Článek
Ložnice by měla být místností, kde si skutečně odpočinete. Zapomenete na všechny nepotřebné informace, které se k vám přes den nahrnuly, a vypnete od veškerého stresu. Jenže kolika z vás se tohle skutečně daří? Kromě vašeho fyzického a psychického rozpoložení může být jedním z důvodů i nevhodně zvolený interiér. A s jeho změnou či úpravou vám pomůžeme.
DALŠÍ TRIKY DO LOŽNICE
1. Vyberte matraci sobě na míru
Základem kvalitního spánku je matrace. Výběr je široký – od nejměkčích ze studené pěny přes středně tuhé z pěny paměťové až po vyztužené koňskými žíněmi nebo kokosovým vláknem. Při výběru je klíčový váš věk, případné zdravotní problémy a styl spánku. Nejtvrdší matrace se hodí pro děti, mladistvé a osoby vyšších váhových kategorií, měkčí ocení senioři.
Trpíte bolestmi zad a kloubů? Poohlédněte se po speciální ortopedické matraci. Pro ty, kdo se v noci hodně potí, je důležité koupit matraci s vyšší prodyšností. Tu zajišťují průřezy nebo mezery mezi vrstvami nebo materiály, jako jsou koňské žíně, kokos či mořská tráva. Existují také partnerské matrace s dvojí tuhostí, kdy každý může využívat stranu, která mu více vyhovuje. Výběr rozhodně nepodceňte – kvalitní matrace vydrží několik let a pomůže vám předcházet nepříjemným bolestem hlavy a zad.
2. U postele sledujte výšku a materiál
Postelové čelo a rám vybírejte podle toho, jak se slučuje s vaším životním stylem. Čtete rádi nebo sledujete z postele televizi? Dejte přednost polstrovanému čelu s příjemným materiálem. Designová čalouněná čela jsou nyní v kurzu, kromě textilu se využívá kůže či koženka. Čalouněné postele většinou mívají úložný prostor. Nejsou ale příliš odolné vůči opotřebení a mechanickému poškození.
Postele z masivu zajistí skvělou stabilitu, pevnost a déle vydrží, počítejte ale s vyšší cenou. Levnější variantou jsou postele z lamina, které mají oproti masivnímu dřevu nižší stabilitu a menší trvanlivost. Snadné na údržbu jsou kovové rámy, často s netradičním designem, v kombinace se dřevem. Levnější modely ale mívají menší nosnost. Ideální výška postele by měla být mezi 45 a 55 centimetry, pro seniory je vhodná ještě o 10 centimetrů vyšší.
3. Polštáře paměťové, povlečení lněné
Neméně důležitá je volba polštářů, pokrývek a povlečení. U polštářů vsaďte na produkty z drcené paměťové pěny, které zabraňují nadměrnému napětí v oblasti ramenou a krku. Pokud jde o přikrývky, doporučujeme pořídit si dvě varianty podle ročního období – chladivé a hřejivé.
Pokud dáváte přednost výplni z peří, nejkvalitnější je peří ze sibiřských hus, je hustší a tedy i kvalitnější. Při koupi pokrývku dobře prohmatejte, brka nesmíte cítit a nesmějí ani vylézat z látky.
U ložního prádla volte materiály, které zvládnou dlouhodobé používání a časté praní. Nejlepší volbou je přírodní len, který propouští vzduch, dobře udržuje teplo a má antibakteriální funkci. Příjemné a prodyšné je také povlečení ze stoprocentní bavlny. Pro celoroční používání je vhodný bavlněný satén, vedle nesáhnete ani s hypoalergenním hedvábím nebo prodyšným žerzejem.
4. Okna musí jít zatáhnout
Ložnice by měla být v co nejklidnější zóně a natočená spíše k severu, kde je méně světla a tepla. Snažte se vyhnout umístění blízko hlavního vchodu a oken vedoucích k frekventovaným místům. Ve městech to bohužel není tak jednoduché, dbejte tedy alespoň na výběr vhodného zastínění. Účinné jsou žaluzie v kombinaci se záclonami a silnějšími závěsy.
Nelíbí se vám klasické žaluzie? Vybrat si můžete z méně tradičních látkových, bambusových či dřevěných. Dobrou volbou jsou i rolety, které zastíní celou místnost a vytvoří tím ideální podmínky pro kvalitní spánek. V nabídce jsou látkové nebo třeba bambusové. Teplotu místnosti udržujte mezi 17 a 19 °C a dostatečně větrejte.
5. Ztlumte barvy
Barvy vybírejte v chladnějších tónech, které působí uklidňujícím dojmem. Vzory a pestré odstíny aktivují mozek a mohou narušovat kvalitu spánku. Vybavení volte co nejminimalističtější, vyhněte se zrcadlům a přítomnosti elektronických přístrojů. Pokud elektroniku v místnosti mít musíte, dodržujte alespoň pravidlo jejího vypnutí půl hodiny až hodinu před spánkem.
6. Nábytku jen málo a v neutrální barvě
Ložnice by měla být prostorná a vzdušná. Pokud máte místo navíc, vybírejte nábytek v neutrálních barvách. Čtenáři určitě ocení pohodlné křeslo, domácí mazlíčci svůj vlastní pelíšek. Pro příjemnější vstávání si k posteli pořiďte jemný kobereček.
Nepostradatelný je i noční stolek. Pokud postel sdílíte s někým dalším a potřebujete tedy stolky dva, zauvažujte nad možností, která vás možná nenapadla. Nebojte se experimentovat a přizpůsobit stolek stylu toho, kdo jej bude využívat.
7. Provoňte prostor
Aby si vaše tělo a mysl opravdu odpočinuly, je důležité uklidnit i vaše smysly. Pomoci tomu mohou aromatické tyčinky, solné lampičky nebo svíčky. Nejvhodnější vůně je vanilková, levandulová nebo jasmínová. Nezapomeňte je ale před usnutím zhasnout.
Neopomíjejte čerstvé květiny. Nezáleží na tom, jestli dáváte přednost řezaným nebo rostlinám v květináčích. Obě mají pozitivní vliv na vaši náladu. Jen nedávejte do ložnice rostliny jedovaté nebo silně aromaticky vonící, jako jsou například konvalinky.
Je pro vás ložnice místem opravdového odpočinku, nebo se tam chodíte „jen vyspat“?