Článek
Léto bez opalovacích krémů může být pro kůži velmi nebezpečné. Proto její ochranu nepodceňujte a dostatečně ji opatrujte před agresivním slunečním zářením. Pokud vybíráte sluneční přípravky podle ochranného faktoru, měli byste vědět, jak se mazat, aby to opravdu fungovalo tak, jak slibují obaly. Protože jinak to jsou vyhozené peníze. Na co se při bezpečném opalování musíte zaměřit?
Čím vším vám může uškodit slunce? Nejsou to jen spáleniny!
Opalování a vitamin D
Na začátku léta není kůže většinou na přímé sluneční záření zvyklá. „Může tak zažít šok a snadno se spálit. Řešením není od slunce utíkat, protože ho k životu potřebujeme. Navozuje pocit psychické pohody a má i význam v syntéze potřebného vitaminu D,“ uvádí dermatoložka Lucia Mansfeldová z kliniky Perfect Clinic s tím, že denně se stačí slunit 15 minut (mimo polední hodiny) – to je dostatečná doba pro zajištění vitaminu D. Po zbytek dne používejte ochranné prostředky.
Co je ochranný faktor SPF a UVA v kroužku
Podle čeho se na obalech opalovacích přípravků orientovat? V první řadě se zaměřte na ochranný faktor SPF (sun protection factor). Jeho hodnota určuje, jak dlouho je kůže chráněná před dvěma typy slunečního záření: UVB a UVA. Důležité je i další značení.
„Na obalu sledujte, aby byl znak UVA v kroužku. Značí to, že produkt splňuje vyšší standardy UVA ochrany. Při výběru hraje roli také typ pokožky: čím je kůže světlejší, tím vyšší faktor je nutné použít. V rámci EU platí, že SPF nemůže být uváděn vyšší než 50, ovšem produkty s SPF 50+ mohou poskytnout ochranu o něco vyšší,“ upřesňuje dermatoložka Darina Zelenková.
Jak ochranný faktor funguje
Co to znamená v praxi? „Udávaný faktor říká, kolikrát se po namazání prodlouží doba, než se spálíte. Pokud víte, že s neopálenou kůží zčervenáte po deseti minutách, krém s ochranným faktorem 30 vám prodlouží dobu do spálení na pět hodin,“ vysvětluje dermatoložka Tereza Gabryšová z Kliniky Yes Visage.
To ovšem neznamená, že to bude stačit na celý den – ideální je zopakovat aplikaci ochranného krému zhruba každé dvě hodiny a vždy po koupání či po sportu, kde se hodně potíte. Pro ochranu před sluncem jsou zásadní i kvalitní sluneční brýle.
Jak používat opalovací krém
Přípravek proti slunci je třeba používat vždy podle potřeby, situace i doby slunění. „Pro docílení ochrany uvedené na obalu by měl průměrný dospělý člověk při jedné aplikaci použít přibližně sedm polévkových lžic přípravku na celé tělo včetně obličeje,“ uvádí dermatoložka Darina Zelenková. Kdybyste použili krému méně, ochrana bude nižší. Budete-li mazat pouze obličej, mělo by vám stačit půl lžíce přípravku.
Důležitým pravidlem je i mazání v předstihu. To znamená, že byste se měli natřít minimálně 20 minut předtím, než půjdete na přímé slunce. A jak už bylo řečeno, nutné je se v průběhu dne přemazávat. Zásadní je chránit děti – mezi 11. a 15. hodinou by na ostrém slunci raději vůbec neměly být. Namažte je ale i do stínu!
První pomoc po opalování: Co vás zachrání, když se spálíte?
Na co dávat pozor
Při aplikaci ochranného přípravku nezapomínejte na choulostivá místa, která se snadno spálí. Určitě si dostatečně namažte záhyby kolem podpaží a okolo plavek, nárty, čelo, uši a oblast podél vlasů. Pěšinku či případné lysinky zakryjte pokrývkou hlavy.
Podívejte se na video, jak se správně opalovat.