Hlavní obsah

Užívat hořčík je v módě. Dokáže prý zlepšit náladu, řešit nespavost i snížit riziko vzniku cukrovky

Foto: Kmpzzz, Shutterstock.com

Foto: Kmpzzz, Shutterstock.com

Každý den doplnit hořčík a budete v nejlepší formě… Podobné chvalozpěvy se v poslední době objevují na sociálních sítích, kde se lidé trumfují, čím vším jim tento minerál zlepšil život. Jaké jsou jeho skutečné přínosy, jaký hořčík z lékárny je nejlepší a co si naložit na talíř, abyste ho získali v co nejpřirozenější formě?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Bezproblémové trávení, podpora kvalitního spánku, zlepšení paměti i sportovních výkonů… To vše je možné se dočíst o hořčíku na internetu. Téměř to vypadá, že se z něj stal doslova všemocný preparát, který si dokáže poradit s každým neduhem. „Kdyby měl na světě existovat jen jediný doplněk stravy, bez kterého bych už nechtěla dál žít, je to pro mě hořčík.“ Nebo: „Hořčík jsem začal brát teprve před třemi měsíci a už nyní mohu s jistotou říci, že mi úplně změnil život…“ I takové komentáře je možné v poslední době najít na populární síti TikTok.

Hořčík je součástí každé buňky v těle

Ačkoli mnohé z těchto oslavných ód nejsou nijak daleko od pravdy, není hořčík neboli magnezium žádný nově objevený zázračný vynález. Jde o minerál, který se zcela přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, jako je tmavá listová zelenina, ryby, některé druhy semen a ořechů nebo obiloviny, a hraje (a vždy hrál, nejde o žádný převratný objev) důležitou roli při zajišťování správného fungování celého organismu.

„Mnohé studie (jejichž autory jsou mj. National Institutes of Health nebo The European Society of Medicine) naznačují přímou souvislost mezi hladinou hořčíku a kvalitou spánku i úrovní stresu a schopností zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Hořčík je obsažen v každé buňce a podílí se na průběhu téměř všech fyziologických a biochemických procesů a fungování orgánů,“ uvádí certifikovaná dietoložka a odbornice na výživu Gina Keatley pro magazín Allure.

Hořčík

Doporučená denní dávka: Podle doporučení odborníků by denní dávka hořčíku měla být 375 mg, ale při stresu nebo fyzickém vypětí víc.

Zdroje hořčíku: Obsahují ho hlavně zelené potraviny, mandle nebo dýňová semínka, tofu, rybí maso, kakaové boby či sušené meruňky.

Nedostatek hořčíku: Jestliže ho máte nedostatek, projeví se to například svalovými křečemi, cukáním víček, ale i pocitem únavy a postupně také oslabováním kostí.

Proti únavě, stresu i zubnímu kazu

Není pochyb, že hořčík je pro organismus zásadní a řada lidí ho ve stravě nemá dostatek, což se může v dlouhodobém časovém horizontu projevovat negativně na celkovém zdravotním stavu. O hořčíku je známo, že pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi, může zvyšovat fyzickou výkonnost při sportu, přispívá k normální činnosti centrální nervové soustavy a pomáhá předcházet záchvatům migrény i eliminovat pocity úzkosti či napětí při nadměrném stresu. Podílí se na procesu dělení buněk, udržuje v dobré kondici zuby a přispívá ke správnému fungování energetického metabolismu (příjem versus výdej energie).

„Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle. Je nezbytný pro silné kosti a zuby a pomáhá uvolňovat a regenerovat svaly a podporuje jejich správnou funkci. Jde o přírodní relaxant a protizánětlivý prostředek, který je navíc důležitý také pro zdraví kardiovaskulárního systému,“ říká pro magazín Fortune známá odbornice na celostní výživu Michelle Schoffro Cook.

Foto: monticello, Shutterstock.com

Nejlepší přírodní zdroje hořčíku? Kapusta, ovesné vločky, ořechy a semena, avokádo nebo rybyFoto: monticello, Shutterstock.com

Jaký hořčík je nejlepší?

