Hlavní obsah

Proč nás uklidňují vůně podzimu? Výzkumy ukazují, že jejich vliv na psychiku je zásadní

Foto: Max4e Photo, Shutterstock.com

Foto: Max4e Photo, Shutterstock.com

Skořice, pečená dýně, jablečný štrúdl nebo i vůně tlejícího listí… Podzim voní jako domov a není náhoda, že nás tyto známé a příjemné pachy uklidňují a mají blahodárný vliv na psychiku. Existuje pro to i vědecké vysvětlení.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Co se vám vybaví, když se řekne podzim? Omamný odér dýňového latté, chvíle, kdy se zachumláte do teploučké deky a zapálíte si vonnou svíčku s nádechem vanilky či hřebíčku, jemný závan spadaného listí a sladké aroma čerstvě upečeného jablečného koláče? Podzim je v tomto ohledu naprosto specifický – žádná jiná roční doba není tolik spjatá se známými a typickými vůněmi, které naplňují klidem a pocitem bezpečí. Existuje dokonce několik vědeckých zdůvodnění, proč lidem podzim tolik voní. Tak si ho užívejte plnými doušky! Až vyrazíte na podzimní procházku zakončenou třeba v oblíbené kavárně s hrnkem kakaa nebo horkého cideru, připomeňte si, že děláte dobře nejen svému tělu, ale především duši.

Chvála nostalgie

Podzim je většinou spojený s nostalgií. S tím, jak ubývá denního světla a příroda se ukládá ke spánku, přicházejí i myšlenky na rekapitulaci, co dobrého či špatného do lidských osudů přišlo anebo z nich odešlo… Nostalgické úvahy mívají často hořkosladkou příchuť, ale i ony přinášejí psychice úlevu a uklidnění.

Studie z roku 2020 dokonce zjistila, že u lidí, kteří jsou nespokojení se svým životem nebo se právě nacházejí v těžké situaci, může trochu teskný a melancholický pohled na svět nakonec zlepšovat náladu, tlumit nepříjemné pocity a také je naučit žít víc v přítomnosti – a dokonce si ji užívat. Takže vlastně není důvod se nostalgii bránit, ale klidně se jí poddejte. Podzim je k tomu jako stvořený.

V hlavní roli amygdala

„Vůně spojené s podzimem, jako je skořice, muškátový oříšek, dýně a kouř hořícího dřeva, jsou často spojené s pocity tepla, útulnosti a pohodlí,“ vysvětlila pro magazín Self psycholožka Valentina Parma, která se mimo jiné zabývá i studiem lidského čichu. Čich je silně svázán s emocemi a pamětí. Vědecké zdůvodnění tohoto jevu je poněkud složité, ale krátce řečeno, když se nadýchnete nějakého pachu, jeho molekuly se navážou na receptory v nose a ty vyšlou signály přímo do amygdaly, části mozku, která je zodpovědná za vytváření emocí. „Tato přímá cesta umožňuje vůním rychle vyvolat intenzivní emocionální reakce a vzpomínky,“ vysvětluje odbornice.

Původně byla amygdala považována jen za centrum agrese a strachu, pozdější objevy ovšem ukázaly, že hraje hlavní roli ve formování a uchování paměťových stop spojených s emočními prožitky. Zní to trošku komplikovaně, ale když to zjednodušíme, tak je to jasné vysvětlení, proč se někomu při ucítění vůně čerstvého jablečného štrúdlu okamžitě rozeběhnou vzpomínky na dětství a babičku, která ho právě vytahuje z trouby…

Foto: Oksana Mizina, Shutterstock.com

Typické vůně podzimu naplňují klidem a pohodouFoto: Oksana Mizina, Shutterstock.com

Parfém spadaného listí

A pokud si kladete otázku, proč je příjemný i pižmový, nasládlý odér tlejícího listí či čerstvě zoraného pole, i na to má věda vysvětlení. Jedním z prostých důvodů je, že na podzim v přírodě ubývá přirozených zdrojů vůní, a tak lidský čich dokáže zachytit i pachy, které by na jaře či v létě ani nezaregistroval, natož aby je vyhodnotil pozitivně jako připomenutí příjemných chvil – třeba procházek s rodiči, když jste byli malí, nebo jako vzpomínku na děti, jak se honily a dováděly ve spadaném listí.

Načítám