Článek
Blahodárně působí na zdraví i vzhled. Hydratuje tělo a zlepšuje pleť. Skvěle chutná, a to naslano i nasladko. Nepodceňujte ji. Cuketa se díky svému složení dá snadno zařadit mezi české superpotraviny!
1. Detoxikuje a hydratuje
Máte problém dodržovat pitný režim? Pak by pro vás tahle zelenina měla být přímo nutností. Obsahuje totiž velké množství vody (až 91 procent), a proto je skvělá nejen pro zavodnění organismu a proti dehydrataci, ale také se s její pomocí snáz zbavíte toxinů. Díky cuketové šťávě budete chodit pravidelně na malou, čímž z těla vyplavíte množství škodlivin.
2. Je výživná a přitom dietní
Cuketa by rozhodně neměla ve vašem jídelníčku chybět, pokud si hlídáte štíhlou linii nebo se snažíte zhubnout. Má nízký podíl tuků a sodíku a naopak obsahuje hodně bílkovin. Díky velkému množství vlákniny vás dostatečně zasytí – rozhodně nepatří mezi „hladová“ jídla. Zároveň ale nemá téměř žádné kalorie (100 gramů cukety obsahuje jen asi 20 kcal). Vyzkoušejte třeba dietní cuketové chipsy s jogurtovým dipem.
3. Pro silnější imunitu i oči
Nenápadná zelenina nabízí také mnoho vitaminů a minerálů. Například provitamin A, který proniká až k jádrům buněk, čímž posiluje imunitu a podporuje zdraví. Tento důležitý antioxidant zlepšuje stav očí a brání jejich poškození. „Sloučeniny lutein a zeaxanthin, které cukety obsahují, chrání buňky oka filtrováním vlnových délek modrého světla. Strava bohatá na tyto látky napomáhá snížit riziko vzniku šedého zákalu a dalších zdravotních problémů souvisejících se zrakem,“ vysvětluje mikrobioložka Jabeen Begum.
Cuketa nabízí i vitaminy skupiny B, které udržují normální stav sliznic a pokožky, a také dostatek vitaminu C, hořčíku, vápníku, draslíku, železa a fosforu. Díky těmto důležitým látkám snižuje vyčerpání a únavu a podporuje nervový systém i mentální činnost.
4. Zlepší zažívání
Když do jídelníčku zařadíte oblíbenou tykev pravidelně, pozitivně ovlivníte trávicí trakt – je blahodárná i pro lidi s Crohnovou nemocí či ulcerózní kolitidou. „Rozpustná vláknina obsažená v cuketě je prospěšná pro zdravé bakterie, které sídlí ve výstelce střeva. Tyto bakterie žijí v tlustém střevě ve větším společenství mikroorganismů známých jako střevní mikrobiom a jsou životně důležité nejen pro zdravé trávení, ale i pro celkové zdraví,“ doplňuje dietoložka Christina Manian.
5. Pro silnější kosti
Pokud jde o potraviny, které posilují kosti, tak mléčné výrobky nepředstavují jedinou možnost, na niž se můžete spolehnout. „Udržet a podporovat silné kosti může pomoci mnoho druhů zeleniny a ovoce, a to včetně cukety. Obsahuje totiž hořčík, mangan a vitamin K, které jsou všechny spojeny se zdravou kostrou,“ upozorňuje Christina Manian.
6. Zářivější pleť bez vrásek
V neposlední řadě je třeba zmínit, jak cuketa blahodárně působí na vizáž. Díky velkému obsahu vody hydratuje pokožku a vyhlazuje vrásky. Antioxidanty chrání buňky a kůži před volnými radikály, které kromě řady nemocí mohou způsobovat i předčasné stárnutí. Díky karotenoidům, jako například lutein, jenž má hojivé účinky, bude pokožka zářivější, zdravější a bez zánětů. Z nastrouhané syrové tykve lze vyrobit domácí pleťovou masku anebo použijte cuketové plátky jako obklad – stejně jako okurkové.
Tipy na dietní recepty z cukety
Cuketa se dá přidat syrová do salátů a polévek. Když ji jen podusíte na pánvi nebo hodíte na gril, získáte snadno chutné, lehké a zdravé jídlo, po kterém nepřiberete. Také se hodí jako základ do rozmanitých nákypů, moučníků a dezertů. Určitě ochutnejte cuketový chléb s kefírem.
Cukety, kam se podíváš
Cuketová jsou stále stále dostupné, zkuste je využít naplno.
- Polévky: Cuketový krém | À la koprovka | Minestrone|
- Naslano: Hranolky | Pizza s nivou | Halušky | Špagety s kuličkami
- Nasladko: Ovesná kaše | Buchta s polevou | Perník
- Pod víčkem: Nakládané à la matjesy | Hořčice| Čatní