Hlavní obsah

Jak na Nový rok, tak po celý rok… Na silvestra vyneste odpadkový koš, prvního ledna u sebe mějte hotovost

Foto: fornStudio, Shutterstock.com

Foto: fornStudio, Shutterstock.com

Silvestr a Nový rok jsou spjaté s celou řadou pověr a tradic, které naši předci dodržovali, aby se tak ochránili před zlým osudem a přivolali si štěstí. A některé se dochovaly dodnes. Které jsou nejznámější a proč je stále držíme?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

První leden je dnes spojován hlavně s předsevzetími. Ale silvestr a Nový rok mají také své tradice, zvyky i pověry. Víte například, že byste se na Nový rok měli vyvarovat praní a zametání a neměli byste se hádat?

Na silvestra vyneste odpadkové koše

V minulosti patřil poslední den v roce úklidu. Důvod byl prostý: vstoupit do nového roku s čistým štítem. A tak se smejčilo, uklízelo, důkladně pralo a žehlilo. Jednou z tradic tedy je vynést na silvestra večer všechny odpadkové koše. „Je to takový symbol, že si po sobě za celým rokem takzvaně zametete a uklidíte,“ říká dlouholetá vedoucí folklorního souboru Květa Jirásková, která se na české zvyky zaměřuje.

1. ledna nezametejte ani nevěšte prádlo

Zatímco na silvestra si pěkně ukliďte, na Nový rok už se této činnosti vzdejte. Prý by se vám nemusela vyplatit. „Kdybyste zametali, vymetete si z domu štěstí,“ říká Květa Jirásková. V tento den by však žádná hospodyně neměla ani prát, ani mít pověšené prádlo. „Tato novoroční tradice se váže k mnoha původním příběhům, ale i báchorkám o tom, že pověšené prádlo v těchto dnech může přinést do rodiny v nejbližší době smrt,“ vysvětluje odbornice a dodává, že ona se jí raději drží celý život.

Foto: seirceil, Shutterstock.com

Do silvestrovské půlnoci sundejte pověšené prádlo!Foto: seirceil, Shutterstock.com

Vyhněte se hádkám i mrzutosti

Říká se: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ A to mějte na paměti. Zapomeňte na novoroční hádky, špatnou náladu i nejrůznější spory. I pokud to o silvestru přeženete s alkoholem a není vám ráno zrovna do zpěvu, snažte se nebýt protivní. Mohlo by se vám to v příštím roce vymstít. Na Nový rok zkrátka nesmíte dělat cokoli negativního. Naopak, buďte k druhým milí, čas s přáteli či rodinou stravte v příjemné atmosféře a můžete se těšit na skvělý rok.

Oblečte si něco nového a mějte peníze

„Ten, kdo se oblékl do něčeho nového, byl po zbytek roku jako nový,“ vysvětluje další tradici spjatou s prvním lednem Květa Jirásková a dodává, že čím více nového oblečení na sobě v ten den máte, tím lépe se budete v následujícím roce cítit. A nezapomeňte si dát do peněženky větší obnos peněz – v novém roce se pak nebudete muset strachovat, že na tom budete špatně. „Podle pověry vám nebude nic chybět,“ přibližuje expertka.

Nejezte opeřence, ryby ani králíky

Mnoho pověr a obyčejů se na Nový rok vztahuje k jídlu. Jestli chcete mít následujících dvanáct měsíců štěstí, měli byste se vyhnout v tento den jakékoliv drůbeži či jiným opeřencům – uletělo by vám štěstí. „Stejně tak jako když si dáte rybu nebo králíka. V případě ryby vám štěstí uplave, a když si pochutnáte na králíkovi, tak vám podle tradice štěstí uteče,“ líčí Květa Jirásková.

Foto: Martin Veleta, Shutterstock.com

Ideální novoroční oběd: čočka, kus vepřového a volské oko. Tak vám štěstí rozhodně nikam neuplave ani neuletí!Foto: Martin Veleta, Shutterstock.com

Peníze přinese čočka, štěstí prasátko

Naopak žádoucí je pochutnat si na novoroční čočce. A čím více, tím lépe, neboť vám následující rok přinese zaručeně peníze. Pokud holdujete masu, tak vsaďte na vepřové. „Obzvláště prasečí rypáček přinese štěstí a bohatství. Ale vztahuje se to na celého vepříka,“ vysvětluje expertka na lidové tradice a zvyky a dodává, že by nemělo chybět volské oko jako symbol nového života.

Zvyky, které vymizely

První lednový den se v některých oblastech Česka podávala vánočka se zapečeným hrachovým zrnkem. Ten, kdo ho ve své porci našel, měl v novém roce štěstí a netrpěl nouzí. „Dělaly se také koláče, do kterých se zapékaly mince. Ten kdo ji našel, měl následující rok bohatý,“ popisuje další lidovou tradici Květa Jirásková a dodává, že prvního ledna také hospodyňky rozhazovaly po světnici hrách, aby nikdo z rodiny nezbloudil.

Jiná pověra zase tvrdí, že když po půlnoci rozprášíte kolem domu sůl, odeženete zlé duchy, a když z okna vylijete trochu vína, hodní duchové vás budou ochraňovat po celý rok.

„Na vesnici také panoval zvyk chodit první lednový den na koledu. A nechodily jen děti. Pro výslužku i drobný obnos chodili například kněží, obecní sloužící nebo kominíci,“ popisuje novoroční atmosféru dob minulých Květa Jirásková.

Jaký bude příští rok

Průběh roku naši předkové předpovídali podle dne, na který vyšel 1. leden

Pondělí: Prorokuje se krutá zima, vlhké jaro, povodně a těžké nemoci.

Úterý: Zima bude ještě krutější, zato úrodný rok.

Středa: Lze očekávat příznivý rok, mnoho vína, ale žádný med.

Čtvrtek: Předpovídá se mírná zima, větrné jaro, parné léto, krásný podzim a hojnost ovoce a obilí.

Pátek: V následujícím roce lze očekávat mnohá úmrtí, a hrozí dokonce i válka.

Sobota: Hrozí špatná úroda obilí, málo větrů a hodně ovoce.

Neděle: Bude mírná zima, úrodné jaro a větrné léto.

Načítám