Článek
To, co se vám líbilo před lety, když jste si byt či dům zařizovali, už vás dnes zpravidla neuchvacuje. A o proměně interiéru je vhodné uvažovat také z jiného důvodu. „Opticky rozbít bych doporučila místnosti, které mají mít více funkcí, například když v obýváku plánujete i pracovní kout nebo pokud spojujete kuchyni s hlavním obytným prostorem, potřebujete-li v dětském či studentském pokoji vyčlenit část na hraní a část na spaní, případně na učení,“ vysvětluje designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Pořiďte si něco extra
„Určitě znáte byty, kde je všechno, ale vlastně nic, co by zaujalo. A je jedno, zda jde o designové doplňky nebo běžné zařízení. Tady pomůže například atypický nábytek, který na sebe okamžitě strhne pozornost,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea. Ale pozor – jeden výjimečný kus může působit nahodile, kdežto u dvou už je vidět, že jde o záměr. To platí nejen pro nábytek, ale i pro jiné vybavení vašeho domova.
Různá výška, a možná i hloubka
Máte doma dlouhou nábytkovou stěnu, takovou, co se „nosila“ před dvaceti třiceti lety? Nebo snad velkou knihovnu? Jednolitou řadu skříněk v kuchyni? Mnohdy postačí, když některý kus nábytku „vybočí“ z řady – vyměníte (některá) dvířka či ho doplníte cik cak pověšenými policemi… Takové optické rozčlenění je hravé, a proto vítané v dětských pokojích a dále v interiérech vybavených klasickým stylem. „A v kuchyni docílíte odlehčení i komínovým odsavačem par, který naruší jinak monolitickou řadu horních skříněk,“ uvádí designérka. Řád lze narušit i použitím mléčného či barevného skla, případně typu se zataveným motivem…
Variabilní posezení
Jestliže doma skutečně nemáte prostoru nazbyt, pak podobně jako zmiňované nábytkové stěny pro vás nejsou dobré ani mohutné sedačky a křesla. „Ideální je pořídit si dvojsedačku a doplnit ji křesílkem v jiné barvě plus malým taburetkem a židličkou. Pokud všechny sedací plochy rozestavíte diagonálně, dodáte místnosti členitý ráz,“ nabízí tip designérka Dagmar Christovová ze společnosti Kika Nábytek.
Ještě snáz to půjde, když vyměníte velký konferenční stolek za více menších nebo si místo jednoho koberce à la čtverec či obdélník pořídíte více kusů či zvolíte atypický tvar.
(Ne)máte vymalovat?
Proč ne, zejména pokud jsou všechny stěny natřené na bílo? Když jednu z nich vymalujete barevně nebo na jednu či dvě použijete tapety, prostor oživíte a současně ho rozčleníte. Ale pozor, i malířskou štětku berte do ruky s rozmyslem. Použijete-li na jednu stěnu tapetu s výrazným dezénem, doplňte ji další s nenápadným motivem nebo neutrální barvou.
Jinou možnost nabízejí skleněné obklady s neskutečnou škálou motivů či barev, které se na rozdíl od tapet či malby snadno udržují. Ovšem také něco stojí.
Osvědčená hra světel
Stejně jako se proměňují funkce místností, měl by se obměňovat i jejich „světelný“ park. K čemu vám bude centrální lustr ve středu stropu například ložnice, když tady potřebujete nejvíce světla u šatních skříní, u křesla nebo v čele postele? Proto se jeden světelný zdroj doplňuje řadou dalších, buď ve stejném designu, nebo volte jedno originálně tvarované světlo, jež zkombinujete s lampičkami jednoduchých tvarů. Rozsvícením více zdrojů místnost opticky rozčleníte.
Starý dobrý sádrokarton
Jistě, stále ho lze využít i jako obyčejnou dělicí příčku, sádrokarton však nabízí daleko větší možnosti. Můžete jím snížit stropy a zabudovat do něj osvětlení (a současně schovat i všechny „dráty“), opticky rozbít třeba obývákovou stěnu, předsadit ho před zeď a vytvarovat z něj police… Více nápadů se dozvíte v článku Sádrokarton je zase hit. Ale vypadá jinak!
A pokud kromě optického členění doma řešíte i nedostatek místa, další tipy najdete v článku Kam s nábytkem? Pověste ho na stěnu!.