Článek
Postup
01.
Kuřecí maso pokrájejte na kostičky velikosti sousta, osolte, opepřete a v hrnci je na rozpáleném oleji osmahněte dozlatova. Tento krok nepodceňujte a kuře opravdu restujte tak dlouho, dokud nebude zlatavé. Výpečky pak omáčku skvěle ochutí a i chuť samotného masa bude intenzivnější.
02.
Cibuli nakrájejte najemno. Kuře vyjměte z hrnce, na tuk vsypte cibuli a nechte zpěnit. Pak přidejte papriku (lžíce by měla být pořádně vrchovatá – celkem by papriky mělo být kolem 40 g), bobkový list a nové koření a ještě pár okamžiků opékejte. Pozor, ať papriku nepřipálíte, snadno hořkne! Po částech podlijte mlékem a vývarem, vložte zpět maso a přiveďte k mírnému varu.
NA PAPRICE A VE SMETANOVÉ OMÁČCE? UNIVERZÁLNÍ ÚPRAVA
03.
V pánvi rozehřejte máslo a zaprašte hladkou moukou. Nechte ji jen zpěnit, jakmile začne tmavnout, odstavte jíšku z plotny. (Návod, jak připravit jíšku krok za krokem) Přidejte pár naběraček omáčky, pořádně rozmíchejte a pak opatrně vmíchejte do omáčky. Kdybyste jíšku do vroucí omáčky vložili rovnou, zavařili byste hrudky. Nechte aspoň deset minut provařit, aby mouka nezůstala syrová. Na závěr přilijte smetanu ke šlehání, ještě dvě minutky vařte a můžete podávat.
Tip: Porce na talíři dozdobte třeba bylinkami či troškou nasekané zeleniny. Příloha je na vás. Nostalgii na dětství patří kolínka, hodí se ale i houskový knedlík, rýže anebo máslové noky či knedlíky bez mouky.
Jestli jste milovníci české klasiky, pak si v následujících dnech připravte třeba rajskou omáčku (klidně z protlaku) nebo guláš. A jestli k omáčkám raději knedlík než těstoviny, pak za to stojí určitě karlovarský knedlík.