Článek
Měli příjemný hlas a hezky se na ně koukalo. Provázeli programem a byli zároveň i ozdobou. A časem se z nich staly televizní hvězdy. Hlasatelé vítězili v anketě TýTý, udávali módní trendy, dostávali od diváků dárky, a dokonce i žádosti o ruku. Když na konci roku 2005 tato profese v televizi skončila, bylo to zvláštní. Najednou se nám po nich stýskalo, považovali jsme je za „členy rodiny“. Které tváře patřily k Československé (a později České) televizi?
Jarmila Šusterová (†85)
Diváky provázela vysíláním vůbec jako první televizní hlasatelka, před nástupem slavných kolegyň zvučných jmen. Už jako osmiletá začínala v rozhlasovém vysílání. Později nastoupila do dětské redakce Československé televize. Když vyhlásili konkurz na programové hlasatelky, přihlásila se. Vzali ji na tříměsíční zkušební dobu. Nakonec se z obrazovky na diváky usmívala celých 15 let, než ji stihl trest za to, že v roce 1968 byla televizní tváří uvolňování ve společnosti. Šusterovou s nástupem normalizace stihl podobný osud jako kolegyni Kamilu Moučkovou. Zakázali jí vstup na obrazovku, televizi však zůstala věrná jako administrativní pracovnice až do odchodu do důchodu v 80. letech. Do vysílání se po roce 1989 vracela už jen příležitostně.
Kamila Moučková (†92)
Její cesta do televize vedla přes divadlo a rozhlas. Byla historicky první hlasatelkou Televizních novin, ale její kariéra skončila po deseti letech v roce 1968, kdy se zapojila do protiokupačního vysílání. 21. srpna ji z televizního studia vyvedli sovětští vojáci a posléze dostala oficiální stopku a živila se jako kantýnská nebo lepička pytlíků a angažovala se v disentu. Po revoluci se do médií vrátila, v televizi moderovala Objektiv, spolupracovala s Rádiem Svobodná Evropa a v roce 2012 dostala Cenu Arnošta Lustiga, která je udělována mimo jiné za statečnost a lidskost. Své vzpomínky vydala knižně. V roce 2019 vyšla kniha Hlavou proti zdi. Jde o rozhovor Kamily Moučkové a Světlany Witowské (50).
Stanislava Lekešová (†63)
V roce 2019, dva dny po Štědrém dnu, se v médiích objevila smutná zpráva, že oblíbená Stáňa Lekešová podlehla rakovině. Usměvavou moderátorku měli všichni rádi. A přitom kariéru v televizi vůbec neplánovala – vystudovala práva. Na obrazovce se objevovala v letech 1985 až 1999 a ráda na to vzpomínala. V rozhlase pak uváděla Dámský klub a patřila k tvářím televizního pořadu Sama doma.
Saskia Burešová (76)
Nezaměnitelná rudá hříva, to je poznávací znamení nestárnoucí Saskie Burešové. Na hlasatelský post se dostala díky převelení z jiného televizního oddělení, aby nepracovala s manželem na jednom pracovišti. Byla to ona, kdo v roce 1992 v přímém přenosu oznamoval rozdělení Československa. Od roku 1993 uvádí zajímavá výročí týdne v pořadu Kalendárium, který bez přehánění stojí a padá na její noblese.
Marie Retková (66)
Ač patřila k nejvyšším a jako jedna z mála nosila krátké vlasy, pletli si ji diváci s kolegyní Marií Tomsovou – stejné křestní jméno a rok, kdy do televize nastoupily, udělaly své. Marie Retková milovala hudbu a zpěv, ale díky náhodě se dozvěděla o konkurzu na hlasatelky a zkusila štěstí. Televizní pořady uváděla až do konce roku 2005 a podle ní byli hlasatelé lidským prvkem vysílání. Poté moderovala magazín pro seniory Barvy života a Čétéčko. Překonala vážnou nemoc, stále se vášnivě věnuje sportu a můžete se s ní setkávat v rozhlasovém pořadu Noční Mikrofórum.
Hana Heřmánková (60)
Ač patřila k nejoblíbenějším, na ulici ji fanoušci nezastavovali – do televize totiž chodila výrazně nalíčená, zatímco v soukromí make-up nepoužívala. Hlasatelkou se stala v osmnácti a byla jí deset let – milovala adrenalin spojený s živým vysíláním. Stejně jako ostatní kolegyně pracovala i v rádiu a patřila do týmu moderátorek pořadu Sama doma. S manželem Karlem Heřmánkem (75) založili Divadlo Bez zábradlí.
Marie Tomsová (70)
Vystudovala výtvarné umění a český jazyk, přivydělávala si jako modelka a občas dělala „křoví“ v zábavných pořadech. V roce 1977 na narozeniny svého tatínka měla první službu jako hlasatelka. Uměla diváky i naštvat – v kontroverzní televizní hře Taneční zábava (1991) hrála hlavní roli ve fiktivním přepadení hlasatelky, kdy ji před kamerami ohrožoval muž s pistolí. Na první pohled ovšem nebylo jasné, že jde o inscenaci a ne reálný útok, a šokovaní diváci jí proto následně vyčítali, že je „zradila“, když je tak vystrašila. V televizi moderovala Prima jízdu a v rádiu Dámský klub a objevila se i ve filmech. Momentálně má svůj pořad v Českém rozhlase Pardubice. Angažovala se v projektu pro prevenci dětských úrazů a před lety s manželem na dálku adoptovali holčičku z Ugandy.
Alexander Hemala (70)
Nesmíme zapomenout ani na muže. Když se řekne hlasatel, většina si vybaví Alexandra Hemalu, nejdéle sloužícího spíkra veřejnoprávní televize, kterému na začátku kariéry profesorka z DAMU řekla, že mluví jako prase. Po 32 letech „služby“ to byl on, kdo zamykal na silvestra 2005 hlasatelnu. Se svou školní láskou má tři děti a i na volné noze má prý pořád dost práce. Jeho moderování má prostě úroveň.
Jiří Ptáčník (74)
Když šel skoro ve třiceti zkusit štěstí na konkurz na hlasatele, nečekal prý, že si z jeho podmanivého hlasu někdo sedne na zadek. Ale zaujal. A protože byl Jiří Ptáčník komediant, bavila ho nejen televize, ale užíval si i divadlo, rozhlas, dabing a také se stal známým hlasatelem pod obraz (= namlouval voiceovery).
Jak vzpomínáte na éru hlasatelek a hlasatelů? Připomeňte si televizní večery od 70. let do současnosti.