Článek
Zácpa je mimořádně nepříjemný problém. Někdy se dostaví jen na čas, vlivem nějaké životní změny, jindy ale trápí člověka skoro celý život a pomoc je velice svízelná. Jaké jsou příčiny zácpy a co všechno může znamenat, když se objeví?
Jak vzniká zácpa: minerály i léky
Zácpa často souvisí s nevyváženou životosprávou, nedostatkem pohybu, potlačováním nutkání na stolici nebo s nadužíváním projímadel. „Na vině může být i minerálová dysbalance, jako je nedostatek draslíku či nadbytek vápníku, nebo medikace, kterou pacient užívá,“ doplňuje Ludmila Mazylkinová, vrchní lékařka společnosti Moje ambulance. K lékům, které způsobují zácpu, patří některá antidepresiva, opiáty, léky snižující kyselost žaludeční šťávy, na odvodnění nebo léčbu Parkinsonovy choroby.
Jak se zbavit zácpy: domácí léčba a cvičení
Proti zácpě obvykle pomáhá úprava stravy (omezení cukru a polotovarů, zařazení fermentovaných potravin a probiotik, jako jsou jogurty, kefíry, kyselé zelí a další), dodržování pitného režimu (35 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti), dostatečné žvýkání při jídle a zařazení pohybu. „Méně známou, ale častou příčinou jsou povolené svaly dna pánevního, na které existují speciální cviky,“ informuje doktor David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny.
Kdy jít k lékaři: zácpa jako příznak nemoci
Když zácpa nemizí ani po měsíci a doprovázejí ji další projevy, jako je únava, křeče v břiše, krev ve stolici, hubnutí nebo střídání s průjmem, měli byste navštívit praktického lékaře. Zácpa totiž může být příznak některých nemocí. Kterých?
1. Deprese
Deprese – podobně jako různé typy psychóz – zpomaluje všechny pochody v organismu a výjimkou není ani činnost trávicí soustavy, což se může projevovat i zácpou.
2. Hormonální potíže
Hormony ovlivňují metabolismus a zpomalení látkové výměny může způsobit nejen vznik nepříjemných pocitů plnosti, ale také zácpu. Bývá častým důsledkem snížené činnosti štítné žlázy. Hormonální příčinu mívá zácpa i v počátcích těhotenství, kdy hormon progesteron uvolňuje svalstvo střev, a tím zpomaluje jejich pohyb.
3. Neurologické problémy
Jakékoliv oslabení či poškození nervů nebo míchy může negativně ovlivnit i schopnost trávit a vyměšovat. Právě proto zácpa často provází onemocnění nervového systému, např. Parkinsonovu chorobu nebo roztroušenou sklerózu. Podobně působí i cukrovka, která rovněž poškozuje nervy, i když se neřadí mezi neurologická onemocnění.
4. Nádory a hemoroidy
Zácpa nastává i v případě, že ve střevu vznikne překážka, která znemožňuje volný průchod stolice. Mohou to být hemoroidy, polypy (výrůstky), vychlípeniny střevní stěny a v nejhorším případě nádory. Ty mohou vyrůstat přímo ze střeva nebo i z okolních orgánů, jako je děloha, vaječníky, prostata aj. Nádory střevo stlačují nebo ucpávají a stolice pak nemá kudy procházet.
5. Srůsty
Pohyb střev mohou znesnadňovat i srůsty v břišní dutině. To jsou jizvy, které k sobě slepují jednotlivé orgány, což se projevuje bolestmi. Za vznikem srůstů bývají opakované gynekologické záněty, prodělané operace nebo endometrióza.
6. Střevní záněty a ileus
Hojení a zjizvení zanícené střevní sliznice, k níž dochází při střevních zánětech (ulcerózní kolitida a Crohnova choroba), může zužovat střeva, znesnadňovat průchod stolice a vyvolat zácpu. Akutní potíže s vyprazdňováním a silná bolest bývají příznakem zauzlení střev.
Zácpa
- Jiný název - Obstipace
- Popis - Chronické či akutní potíže s vyprazdňováním, které jsou způsobeny nejčastěji životosprávou či léky (např. antidepresiva), ale může se jednat i o příznak dalších zdravotních problémů (deprese, nádor, snížená funkce štítné žlázy…).
- Příznaky - Nesnadné a namáhavé vyprazdňování velice tuhé stolice
- Léčba - Více pohybu a tekutin, probiotika a vláknina ve stravě, nácvik pravidelného vyprazdňování
- Statistika - Zácpa občas potrápí až polovinu žen – je u nich častější než u mužů.
- Prevence - Pravidelná strava i vyprazdňování, pohyb, tekutiny, vláknina