Víte, že neexistuje jen jedna forma hořčíku, ale je jich mnohem víc a každá řeší jiné potřeby těla? Je proto důležité vybrat správný druh. Pro doplnění potřebných zásob nestačí v lékárně sáhnout po první krabičce, která vám padne do ruky. Je potřeba vědět, o jaký konkrétní druh se jedná. Dá se totiž užívat v různých formách a obecně nelze vyzdvihnout jeden nejlepší a nejúčinnější typ.

Hořčík: Jak vybrat účinnou formu

„Jednotlivé druhy hořčíku mají různou biologickou dostupnost a účinnost. A je třeba také zmínit, že existují přípravky, které mohou obsahovat více než jeden druh,“ upozorňuje genetička Barbora Procházková ze společnosti Chromozoom, a vysvětluje rozdíly:

  • Magnesium bisglycinát (či glycinát) je dobře vstřebatelný, jemný na žaludek a efektivně uklidňuje tělo i mysl. Hodí se tedy pro podporu spánku a snížení stresu.
  • Naopak magnesium malát dodává energii a snižuje únavu.
  • Magnesium taurinát je prospěšný pro zdraví srdce a cév.
  • A magnesium citrát oxid léčí zácpupálení žáhy.
  • Důležité je také magnesium treonát, jež proniká do mozku, kde zesiluje pozornost a kognitivní funkce.

Hořčík proti křečím? Nikdy ne nalačno

Hořčík je známý jako pomocník proti svalovým křečím, které vás mohou obtěžovat zejména v noci. Pokud se rozhodnete užívat doplňky stravy (ať už jde o pilulky, kapsle nebo rozpustné tablety), nikdy hořčík neužívejte na prázdný žaludek. Vedle nižší vstřebatelnosti by vás mohly potkat i nepříjemné zažívací problémy. Magnezium tedy vždy společně s jídlem.

Abyste z hořčíku vytěžili co nejvíc, hodí se jej doplňovat s určitými vitaminy, které jeho účinky maximalizují. „Pro lepší absorpci je užitečný vitamin D3 nebo B6. Je potřeba myslet také na vzájemnou rovnováhu s vápníkem, který podporuje svalovou kontrakci. Aby tedy nedocházelo ke svalovým křečím, vysokému tlaku a zvýšenému riziku srdečních chorob, je potřeba hořčík doplňovat v dostatečném množství v závislosti na hladinách vápníku v těle. Naopak s čím by se hořčík kombinovat určitě neměl, je zinek a železo. Ty totiž snižují jeho vstřebatelnost v těle,“ popisuje Barbora Procházková.

První pomoc při PMS

Premenstruační syndrom (PMS) trápí každý měsíc mnoho žen v plodném věku. Jde o soubor nepříjemných zdravotních příznaků, které zahrnují migrény, bolesti a křeče v podbřišku, nadýmání, zvýšené pocení, zadržování vody v těle, únavu či časté výkyvy nálad a podrážděnost. Výsledky studie, publikované v odborném časopise International Journal of Women’s Health and Reproduction Sciences, ukázaly, že hořčík pomáhá zmírnit tyto nepříjemné příznaky a stavy, zmírňuje křeče i bolesti hlavy a stabilizuje hormonální výkyvy v organismu.

Prevence osteoporózy

Nejvíc hořčíku je uloženo v kostech a tento minerál se významným způsobem podílí na budování jejich struktury, hustoty a ovlivňuje též jejich mineralizaci. Laicky řečeno, funguje jako prevence před úbytkem kostní hmoty. Někteří vědci spojují nižší hladinu tohoto minerálu s vyšším rizikem vzniku nebezpečné osteoporózy, onemocnění, které způsobuje, že kosti jsou křehčí, slabší a tím náchylnější ke zlomeninám.

Zdroje hořčíku v potravinách

Existuje jen velmi malé riziko předávkování hořčíkem, takže se pravděpodobně nestane, že ho budete mít v organismu nadbytek. Jak ho tělu dodávat? Základem všeho je vyvážená strava, vynikajícím zdrojem hořčíku je řada přirozených potravin:

  • dýňová, slunečnicová a chia semínka, ryby, kešu ořechy a mandle, ovesné vločky, hořká čokoláda, špenát a kapusta, luštěniny (cizrna, čočka), banány, mangold, artyčoky, avokádo

Načítám