit atmosféru a vaše pocity. Experimentujte s různými kombinacemi vůní, které vás budou těšit a podporovat požadovanou atmosféru – ať už jde o klid, energii nebo relaxaci.
V každé z místností můžete vybírat z mnoha nosičů vůně, záleží na požadované intenzitě a využití. Velmi oblíbené jsou elektrické aroma difuzéry, které šíří vůni pomocí vypařování, vonné svíčky, aromalampy, potpourri nebo klasické difuzéry s dřevěnými tyčkami. Velmi univerzální je aroma kámen, na který nakapete esenciální olej, jenž se z něj postupně uvolňuje i několik dní.
Předsíň vítá hosty
Již při vstupu do domu či bytu intenzivně vnímáme nejen zrakové, ale i čichové vjemy. Proto své hosty nezapomeňte přivítat příjemnou, povzbuzující vůni. Vhodná je například kombinace různých citrusových a zelených, dřevitých vůní, jako je borovice, litsea cubeba, lemon grass, citron či bergamot. Vůni domova snadno navodí také dřevité vůně, jako je santalové dřevo, skořice a cedr.
Tip na Vánoce
Vánoce se blíží a s nimi i vůně pomerančů a skořice. Vytvořte si vlastní interiérovou vůni a zároveň přírodní dekoraci po vzoru našich babiček. Nakrájejte pomeranč na plátky a nechte pomalu sušit na topení. Pro dotvoření atmosféry můžete mezi ně přidat i špalíky skořice.
V předsíni je ideální využít vonné sáčky nebo potpourri, neboť tato místnost bývá spíše průchozí a není třeba používat silné vonné difuzéry nebo oleje.
Obývací pokoj je srdcem domácnosti
Obývací pokoj je místem, kde se setkáváte s rodinou i přáteli a kde odpočíváte po náročném dni. Nejdůležitější je pocit pohody, využijte jakékoli vůně, které se vám a vašim nejbližším líbí. Zkusit můžete třeba levanduli a vanilku, ty mají uklidňující účinek, který pomůže zmírnit stres a úzkost.
Svíčky s květinovými a dřevitými esenciálními oleji mohou podpořit relaxaci, zatímco difuzéry s oleji, jako je eukalyptus nebo máta, přinášejí svěžest a čistotu. Pokud máte obývák větší, můžete experimentovat s různými kombinacemi vůní pro různé příležitosti.
Jídelna a kuchyň k nakousnutí
Kuchyň a jídelna jsou místa, kde trávíte čas přípravou a konzumací jídel, což znamená, že je vhodné se zaměřit na udržování svěžesti a odstranění nepříjemných zápachů. Vůně v kuchyni by měla být osvěžující a čistá, s čímž vám pomohou citrusové vůně, vůně skořice, kávy a různých bylin (máta, rozmarýn, bazalka). Využijte esenciální oleje nebo svíčky.
Ložnice jako symbol relaxace
Vůně, které zvolíte v ložnici, by vždy měly podporovat její primární funkce a to jsou relaxace a spánek. Vybírejte proto uklidňující jemné květinové vůně – například levanduli, růži, pačuli, heřmánek a ylang-ylang. Doplnit je můžete hřejivou zemitou vůní santalového dřeva nebo tajemnou vůní neroli. Ideální jsou vonné svíčky, které si před spaním zapálíte a po provonění místnosti zhasnete. Předejdete tak přílišnému provonění ložnice. Vhodný je také aroma kámen – stačí si na něj pár hodin před spaním kápnout pár kapiček oleje.
Čistá a svěží koupelna a toaleta
Koupelna je místností relaxace a čistoty, a tak i její vůně by měla být svěží a čistá. Skvěle se hodí různé mentolové a svěží vůně - například máta, eukalyptus nebo tea tree. Vhodným nosičem jsou difuzéry, aroma kámen nebo speciální vonítka do koupelen a toalet z drogerií. Pokud máte také vanu, jistě vám při relaxační koupeli vykouzlí úsměv jemná vůně růže nebo levandule linoucí se z vonných svíček.
Na toaletě kromě klasických sprejů, které působí jen nárazově, využijte také difuzér, vůni do zásuvky, aroma kámen nebo speciální vůně v podobě gelových kuliček či bloku. Doplnit je můžete také závěsy přímo do toalety, které při spláchnutí uvolňují vůni – jen si dejte pozor, aby se jednotlivé vůně nepřebíjely, ale vzájemně se doplňovaly. Ideální jsou citrusové vůně a doplnit je můžete třeba sladkou pačuli nebo podmanivou vůní neroli.