Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Půjdeme-li opravdu hluboko do minulosti, lze s trochou nadsázky říct, že za všechno může svatá Lucie. Tahle světice je sice patronkou advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích nebo napravených prostitutek, ale také je v našich krajích odpradávna jakýmsi symbolem čistoty a pořádku.
Podle tradice chodila 13. prosince kontrolovat (v některých krajích obcházelo prý Lucek i víc) hospodyně, zda mají doma čisto a uklizeno. A když Lucka objevila nedostatky v úklidu, nepořádné hospodyňky zlomyslně potrestala: rozfoukala peří po světnici, vymotala jim již navinuté upředené nitě a podobně. A v mnoha českých domácnostech to před Vánoci vypadá, jako by tam mělo vtrhnout hned celé komando přísných Lucií, a běda tomu, komu se to doma neblýská, až oči přecházejí. Jak to tedy je s vánočním úklidem: Má stále cenu se jím trápit, nebo je to jen zbytečný stres?
Úklid jako symbol očisty i zdroj stresu
Spolu s Vánoci se blíží konec roku a je to čas, kdy lidé zpytují svědomí, snaží se zbavit všeho špatného a do nového roku vkročit čistí a připravení na novou a snad lepší etapu. A velký předvánoční úklid je jakási symbolická očista. Když se vše stihne a podaří, samozřejmě to přináší zasloužený pocit zadostiučinění a uspokojení.
Na druhou stranu, před Vánoci toho má většina lidí tolik, že je celkem běžné, když velké gruntování podle svých původních představ nezvládnou. „Pro mnoho lidí se tak předvánoční úklid může stát zdrojem stresu. Spěchají, chtějí všechno zvládnout, a když to nevyjde, cítí výčitky. A tento přístup pak může narušit i samotnou podstatu Vánoc, tedy klid a radostné chvíle s rodinou,“ varuje životní mentorka Lucie Horká.
Lepší průběžně než nárazově
Navíc se nabízí otázka, zda má v dnešní době nárazové gruntování vůbec význam. Vždyť v mnoha bytech jezdí robotické vysavače, z myčky vyndáváte nablýskané nádobí každý den, podlahy vytíráte praktickým mopem a prádlo je díky pračce, sušičce a moderním pracím prostředkům pořád voňavé a nadýchané.
Navíc dnešní bydlení vypadá jinak než před lety. Snad nikdo nesdílí jednu světnici s dalšími deseti členy rodiny, do kuchyně neleze koza ani se po ní nepromenádují slepice, muži se nevracejí z pole se zabahněnými bagančaty, a pokud ano, už přede dveřmi se přezují a rychle běží do vany. „Jednorázový velký úklid může sice přinést pocit uspokojení, ale udržování příjemného prostředí celoročně je z dlouhodobého hlediska mnohem udržitelnější,“ říká Lucie Horká.
- Velký nárazový úklid vám tedy možná přinese fajn pocit, ale jen na chvilku, a ještě pouze v případě, že ho zvládnete. Kdežto pravidelná péče o domácnost pomáhá cítit se dobře v podstatě pořád. A navíc je to způsob, jak se vyhnout situaci, kdy se úklid stává zdrojem stresu.
Hlavně se z toho nezbláznit
Je jasné, že mít doma uklizeno je dobré. „Z psychologického hlediska může mít čisté a uspořádané prostředí pozitivní vliv na pohodu a mentální rovnováhu,“ potvrzuje Lucie Horká. Na druhou stranu není nutné se z toho stavět na hlavu jen proto, že vám někdo kdysi řekl, že takhle to má před svátky být. „Doporučuji zařídit si to tak, jak potřebujete, a ne, jak se říká, jak by se mělo nebo to tak dělá někdo druhý,“ radí odbornice.
Vy jste paní své domácnosti (samozřejmě spolu s dalšími členy), vy určujete, jak to u vás bude chodit. Chcete před Vánoci gruntovat? Gruntujte. Jestli ale cítíte, že vás to spíš stresuje, unavuje a narušuje domácí pohodu, jednoduše tuhle tradici změňte tak, aby vám bylo fajn.
Jak? Klíčem je změna přístupu. „Nemusíte mít doma všechno perfektní, abyste se cítili dobře. Uklízení je prostředek, jak vytvořit příjemné prostředí, ale nemělo by se stát stresující povinností,“ říká mentorka. Zásadní je si připomenout, co je skutečným smyslem Vánoc. Nikoli nablýskaná a výstavní domácnost, ale čas strávený s blízkými, pohoda, klid a láska. A věřte, že vaši blízcí mnohem víc ocení, když si s nimi třeba zahrajete nějakou stolní hru, podíváte se spolu na hezkou pohádku, než když budete zběsile leštit okna a na ty, které milujete, kvůli tomu nebudete mít čas.
Vše o Vánocích
Vrchol českých Vánoc připadá na Štědrý den 24. prosince, kterému předchází období adventu. V kruhu rodinném trávíme i první a druhý svátek vánoční. Máte vánoční dárky? Upečte si vánoční cukroví a připravte štědrovečerní večeři podle našich receptů. Víte, jak uplést vánočku?
Recepty na cukroví
Vanilkové rohlíčky • Linecké • Perníčky • Vosí hnízda • Rumové kuličky • Raffaello kuličky • Pracny • Kokosky • Nepečené • Zdravé • Cukroví z bílků