Článek
Rozhodnutí vymalovat jeden pokoj či hned celý byt většinou padne v létě, kdy je pěkné počasí. Malba vám pěkně schne a díky otevřeným oknům se nemusíte trápit s nepříjemným zápachem. Dobře, asi byste byli radši někde u vody, ale byt znovu zářící čistotou je dobrou motivací, ne? Než se do malování pustíte, projděte si našich pár fint, jak si poradit s nejčastějšími situacemi.
1. Ušetří čas s mytím
Když si naplánujete několik odstínů v jednom pokoji, znamená to několikrát pečlivě vymýt dávkovač na barvu, ze kterého si ji berete válečkem. Pracné vymývání plastové krabičky se vyhnete, když ji vystelete potravinářskou fólií nebo alobalem. Okraje je nutné dobře zajistit, aby se při manipulaci nevysmekly, po použití pak barvu slijete, fólii opatrně srolujete a vyhodíte. To vše bez dlouhých cirátů v koupelně.
2. Ach, to je vůně…
V místnostech, kde nejde moc větrat ani v létě, tedy v předsíni, koupelně nebo na záchodě, je malování skoro za trest kvůli nepříjemnému odéru. Finta, jak si trochu „osladit“ nepříjemné chvilky malování v malých prostorech, zní jasně: nalijte do mističky vanilkovou esenci a dejte ji poblíž kbelíku s barvou. Síla vanilky přebije i chemikálie v barvě.
Vyzkoušeli jsme kápnout pár kapek i do barvy a kýžený efekt se také dostavil, jen je třeba si pohlídat koncentraci. Silná vanilková esence má intenzivní hnědou barvu a mohla by vám „zašpinit“ zářivý světlý odstín. U tmavších barev to nevadí (zkoušeli jsme to s úspěchem na sytě růžové, červené, světle zelené a modré).
3. Chraňte si ruku
Kdo dlouze olepoval hrany malířskou páskou ví, že to není žádná legrace. Kotouč pásky je neposedný a neustále vyklouzává z ruky. Máme na to elegantní řešení: najděte staré ponožky, ustřihněte z jedné z nich vrchní část nad patou a navlékněte si ji na ruku. Na tento měkký „náramek“ navlékněte kotouč s páskou. Už vám nevyklouzne a zároveň nebude odírat na zápěstí.
4. Při natírání
Nejen válečkem se maluje. Někdy potřebujete menší plochy natřít štětcem, a aby vám z něj nekapala barva, můžete ho otírat o hranu plechovky. Lepší ale bude instalovat speciální vychytávku doprostřed plechovky. Může to být gumička (raději několik), ovšem při delším používání se může protrhnout. Trvanlivější je drát, který natáhnete napříč plechovkou a upevníte po stranách. Ideálně se k tomu hodí třeba staré ramínko z čistírny.
5. Aviváž má mnohostranné použití
Před časem jsme vám ukazovali, jak můžete obyčejnou aviváž použít v domácnosti a dnes přidáváme další tip. Stejně jako nadýchá látky, umí dodat ztracenou pružnost i štětcům. Aviváž dovede uvolnit starý nános barvy i zjemnit štětiny štětců. Nechte je v ní ponořené klidně přes noc.
6. Další štětcová
Při natírání je nejvíc nepříjemné odkapávání barvy na zem. Mnohdy něco ukápne, i když dobře otřete štětec. Zabránit tomu můžete tak, že víčko od plastové krabičky opatříte patřičným otvorem a štětci uděláte slušivou sukýnku.
7. Nakonec ještě umýt…
Málokdo je zvyklý na gumové rukavice, takže většinou po malování a natírání řešíte problém barevných rukou. Jasně, za pár dní a několikerým mytím barva sleze i tak, ale chcete-li mít během chvilky ruce jako ze škatulky, vezměte na to olej. Obyčejný rostlinný postačí, ovšem díky kokosovému bude čištění rukou přímo obřad. Kápněte trochu na vatový tampon nebo přímo do dlaní a jemně třete (můžete si pomoci i vatovým tamponem). Nakonec mastnotu smyjte vlažnou vodou.
Vzpomeňte si na naše triky, až budete chystat malování!