Článek
Odešla vám v letním vedru chladnička a vy se chystáte pořídit novou? Jenže už je to pár let, co jste podobný spotřebič vybírali, tak si nejste jistí, na co se soustředit? Poradíme vám. Nejdůležitějšími parametry pro nákup jakékoliv chladničky jsou kapacita, uspořádání vnitřního prostoru, moderní technologie, spotřeba energie a také váš životní styl.
Obecně platí, že jedna osoba by měla mít v chladničce k dispozici asi 50 až 70 litrů (a k tomu dalších 20 l v mrazničce). Mít rezervu se vyplatí, ale i tak by chladnička měla být běžně naplněná zhruba ze 70 procent. Jestli jste ji dříve mívali poloprázdnou a na návštěvy vás moc neužije, vybírejte menší spotřebič. A naopak.
Menší spotřebiče
Malých ledniček je spousta, od opravdu mini, které mají na výšku asi 50 cm, až po ty větší – do 145 cm. Jako standard jsou vnímány spotřebiče vysoké 85 cm s objemem zhruba 100 až 120 litrů, jež se vejdou i do kuchyňské linky pod pracovní desku. Můžou, a nemusejí mít mrazicí box. Hodí se pro jedno-, maximálně dvoučlenné domácnosti, na chatu, na kolej nebo třeba do práce. Dnes už není výjimkou využití LED osvětlení nebo tichý provoz (kolem 40 dB). „Také u malých lednic najdete vychytávky typu automatické odmrazování nebo antibakteriální povrch, který chrání před mikroorganismy a pachy, tím prodlužuje čerstvost potravin,“ uvádí Iva Pavlousková ze společnosti Datart.
A co je opravdu příjemné, v rámci této skupiny se prodávají i spotřebiče zařazené do nejúspornější energetické třídy A+++. Byť to ještě není běžné, častěji se setkáte s třídou A++, případně níže.
ŽIVOT BEZ CHLADNIČKY SI UŽ ANI NEJDE PŘEDSTAVIT
Klasika se zvyšuje
Za lednici běžné velikosti se dnes považuje ta, která je široká 60 cm a vysoká asi 180 cm či více, s objemem přibližně 350 litrů – čili jde o dostačujícího pomocníka pro čtyřčlennou rodinu. Zajímavé jsou spotřebiče širší, například o 10 cm – díky tomu roste jejich objem. Nejoblíbenější variantu zastupují kombi varianty (chladničky s mrazákem).
Tato skupina nabízí největší výběr a mnoho energeticky úsporných spotřebičů (třída A+++) s nejmodernějšími funkcemi. K už zmíněným přidejme technologii no frost, která zajišťuje, že se ani v chladničce, ani v mrazáku netvoří námraza, a proto netřeba odmrazovat. Stejně tak je čím dál populárnější takzvaná nulová zóna – oddělené místo v chladničce s teplotou kolem 0 °C, kde vydrží například maso a ryby déle čerstvé (o několik dnů). Důležité je i to, zda se chlazení a mrazení dají regulovat odděleně, což umožňuje ještě přesnější nastavení teplot. Mnohé spotřebiče mají elektronický displej.
A co vestavby
„Mezi volně stojící a vestavnou ledničkou není z pohledu moderních funkcí rozdíl. Ten je však patrný u rozměrů, protože vestavné spotřebiče mají nejčastěji standardizovanou výšku 177 cm. Mrazák je umístěný dole. Další rozdíl najdete v ceně; vestavné chladničky jsou asi o třetinu až o polovinu dražší než volně stojící,“ upozorňuje Iva Pavlousková.
Maxi aneb ameriky
Americké lednice jsou obvykle vysoké 180 cm a široké 90 cm, celkový objem mají přes 500 litrů a zatímco například technologie no frost u klasických lednic být může, ale nemusí, tady se stává běžnou součástí. Tento typ spotřebiče lidé volí nejen kvůli velkému prostoru a moderním funkcím, ale i proto, že nabízí výrobu ledových kostek a tříště a dávkování pitné vody přímo z lednice.
Mají vyšší spotřebu energie, běžně se setkáte s energetickými třídami A++ či A+. „Proto se výrobci soustředí i na to, jak ušetřit. Například jde o ,dvojité´ dveře, kdy otevřete pouze vnější část dveří a sáhnete pro ty nejdůležitější potraviny; nemusíte otevírat celou lednici. Tím se uvnitř udržuje stabilní teplota. Některé nabízejí možnost změnit část mrazicího prostoru na chladicí. Ty nejmodernější pak disponují takovými technologiemi jako komunikace s chytrým telefonem, kde si můžete zkontrolovat potraviny a teplotu uvnitř chladničky, nebo ovládáním na displeji, jenž se svým provedením téměř rovná modernímu tabletu,“ uvádí Jan Řezáč ze společnosti Mall.
Doprava. Nebo doleva?
Převážná část ledniček bez ohledu na velikost se otevírá doprava (panty jsou umístěné vpravo), ale stejně tak platí, že si u nich lze vybrat opačné otevírání. Což je vhodné s ohledem na umístění chladničky v rámci kuchyňské linky. „Pokud se spotřebič nachází vlevo na konci kuchyně, měl by mít panty vlevo. U lednic bez elektroniky ve dveřích je výměna otevírání snadná, když se však na dveřích nachází elektronický displej, musí úpravu provést odborný servis. U amerik se dveře otevírají proti sobě a zde to nelze měnit. Jak kvůli samotné konstrukci spotřebiče, tak s ohledem na nápojové automaty,“ vysvětluje Iva Pavlousková.
Kdoví, třeba se časem dočkáte i toho, že ledničky budou nejen vyrábět led, ale rovnou namíchají i koktejl. Už víte, jaké chladničce dáte přednost?