Článek
Zařídit krásně i účelně velkou místnost nebývá těžké. Jak to ale udělat, když třeba právě vaše kuchyň patří k těm menším? Není to tak složité. Existuje množství moderních řešení, stačí jen vybrat ta správná.
Netroufáte si na to? „Nenechte se rozhodit, pokud se při plánování kuchyně necítíte úplně jako ryba ve vodě. Využijte služeb projektových konzultantů. S plánováním a vhodným výběrem vám pomohou, zkoordinují vše potřebné a ohlídají, aby vaše nová kuchyně byla nejen funkčně zařízená, ale i stylově vyladěná. Zbaví vás starostí spojených se zajišťováním řady potřebných kroků a ušetří vám čas,“ radí Lenka Lehečková ze společnosti SIKO Koupelny & Kuchyně. A jestli máte odvahu pustit se do plánování sami, podívejte se na sedmero tipů od profesionálů.
1. Čím víc umí, tím lépe
Co v kuchyni zabírá snad nejvíc místa? Spotřebiče. Zamyslete se, které opravdu potřebujete, abyste nevyhodili plno peněz za něco, co bude spíš překážet. A pak využijte multifunkční přístroje. Teplovzdušná či parní trouba může sloužit i jako mikrovlnka, pračka, která bývá často součástí kuchyně, může být kombinovaná se sušičkou.
2. Vestavěné nepřekáží
Naprostou samozřejmostí by v malé kuchyni měly být spotřebiče vestavěné přímo do kuchyňské linky. Velká, volně stojící lednice je sice efektní na pohled, v malé kuchyni ale bude tak akorát k vzteku. Myčku, sporák i pračku lze uložit pod desku linky, vestavná trouba s úložným prostorem nad i pod ní bude hezčí, ale hlavně příjemnější na manipulaci. Do linky můžete schovat třeba i odpadkový koš.
3. Každý centimetr se hodí
V malé kuchyni musíte využít každý centimetr. Nebojte se horních skříněk dosahujících až po strop. Odměnou vám bude velké množství úložného prostoru, kam můžete schovat věci, které nepotřebujete mít každý den po ruce. Ve vysokých potravinových skříňkách najdete místo pro všechny potřebné suroviny i pro menší spotřebiče. Důmyslné uspořádání vnitřního prostoru skříněk a zásuvek je pak alfou a omegou opravdu pohodlného užívání. A s pomocí nejrůznějších organizérů to bude hračka.
4. Aby dvířka nepřekážela
Motat se v malé kuchyni mezi porůznu otevíranými dvířky moc pohodlné není. A není to ani potřeba. Horní dvířka nahraďte výsuvným mechanismem, u dolních skříněk pak volte raději zásuvky než klasická dvířka, abyste se k nádobí či surovinám dostali snadno a rychle. Využijete-li rohové skříňky, osaďte je otočným výsuvným drátěným systémem – nebudete muset šátrat po pánvi v zadním rohu skříňky.
5. Víceúčelovost vyhrává
Některé prostory mohou mít vícero využití. Dřez opatřený výsuvnou deskou umožní zvětšit pracovní plochu. Mezipatro vytvořené pomocí vkládací mřížky přímo ve dřezu použijete jak pro odložení nádobí, tak například na proplach ovoce a zeleniny. Díky praktické vytahovací spršce pak pohodlně umyjete v malém dřezu i větší kousky nádobí.
6. Světlo a lesk zvětší prostor
Abyste se v malé kuchyni cítili lépe, zvětšete ji i vizuálně. Malba zdí, podlahy či stropu udělá s prostorem zázraky. Při volbě barev se přiklánějte k světlým odstínům pastelovějšího zabarvení. Nebojte se využít větší světlé plochy a lesk. „Zkušenosti s úzkými prostory jsou takové, že když se v nich použije zrcadlo nebo lesklý povrch, okamžitě ožijí a vypadají podstatně větší,“ radí Ing. arch. Miloslav Šimánek.
7. Propojení udělá divy
Máte-li tu možnost, propojte kuchyň s obytnými prostory. Vybouraná příčka mezi kuchyní a obývacím pokojem a výhled do otevřené místnosti zpříjemní vaření i bydlení. Sjednotíte-li barvou a materiálem obývací část s kuchyňskou linkou, bude hlavní obytný prostor vypadat celkově větší.
Jak vidíte, kouzlo, jak udělat i malou kuchyň příjemnou a pohlednou, tkví v jednoduchosti a multifunkčnosti. Máte další tipy?