Článek
Že jsou ovoce a zelenina pro děti nejzdravější, ví jistě každá máma. Ale vysvětlete to dětem, které často jedí očima. A tak se občas stane, že některým špuntům prostě nestačí dát do ruky jablko či mrkev a očekávat, že budou slastí vesele chroupat. Musíte prostě vyzkoušet jiné triky a fígle. Někdy postačí nasypat do mističek sušené ovoce (nejlepší je samozřejmě z vlastních zdrojů) nebo kukuřičné křupky a cereálie, jindy zabere jen malá obměna, jak jim vše naservírujete.
Co takhle nahradit celé ovoce ovocným špízem? Nebo vyměnit klasické sušenky za cereální, které si sami s pomocí dětí upečete? Příprava sice zabere trochu víc času, ale pokud chcete, aby se vaše děti místo tláskání sladkým zaměřily na něco výživnějšího, musíte se trochu snažit také vy. Navíc, když je do procesu zapojíte, určitě zatouží svůj výtvor ochutnat a ještě si užijete společně i chvilky legrace.
Probuďte tedy fantazii nebo vyzkoušejte následující dobroty, které jsou určené hlavně malým dětem zhruba od jednoho až dvou let. Možná se vám budou hodit i v momentě, kdy má přijít návštěva s dalšími prcky nebo uspořádáte doma oslavu, kde jsou hlavními aktéry právě malí strávníci.
Ovocné jednohubky
Oloupejte a nakrájejte dvě jablka na větší kostičky. Poté smíchejte žervé bez příchuti se lžící ovocného sirupu a namažte na jednotlivé kostičky jablek. Abyste je neměli upatlaná, využijte zdobítko na krémy, se kterým vám to půjde jako po másle. Jako třešinku na dortu připíchněte navrch párátkem sušenou rozinku nebo brusinku. Žervé lze také nahradit Pribináčkem.
Také můžete snadno zkombinovat například jahodu s banánem. Postačí je společně spojit párátkem nebo špejlí a jednohubka je hotová.
Zdravé chlebíčky
Spojení žervé s ovocem je zajímavou kombinací, kterou lze využít i při tvoření různých mini chlebíčků. Ty si připravíte z plátků veky, popřípadě rohlíků, jež namažete čerstvým sýrem smíchaným se dvěma lžícemi hustého bílého jogurtu. Můžete je ozdobit ovocem, jež má vaše ratolest ráda nebo které je zrovna v sezoně. Malou inspiraci, jak může takový ovocný chlebíček vypadat, vidíte na úvodní fotce.
Barevné špízy
Ovoce i zeleninu jednoduše nakrájejte na kostičky a napichujte střídavě na párátka. Čím více druhů ovoce či zeleniny použijete, tím pestřejší variace vytvoříte. Děti vám mohou pomáhat, a tvořit tak vlastní chuťovky. Špízy je možné polít také zakysanou smetanou nebo bílým jogurtem, a když bude třeba důvod k oslavě, ani trocha čokoládové polevy neuškodí.
Tip redakce: Ještě lepším řešením je malá sada na fondue. Do mističky nalijte smetanu či jogurt (u ovocných špízů může být i ovocný) a děti si do ní mohou své špízy namáčet.
Cereální sušenky
Nejprve si připravte základ ze 100 g ovesných vloček, 100 g másla, 100 g hladké mouky, ½ lžičky prášku do pečiva, 100 g ovocného cukru, 1 vejce, citronové kůry, 30 g sušených rozinek a 30 g sušených brusinek.
Směs poté tvarujte do malých hrudek, které vyskládejte na plech s pečicím papírem. Sušenky pečte při teplotě 180 °C zhruba 15 až 20 minut, dokud nezezlátnou.
Hvězdné toasty
Stává se vám, že dětem předložíte chleba se šunkou, k němu přidáte pár kousků zeleniny a ony se svačinky ani netknou? Možná zabere jednoduchý trik. Vykrajovátka. Připravte sendviče se šunkou, sýrem či oblíbenou pomazánkou a jednoduše z nich vykrájejte veselé tvary.
Těstovinový salát
I když těstoviny s kečupem zachrání vše, dětem často chutnají i těstovinové saláty. Propašujete jim tak na talíř i zeleninu, kterou by jindy nepozřeli, stačí ji jen zkombinovat například s drůbežími párky nebo alespoň salát vylepšit o jogurtovou zálivku, příležitostně i s trochou tolik milovaného kečupu.
Pokud máte další tipy, jak dětem zpestřit svačinky, podělte se s ostatními o recepty v diskusi. Naši další inspiraci, tentokrát pro školáky, najdete také zde a pro úplně malé prcky v článku 8 tipů na mňamky pro miminka.