Hlavní obsah

Jak správně zazimovat zahradu? Myslete na trávník, trvalky i stromy a keře!

Foto: CandyBox Images, Shutterstock.com

Foto: CandyBox Images, Shutterstock.com

Září a říjen byly velmi teplé měsíce a zima se zdála být ještě tak daleko! Jenže teď už se počasí změnilo, a je tedy třeba stihnout co nejdříve připravit zahradu na období, kdy bude mráz a sníh.

Článek

Abyste zahradu připravili na zimu, musíte myslet nejen na stromy a keře, ale na i trvalky, trávník nebo záhony, které zůstaly po sklizni prázdné. Je toho tedy hodně a vyplatí se jít krok po kroku a na nic nezapomenout.

1. Jak zazimovat trávník

S ohledem na relativně teplé počasí trávník ještě před nedávnem rostl, takže teď může být „zralý“ na posekání. Ovšem do toho se můžete pustit jen v případě, že už nemrzne.

Jestliže přijde pár dní, kdy bude hezky, můžete ho i projet vertikutátorem, který prořeže travní drny a odstraní plsť. Můžete trávník i provzdušnit - pokud máte, použijte aerifikátor nebo vidle s dutými hroty, s nimiž v zemině vytvoříte otvory do hloubky několika centimetrů (při vertikutaci jde o hloubku několika milimetrů). Pak je vyplňte křemičitým pískem – stačí ho nasypat na celou plochu a rozhrnout. V listopadu ještě můžete hnojit, přípravek by měl obsahovat hodně draslíku a méně dusíku, potom trávník zavlažte.

Foto: Hornbach

Při vertikutaci trávníku se zbavíte plsti i mechuFoto: Hornbach

2. Jak zazimovat stromy a keře

Zatím moc nepršelo, takže se hodí dřeviny řádně zalít. Jehličnaté i listnaté stromy a keře zbavte suchých větví, případně odumřelých květenství, ale už je nezkracujte ani nezastřihávejte.

Ke kořenům stromů a některých keřů, jako jsou růže, hortenzie či zlatice, nahrňte více zeminy nebo použijte mulč (sláma, posekaná tráva, listí, kůra) jako ochranu před mrazem (Jak se připravit na první mrazy?)

Jestliže je vaše zahrada blízko lesa, ochraňte stromy před zvěří, která by je mohla okousat. Jejich kmeny omotejte pletivem, prodyšnou textilií nebo jutou, menší keře zakryjte celé.

Foto: Hornbach

U kbelíkových rostlin lze na ochranu před zimou využít takzvané zakrývací rouno, například z juty nebo kokosových vlákenFoto: Hornbach

3. Jak zazimovat bylinky a trvalky

Hodně bylinek může přes zimu zůstat na záhonu - třeba tymián, šalvěj, saturejka, dobromysl a máta. Naše zimy většinou venku zvládne také levandule. Naopak rozmarýn či bobkový list odneste domů a přezimujte na chladném a světlém místě.

A co trvalky? Některé z nich, třeba třapatky a hvězdnice, nemusíte zbavovat uschlých částí, protože slouží jako ochrana kořenů před mrazem. Choulostivé rostliny typu kopretiny a chryzantémy u kořenů zakryjte. Chryzantémy, které na podzim kvetou, můžete zbavit odkvetlých a odumřelých částí i v zimě, ale lze to nechat i na jaro.

Většinu trvalek lze před zimou sestřihnout těsně u země, ale například okrasné trávy ne, ty svažte. (Víte, jak tyto trávy pěstovat?)

Foto: VICUSCHKA, Shutterstock.com

Levanduli můžete před zimou přikrýt chvojímFoto: VICUSCHKA, Shutterstock.com

4. Jak zazimovat volné záhony

Půdu prázdných záhonů zryjte, podstatné je to hlavně u jílovité zeminy. Přitom můžete zapracovat zelené hnojení neboli rostliny obohacující půdu. U větších ploch usnadní práci kultivátor čili kypřič půdy.

5. Jak zazimovat zahradní pomocníky?

Sezona prací na zahradě se chýlí ke konci a sekačky, traktory, křovinořezy i další stroje potřebují údržbu. Každý stroj by se měl v první řadě dokonale vyčistit. To znamená zbavit ho hrubé nečistoty třeba pomocí špachtle nebo ho vyfoukat kompresorem. Zbytek dočistěte vlhkým hadříkem a pak vysušte suchým. Čističe používejte podle doporučení výrobce. U sekaček či traktorů je potřeba vyměnit olej, zkontrolovat filtry, vyčistit je, případně vyměnit. Postarejte se také o zahradní nábytekgrily a průběžně likvidujte spadané listí.

6. Myslete na vodu

Až budete mít hotovo vše na zahradě, zavřete kohoutek a hlavní přívod vody. Přesněji, měli byste to udělat před příchodem prvních mrazů.

Vodu vypusťte i ze všech hadic, postřikovačů a trubek. Uložte do sucha také čerpadlo. Voda nesmí zůstat ani v automatické závlaze. Otočte výpustné ventily a pak ještě závlahu profoukněte vzduchem z kompresoru. Vypněte přívod elektrického proudu k ovládací jednotce.

Načítám