Článek
Bylinkáři, výživáři i lékaři doporučují mátový čaj jako podpůrnou léčbu mnoha těžkostí a nemocí. Máta peprná, z níž se čaj vyrábí, je jednou z nejznámějších léčivých bylin a byla využívána již ve starém Egyptě.
„Obsahuje velké množství vitaminů A a C, manganu a stopové množství železa, vápníku, draslíku, hořčíku, mědi, tryptofanu, omega-3, biotinu a kyseliny listové,“ upřesňuje koučka zdravého životního stylu Radka Pamětická. Mátový čaj tak představuje chutný nápoj, přírodní léčivo a aromaterapii v jednom.
Jak připravit a jak často pít mátový čaj
Pokud mluvíme o mátovém čaji bez jakýchkoliv dalších bylinkových příměsí, můžete si ho ve studeném či teplém stavu vychutnat až třikrát denně v kteroukoliv denní či noční hodinu. Výhodou je, že jej snadno připravíte doma: na šálek vody potřebujete polévkovou lžíci čerstvých listů nebo lžičku listů sušených a nadrcených. Přelijte je horkou – ne vroucí – vodou a nechte pět až sedm minut louhovat. Dochutit můžete medem, citronem či kouskem čerstvého zázvoru.
Silnější vzpruhu? Recept na mátový likér: domácí zelená krok za krokem.
Účinky mátového čaje
Proč byste měli mátový čaj popíjet? Mentolové aroma příjemně osvěží, nápoj pomůže po těžkém jídle s trávením, zlepšuje paměť a snižuje stres. Co dalšího dokáže?
1. Tiší menstruační bolesti
Díky uvolňujícím účinkům pije mátový čaj řada lidí před spaním. Relaxačně působí i na svaly, proto dokáže ulevit při silných menstruačních křečích: pokud jimi trpíte, užívejte během menstruace dva až tři šálky mátového čaje denně.
2. Bojuje s páchnoucím dechem
Mára peprná je známá antibakteriálními vlastnostmi – právě proto je extrakt z ní přidáván do řady zubních past i ústních vod. Ničí totiž bakterie způsobující zubní plak a čistí dutinu ústní. Po mátovém čaji tak budete mít příjemně svěží dech.
3. Zmírňuje bolesti hlavy
Bolesti hlavy mají řadu příčin, k nejčastějším patří svalové napětí nebo rozšířené cévy. Čaj z máty, podobně jako klasické léky proti bolesti, prokrvuje svalstvo a uvolňuje cévy, čímž okysličuje mozek a přináší úlevu.
4. Ulevuje při nachlazení a posiluje imunitu
Osvěžující chladivou chuť dodává mátě mentol, který je také účinnou zbraní v boji s nachlazením: uklidňuje zanícené sliznice v dutinách a krku a rozpouští hlen, který brání pohodlnému dýchání. Trápí-li vás rýma, pak předtím, než se mátového čaje napijete, několikrát zhluboka vdechněte jeho vonné výpary. Jeho antivirové a antibakteriální vlastnosti také posilují imunitu. Necítíte se ve své kůži? Vypijte preventivně každý den jeden až dva šálky mátového čaje.
5. Zlepšuje trávení
Trápí vás bolesti žaludku, křeče v břiše, pálení žáhy, plynatost, průjmy a další zažívací obtíže? Se vším pomůže šálek mátového čaje, který podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Někteří lékaři dokonce věří, že jeho pravidelné popíjení dokáže zmírnit symptomy nepříjemného syndromu dráždivého tračníku.
Na co si dát pozor
Více než tři šálky denně mohou podráždit žaludeční sliznici a mátový čaj vyloženě nesvědčí při refluxu. „Uvolňuje totiž svalový svěrač jícnu a umožňuje zpětný tok kyseliny ze žaludku,“ varuje Jiřina Mačková, výživová poradkyně z Kralup nad Vltavou. Také se nedoporučuje dětem do čtyř let a lidem trpícím žlučníkovými kameny.
Už jste zkoušeli čaj z pampelišek? Úžasný je i sedmikráskový čaj.