Hlavní obsah

Lámavé a křehké: Jak dostat do kondice nehty po gel laku? Zapilujte je a každý den použijte olejíček

Foto: Anton27, Shutterstock.com

Foto: Anton27, Shutterstock.com

Po letech nošení gelových nehtů jste se rozhodly je sundat. Čekaly jste, že to nebude s kvalitou nehtů žádná sláva, ale je to ještě horší než vaše nejčernější scénáře. Co teď? Mise za záchranu přirozeně krásných a zdravých nehtů začíná.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když se rozhodnete skončit s umělými nehty (gel, akryl, gel lak), musíte počítat s tím, že po jejich odstranění nebudou vaše přírodní nehty v nejlepší kondici. Sice trochu pomůže, když vám je odborně sundá manikérka, která vám je dělala, ale i tak budou potřebovat nějaký čas na uzdravení. Jak takovým nehtům pomoci?

1. Zkrátit

Nehty je třeba udržovat co nejkratší, tím zabráníte jejich zatrhávání. Vydržte to do doby, než ucítíte, že jsou opět pevné. Délku zarovnejte s prstem a použijte k tomu ten správný pilník. Dbejte na to, jakou má hrubost a na jaký typ nehtů je určený. Pilník na přirozené nehty by neměl být příliš hrubý a snažte se pilovat jen jedním směrem, abyste si nehty zbytečně netřepily.

2. Vyleštit

Nehty mohou být na povrchu nerovné právě kvůli odloupnutí gelu, který s sebou vezme i vrchní vrstvu nehtu. Na to můžete použít leštičku, kterou nehet vyrovnáte. Ale mějte na paměti, že na to musíte opravdu šetrně, pilování celé plochy nehtu klasickým pilníkem nepřichází v úvahu, tím byste si jen zadělaly na další třepení.

3. Lakovat chytře

Lakovat nehty můžete, ale musíte počítat s tím, že výrazné barvy odhalí každičkou nerovnost. Proto budou lepší strategií vyživující laky, které jsou průhledné nebo tělové. Nehty budou hned vypadat lépe a dostanou to, co potřebují (keratin, proteiny, vápník a vitaminy) a postupně budou sílit.

4. Odlakovávat šetrně

Časté odlakovávání nehet vysušuje, proto si nechte barevné experimenty s laky na dobu, až budete s kvalitou nehtů spokojené, což bude nejdřív za měsíc. Zatím používejte bezbarvé nebo bílé laky a odlakovač, který má v názvu slovo „jemný“ nebo „šetrný“ a ideálně ještě obsahuje i nějaký vyživující olej (mandlový, ricinový apod.)

5. Doping

Nehty potřebují pro správný růst vitaminy a proteiny. Doplňujte je i prostřednictvím jídla a minimálně měsíc po odstranění umělých nehtů si dopřávejte hodně ryb, vajec, luštěnin a dalších bílkovin bohatých na železo, hořčík, vápník a vitamin E (7 potravin proti lámání a třepení nehtů). K tomu můžete přidat doplňky stravy, které jsou zaměřeny na zlepšení kvality nehtů, kůže i vlasů. (Jak tělu prospívá kolagen)

Tip manikérky: „Když jsou nehty oslabené nebo poškozené, je klíčové dát jim prostor na regeneraci a důslednou péči,“ říká nail artistka značky Neonail Yana Zahranychna. „Pro každodenní péči doporučuji jemnou masáž kůžiček a nehtového lůžka, která podpoří prokrvení a růst zdravějších nehtů. Nehty také pravidelně hydratujte a vyživujte, aby se posílila jejich přirozená ochranná vrstva,“ dodává nail artistka. K tomu poslouží vyživující laky na nehty a samozřejmě nevynechávejte ani krémy na ruce.

Načítám