Článek
Než zaplatíte u pokladny novou pračku, ověřte si celou řadu parametrů, abyste si pořídili takový spotřebič, který skutečně plně využijete.
Rozměr a způsob plnění
Standardně volně stojící pračka s předním plněním má hloubku 60 cm, průměrně se do ní vejde 6 až 8 kg, maximum je kapacita 9 až 10 kg prádla. Kde není tolik místa, tam lze zvolit buď slim verzi (o hloubce asi 45 cm, i méně, třeba 38 cm či 33 cm), nebo užší pračku s horním plněním (hloubka asi 45 cm).
Elektřina a voda
Úsporné spotřebiče patří do tříd A+, A++ a A+++. Jelikož se více „plusů“ nenabízí, přidávají výrobci ještě označení v procentech. Například A+++-20 procent (o 20 procent úspornější, než pračka zařazená do třídy A+++). Abyste si dokázali spotřebu spočítat, prohlédněte si energetický štítek; zde najdete i typickou spotřebu elektřiny za rok (uvažuje se 220 pracích cyklů). A totéž platí pro roční spotřebu vody.
Snížit množství vody lze takzvaným přímým sprchováním prádla – voda na textilie míří shora (jinak se prádlo běžně namáčí ve spodní části bubnu). „Přímé sprchování zvyšuje efektivitu praní – zkracuje čas pracího cyklu a šetří elektrickou energii, protože ohřívá méně vody,“ uvádí Zuzana Suchánková ze společnosti Electrolux.
Jak ještě ušetřit
V rámci snahy o co nejlepší výsledek praní hodně lidí používá více pracího prostředku, než je žádoucí. Pomůžou nové funkce, například indikace množství prádla, díky níž vám spotřebič napoví, kolik pracího prostředku je třeba dát. Jiné pračky jdou ještě dál – prostředek si dávkují samy. Díky indikátoru množství prádla si spotřebič upraví i spotřebu vody, energie a také čas potřebný na praní.
Motor i hlučnost
„Univerzální motor musí během pracího cyklu odpočívat, takže se praní prodlužuje, kdežto invertorový motor je obrazně řečeno silák, který pracuje celý prací cyklus. Navíc je úsporný, výrobci na něj dávají extra dlouhou záruku a rovněž je tichý. Běžná pračka s univerzálním motorem má hlučnost praní asi 58 dB, invertor podstatně méně, i pod 50 dB,“ vysvětluje Zuzana Suchánková. Hlučnost spotřebiče však lze snížit i jinak, například použitím dokonalejší izolace.
Počet programů
Líbí se vám, když pračka nabízí spoustu programů? Ruku na srdce – skutečně je využijete? „Optimální je mít kromě bavlny a syntetiky například populární rychlý program, čím dál oblíbenější jsou parní programy, které mají téměř nulovou spotřebu. Dále například programy sport, outdoor, antialergický, a hlavně vlna a hedvábí, které už netřeba prát v ruce. Šikovná je i přídavná funkce na skvrny,“ upřesňuje Zuzana Suchánková.
A teď si vyberte, když se uvádí, že průměrný zákazník používá jen tři programy…
Počet otáček
Tento parametr říká, jak rychle se točí za minutu buben při odstřeďování. Podle některých odborníků má mít pračka 1000 až 1400 otáček, jiní považují číslici 1400 za základní minimum. Při výběru je podstatné, zda prádlo pak dáváte do sušičky. V tom případě je více otáček (třeba i 1600 či 1800) výhodou, protože do sušičky vložíte dobře vyždímané textilie, čili spotřebič „sežere“ méně energie.
Pokud máte doma pračku starou třeba 15 let, pak je dobré vědět, že u těch nových si počet otáček můžete regulovat.
Ještě si vyzkoušejte, jak snadno či složitě se ovládá, což není jen množství tlačítek či koleček na čelním panelu. A nejen starší generace uvítá, když budou pokyny uvedené na panelu – v češtině.