Článek
Existují druhy potravin, které „nezklamou“ – bohužel v tom negativním slova smyslu. V našich pravidelných testech jsme pro vás mnohé objevili a chceme vám je nyní připomenout – i se stručným návodem, nač si při jejich nákupu dát pozor.
1. Špekáčky
Jestli chcete kvalitu, hledejte výrobky s názvem klasické či tradiční špekáčky. Normy takovým ukládají, aby obsahovaly minimálně 40 % masa a maximálně 45 % tuku. Radíme se vyhnout drůbežím opékáčkům, buřtíkům a podobně nazvaným uzeninám, ve kterých není maso, ale jen separát a dochucovadla, která mají chuť masa imitovat.
Co sledovat: obsah masa – čím vyšší je, tím méně prostoru pro separát a éčka
Pokud by vás zajímalo složení námi testovaných výrobků, rozhodně nepřehlédněte článek Levné špekáčky neoslnily: Málo masa, hodně tuku a éček.
2. Instantní čaje
S jakým cílem kupujete instantní čaj? Nevymysleli jsme argument, který by opodstatnil nákup výrobku, který obsahuje vlastně jen cukry, barviva a aromata. Jestliže tedy trpíte nutkavou potřebou dát si ho do nákupního košíku, přečtěte si podrobně a několikrát jeho složení – třeba se vám podaří vystřízlivět a vrátit ho do regálu.
Co sledovat: obsah cukru a barviv, čím je nižší, tím lépe
Více se o složení čajů dozvíte v článku Test: Není všechno čaj, i když se to tak jmenuje.
3. Ledové čaje
Ačkoli jsou velmi oblíbené, mnohdy jde o koktejl umělých sladidel a sacharidů. Takže pokud si chcete vybrat kvalitu, musíte být při nákupu obezřetní. Ovšem měli byste vědět, že domácí ledový čaj pořídíte za zlomek ceny a vůbec nejkvalitnější, když ho uděláte z opravdového čaje, vody a citronu.
Co sledovat: Vyhněte se nejlépe všem umělým sladidlům – sacharinu, acesulfamu K, aspartamu nebo kyselině cyklámové. Podívejte se na obsah cukrů a v té souvislosti energetickou hodnotu. Protože chcete-li pít čaj, zajímat by vás měl i podíl čajového extraktu.
Podrobný test ledových čajů najdete v článku Test ledových čajů: Které nejsou jen drahá voda?.
4. Točený salám
Dřív se mezi označení točený salám a kabanos mohlo dát rovnítko. Dnes je umění sehnat opravdový kabanos – ten podle pravidel musí obsahovat jen hovězí, vepřové a telecí maso, avšak žádné strojně oddělené maso. Většina výrobků se ale bez separátu a různých dochucovadel neobejde.
Co sledovat: obsah masa, glutamátu a éček – čím méně jich je, tím lépe, čím vyšší je obsah separátu, tím hůř. Tato zásada platí u uzenin obecně.
Test točených salámů najdete zde.
5. Jogurty
Pamatujte si, že v jogurtu byste neměli najít náhražky jako škrob, želatinu a podobně. Pokud chcete opravdu kvalitní jogurt, vybírejte ten, do kterého průmysl zasáhl co nejméně. „Nejvhodnější jsou jogurty přírodní, bílé – bez dochucení, ale také bez úpravy na light,“ říká Margit Slimáková, průvodkyně zdravím a výživou.
Co sledovat: Klasický jogurt má kolem tří procent tuku, u nízkotučných hledejte, zda neobsahuje škrob, který by zvýšil kalorickou hodnotu. Vyhněte se těm, které obsahují přidaný cukr.
Další podrobnosti o kvalitě jogurtů najdete i v článku Pravda o jogurtech: Které jsou ty dobré?.
6. Lískooříškové pomazánky
I když se na vás z jejich obalů často koulí spousta oříšků, ve většině je jich v reálu jen mizivé množství, stejně jako kakaové hmoty. Jak prokázal i náš test, obsahují hlavně tuky, cukry a dochucovadla. Pokud je tedy nutně musíte kupovat, pak vždy až po pečlivém prostudování etikety.
Co sledovat:„Jako určující bych brala procentuální zastoupení lískových oříšků, respektive v některých případech lískooříškové pasty,“ uvedla Veronika Křepelková, specialistka na značení potravin. Hledejte i obsah kakaa – čím je vyšší, tím lépe, stejně jako u oříšků. Dejte pozor na to, jaké rostlinné tuky výrobce uvádí – nejméně vhodný a nejlevnější je palmový.
Podrobnosti z testu těchto sladkostí najdete v článku Test lískooříškových pomazánek: V některých skoro nenajdete ořechy!.
Na které potraviny si dáváte pozor vy? Napište nám o svých zkušenostech!