Hlavní obsah

Když se dusíte jídlem a poblíž není nikdo, kdo by vám provedl Heimlichův manévr, musíte rychle reagovat

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Dusit se můžete začít třeba během poklidné večeře, stačí, když budete příliš hltat nebo mluvit s plnou pusou. Co udělat v případě, že není zrovna po ruce nikdo, kdo by rychle přiskočil na pomoc? Tady je návod, jak postupovat, když jde o život.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pamatujete si na dramatickou scénu v jedné z epizod slavného seriálu Sex ve městě, kdy se Miranda, osamělá ve svém bytě, dusí čínským jídlem? V totální panice se jí nakonec podaří prudkým nárazem těla o velkou krabici kus uváznutého masa z krku dostat. Když se z hrozivého zážitku jakž takž vzpamatuje, zavolá Carrie a s pláčem vzlyká do telefonu: „Bála jsem se, že tady umřu úplně sama, Carrie!“

Dušení je vážná věc a dojít k němu může prakticky kdykoli, stačí, když se při jídle třeba zhluboka nadechnete nebo jste zvyklí během oběda či večeře mluvit a nesoustředíte se na polykání. Sousto se může snadno zaseknout v krku nebo jícnu či propadnout do průdušnice a průšvih je na světě. A pokud jste v takové chvíli sami a není v blízkosti nikdo, kdy by přispěchal na pomoc, k udušení může dojít během pár minut. Je proto dobré vědět, co dělat, pro případ, že by k podobné situaci došlo.

Když jídlo „spadne“ do špatné trubice

Dýchací cesty a orgány trávicího systému jsou v těsné blízkosti. Při polykání je důležitým mechanismem, který brání vniknutí potravy do průdušnice, epiglotis neboli hrtanová příklopka, což je tenká chrupavkovitá struktura, která funguje jako „záklopka“ uzavírající vstup do dýchacích cest během polykání. Při běžném dýchání zůstává otevřená, aby vzduch mohl proudit do průdušnice a plic.

Během polykání se ale příklopka reflexivně sklopí směrem dolů a uzavře vstup do hrtanu a průdušnice. Tím zajistí, že potrava nebo tekutiny projdou do jícnu, který vede do žaludku. Když však při jídle nebo pití nasajete příliš vzduchu (což se děje obvykle při mluvení s plnými ústy), může se stát, že se jídlo dostane „do špatné trubice“ nebo vytvoří v krku překážku.

Heimlichův manévr uvolní dýchací cesty

Dýchací cesty mohou být zablokované částečně nebo úplně. Když do průdušnice pronikne jen pár drobků, ty jsou dostatečně malé, aby se zde nezasekly. V takovém případě můžete mluvit a začnete pravděpodobně intenzivně kašlat, jak se tělo bude snažit překážku odstranit. Pokud však mluvit nemůžete nebo jen vydáváte neartikulovatelné zvuky, jde již o život ohrožující stav, pokud urychleně nepřijde pomoc.

  • Heimlichův manévr je velmi účinnou technikou první pomoci, která slouží k uvolnění dýchacích cest ucpaných cizím předmětem, ať už jde o jídlo nebo třeba vdechnutou hračku u dětí. Tato metoda byla pojmenována podle amerického lékaře Henryho Heimlicha, který ji v roce 1974 jako první podrobně popsal.
Foto: antoniodiaz, Shutterstock.com

Heimlichův manévr spočívá v sérii rychlých a dostatečně silných tlaků na podžebří, vždy směrem nahoru.Foto: antoniodiaz, Shutterstock.com

Jak pomoci při dušení sami sobě

Když se začnete dusit v blízkosti jiných osob, snažte se rychle upoutat jejich pozornost. Ukažte jim gesty, že potřebujete Heimlichův manévr. Ve chvíli, kdy ale nikdo další k dispozici není, nezbývá než se pokusit pomoci sami sobě. Co v takové situaci dělat?

  • Musíte jednat rychle, jde o minuty. Pokuste se rychle sehnat jakoukoli pomoc, bouchejte na sousedy, vyběhněte ven...
  • Při vdechnutí jídla nebo jakéhokoli jiného „cizího předmětu” se tělo začne bránit kašláním, obranný kašlací reflex můžete podpořit tím, že se předkloníte.
  • Pokud můžete mluvit, volejte okamžitě rychlou záchrannou službu. Jako první sdělte svou adresu, aby vás záchranáři byli schopni co nejrychleji najít.
  • Skvělým a užitečným pomocníkem je mobilní aplikace Záchranka, přes kterou je možné velmi rychle zalarmovat pomoc. Záchranáři vás identifikují podle GPS souřadnic, i když jste ve stavu, kdy s nimi nemůžete hovořit a vysvětlit, kde se zrovna nacházíte.

Načítám