Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V lese nebo parku nasbírejte pár borovicových šišek. Když je doma vyndáte z kapes, nejspíš budou zavřené, ale v teplém prostředí se to změní. Šišky jsou totiž neuvěřitelně důmyslný „organismus“. Jejich úkolem je distribuovat semínka stromů, proto obsahují pletivo, které reaguje na vodu. Vlhké šišky se stahují, jakmile vysychají, začnou se rozvíjet.
Při přípravě tohoto článku jsme si to několikrát ověřily. Ozdoby na stromeček, které jsme vyrobily tak, že jsme slepily pět malých šišek do hvězdice, vypadaly roztomile. Ovšem do rána se všechny rozvinuly „do krásy“ a z hvězdy vznikla nevzhledná skrumáž. Podobně neslavně to dopadlo, když jsme „čerstvé“ šišky ponořily do hodně zředěné barvy. Při tvoření se šiškami tedy nezapomínejte na to, že se jedná o přírodní materiál, který má svoje specifika.
Dekorace ze šišek krok za krokem
1. Upečte je! Až si šišky přinesete domů, rovnou je šoupněte do trouby. Ano, myslíme to vážně! Nejenže se krásně rozvinou, ale také je zbavíte broučků, kteří by mohli natropit neplechu. Naskládejte je na plech vyložený pečicím papírem a troubu nastavte na 160 °C. Po hodině pečení je nechte někde v místnosti vychladnout. Budou správně „rozkvetlé“ a připravené k dalšímu dekorování.
2. Navoňte je! Pokud zatoužíte po voňavé ozdobě, ještě teplé šišky pokapejte esenciálním olejem. Vánoční atmosféru navodí aromata vanilky, skořice nebo hřebíčku. Klidně je můžete i zkombinovat. Šišky pak okamžitě vložte do takzvaného zipového sáčku a nechte alespoň dva týdny nasáknout vůněmi. Když si vzpomenete, sáčkem občas zatřepejte, aby se olej uvnitř lépe rozmístil.
Dekorace na židli ke slavnostnímu stolu
Na výzdobě štědrovečerní tabule si jistě dáváte hodně záležet. Zkuste dekorovat i židle. Ovažte je stuhou a tenkým drátkem k ní připevněte jednu z „upečených“ šišek, třeba ještě přidejte čerstvou větvičku z jehličnanu. Uvidíte, jak se nejen prostřený stůl, ale i celá místnost rozzáří.
Jmenovky na vánoční stůl ze šišek
Pokud se vás u stolu sejde víc, zmatkům zabráníte jmenovkami. Jejich výroba bývá oblíbená dětská zábava, proto vám nabídneme dvě verze: jednu s perličkami a druhou s pěnovými kuličkami. Postup je shodný. Na každou „pacičku“ šišky kápněte trochu lepidla, ať už z tavné pistole, nebo tuby, a ihned na ni umístěte korálek nebo kuličku. Za pět minut je hotovo, stačí jen zapíchnout papírovou kartičku se jménem.
Jak zasněžit šišku jako dekoraci
Zasněžená šiška patří k tradičním symbolům Vánoc. Bez ohledu na rozmary počasí ji máte hotovou raz dva. Jakýkoli druh běloby dejte do misky, vyválejte v ní rozvinutou, předem upečenou šišku ze všech stran. Postavenou ji posolte, můžete použít i cukr krupici nebo krystal. Zasněžený efekt bude dokonalý.
Jak obarvit šišky interiéru na míru
Typicky hnědá barva šiškám sluší, ale proč je nepřizpůsobit ladění pokoje? Třeba už se vám zajídá všudypřítomná červená, zelená a zlatá… Už několik let jsou hitem dekoratérů nejrůznější odstíny růžové, fialové a lila. Připravte si dva tři ploché kelímky od mléčných výrobků a z temperových barev v nich namíchejte žádaný odstín. Nakonec kápněte trochu vody, aby se barva dobře roztírala. Měkkým štětcem ji pak nanášejte na šišky, včetně všelijakých záhybů. Postavte je na kousek igelitu, například na sáček, a nechte uschnout. Pozor, na papír by se přilepily.
Vše o Vánocích
Vrchol českých Vánoc připadá na Štědrý den 24. prosince, kterému předchází období adventu. V kruhu rodinném trávíme i první a druhý svátek vánoční. Máte vánoční dárky? Upečte si vánoční cukroví a připravte štědrovečerní večeři podle našich receptů. Víte, jak uplést vánočku?
Recepty na cukroví
Vanilkové rohlíčky • Linecké • Perníčky • Vosí hnízda • Rumové kuličky • Raffaello kuličky • Pracny • Kokosky • Nepečené • Zdravé • Cukroví z bílků