Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Velká rodina u svátečně prostřeného stolu, všichni v dobré náladě, natěšení na skvěle připravenou hostinu a Ježíška. Hovor hezky plyne, nikdo neobrací oči v sloup a milá a přátelská atmosféra všude vůkol… Idylka, že? Žádný stres ani kradmé pohledy, zatínání pěstí pod stolem, strojené úsměvy a v hlavně jediná myšlenka: Proboha, ať už to hlavně všechno brzy skončí!
Sen o skvělých rodinných vztazích se bohužel nesplní každému a pak je namístě otázka, jak přežít sváteční chvíle, kdy je jaksi povinnost se sejít a soudržně slavit. Jenže co když nemáte s rodiči svého muže (nebo naopak on s vašimi) moc dobré vztahy a nechcete sobě ani dětem zkazit den, který by měl být tím nejlepším v roce? Máte právo je odmítnout, nebo se holt musíte ve jménu rodiny přemoct?
Vánoce a rodinné rituály
Jsou lidé, kteří Vánoce milují, a pak ti druzí. Špatné zkušenosti často pramení z dětství a není divu, že si k těmto svátkům pak každý hledá svůj vztah. „Sváteční setkání v rodinném kruhu mohou být příležitostí pro oslavu, ale zároveň okamžikem, kdy se střetávají různá očekávání, která vedou k napětí,“ upozorňuje Zuzana Steigerwaldová, psychoterapeutka z platformy Hedepy.
A dodává, že každá generace vnímá často rodinné rituály odlišně – pro někoho je prioritou kontinuita tradic, zatímco pro druhé je zásadní svoboda a přizpůsobení svátků vlastním představám. Což třecí plochy vytváří prakticky vždy. A rozhodně nejde jen o to, co patří či nepatří do bramborového salátu.
Štědrý den v kruhu rodinném
Je smutným faktem, že namísto klidu a lásky, které by advent a Vánoce měly přinášet, se často dostáváme do největšího stresu za celý rok. „Nároky na to, co bychom měli zvládnout a jak bychom se měli cítit šťastní, jsou nekonečné, a v mnohých rodinách bohužel vyústí na Štědrý den v hádku,“ říká psychoterapeutka Michaela Pilsová z portálu Terapie.cz.
„Umím si představit rodinu, kde přítomnost tchyně pomůže zvládnout nároky ohledně péče o děti, úklidu a přípravy jídla a bude ku prospěchu. Ale také si dokážu představit rodinu, kam to vnese velké dusno. A pak se jen řeší, jaké má kdo zvyky, kdo je paní domu, v čem půjdou děti k večeři,“ vyjmenovává zdroje nepohody Pilsová. Nutno dodat, že neshody mohou být nejenom mezi snachou a tchyní, ale také mezi matkou a dcerou.
Takže jak je to. Mám právo mít Vánoce takové, jaké je chci mít já? „Trávit Štědrý večer jen s partnerem a dětmi mi přijde přirozené, a pokud je to pro vás nutné k zachování klidu, šla bych do toho,“ doporučuje psychoterapeutka.
Otázky, které si musíte položit
- Jak bych si přála prožít náš Štědrý den a s kým?
- Co mi v něm přítomnost tchyně vezme a co naopak přinese?
- Dokážu ustát případný nesouhlas a námitky své tchyně bez křiku, pláče a dalších negativních emocí?
- Jaký názor na to má partner? Postaví se za mě v případě odmítnutí?
- Má tchyně někoho jiného, s kým Štědrý večer stráví?
Těžké rozhodnutí
„Pokud se rozhodnete trávit svátky bez rodičů jednoho z vás nebo obou, je důležité přistoupit k vysvětlení upřímně a empaticky,“ doporučuje Zuzana Steigerwaldová. V klidu sdělit své důvody, a pokud možno nabídnout vstřícné řešení například ve formě pozdější návštěvy. Je jasné, že bez velké dávky diplomacie a kompromisu se to asi neobejde, ale na druhou stranu jsou to vaše svátky a vy máte plné právo je strávit tak, jak si přejete. V klidu a bez zbytečných stresů a napětí.