Článek
Výběr sedačky do obývacího pokoje není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nerozhodujte se jen podle toho, zda se vám líbí nebo jestli se hodí do celkového stylu domácnosti. Jsou to samozřejmě důležitá kritéria, na prvním místě ale stojí praktičnost a funkčnost. Na co před nákupem myslet?
1. K čemu bude sloužit?
Ještě než začnete s výběrem barvy, ujasněte si několik praktických věcí. Kdo všechno bude pohovku využívat a za jakým účelem? Jak často bude zatěžovaná? Pro častější posezení s rodinou a přáteli se hodí vyšší sedačky s tvrdším polstrováním a vysokým rovným opěradlem. Nezaboříte se do nich jako do měkčích kousků a lépe se vám bude vstávat.
Preferujete delší posezení u televize nebo knihy? Volte nižší hluboké pohovky se skloněným opěradlem a měkkými polštářky. Pro občasné přespání stačí obyčejné rozkládací, na častější či každodenní nocleh si pořiďte pohovky k tomu určené.
2. Jakou zvolit konstrukci?
Správná sedačka by měla mít kvalitní konstrukci, především pokud na ní plánujete pravidelně spát. Vhodná je kovová nebo z tvrdého dubového či bukového dřeva. Vyhněte se konstrukcím z plastu, který je mnohem křehčí. Pečlivě si vyzkoušejte její rozkládací mechanismus. Ten by měl být jednoduchý, snadný a rychlý.
3. Jaký vybrat materiál čalounění?
Majitelé domácích mazlíčků a rodiny s dětmi by se měli zaměřit na odolné čalounění. Nejvhodnější je kůže, pevná textilie nebo syntetické materiály. Kůže se snadno udržuje, dlouho vydrží a působí luxusním dojmem. Někomu může vadit, že v zimě chladí a v létě nepříjemně lepí. Pokud je to pro vás překážkou, zvolte eko kůži. Sice není tolik odolná, je ale prodyšnější, pohodlnější a levnější. Pozor by si na ni měli dát majitelé koček, které si na sedačkách s oblibou brousí drápky.
Textilie poskytují větší výběr barev, vzorů a druhů vláken, z nichž se vyrábí. K dostání jsou syntetická, plastová i přírodní, a dostupné bývají i v kombinaci s eko kůží. Nejběžnější je polyester, který má různé indexy otěru a možné úpravy, včetně voděodolných a snadno omyvatelných. Voděodolný může být i mikroplyš. Ten je i hebký, příjemný na dotek a ideální pro lenošení. Na časté využívání se příliš nehodí, má totiž nízký index otěru, takže se namáhaná místa brzy ošoupou.
Dospělí jedinci bez zvířat a dětských návštěv si mohou dovolit lehčí tkaniny a luxusnější materiály, například samet.
4. Jakou zvolit barvu potahu?
Barva potahu by měla ladit s vybavením a stylem interiéru. V potaz berte také členy domácnosti a velikost místnosti. Neutrální barvy jako béžová, krémová a šedá se hodí snad všude, navíc je můžete kombinovat s výraznějšími polštářky či přehozem.
Do domácností s dětmi a mazlíčky jsou vhodnější tmavší odstíny, na kterých nejsou tolik vidět nečistoty, nebo vzory, v nichž se snadno ztratí zvířecí chlupy. Menším prostorům sedí světlejší barvy, velké si mohou dovolit tmavé a výrazné potahy.
5. Jaké by měla mít rozměry?
Sedačka by nikdy neměla být příliš velká ani malá. Velké pohovky prostor opticky zmenšují, malé naopak působí nevýrazně. Větším a dobře prosvětleným místnostem sluší velké sedací soupravy s křeslem či lenoškou. Do menších volte raději dvoumístné pohovky na nožičkách. Velikost by měla odpovídat počtu lidí, kteří na ní budou sedět. Myslete na to, že běžný člověk potřebuje pro pohodlné posezení minimálně 60 cm.
STYLOVÉ OBÝVÁKY A DALŠÍ TIPY
6. Kam ji umístit?
Při umisťování pohovky dbejte na dobrou přístupnost. Minimální prostor kolem ní se pohybuje od 85 cm. Nedávejte ji poblíž krbu, ani těsně k radiátorům, kde hrozí její poškození. Neměla by znesnadňovat otevírání oken a dveří. Pokud ji plánujete dát doprostřed místnosti, směrujte ji čelem ke dveřím. Dobrý přehled o místnosti totiž podporuje podvědomý pocit klidu.