Článek
Kdo má těžší život? Muži a ženy se při položení této zásadní otázky obvykle rozdělí na dva nesmiřitelné tábory. Pánové samozřejmě drží pohromadě a dámy jakbysmet. U žen jsou obvykle argumenty jasné – porod, péče o domácnost, diskriminace v zaměstnání či pravidelné měsíční utrpení v podobě menstruace. A v jakých situacích to mají těžší pánové?
Čeká se od nich první krok
Jsou mezi námi ženy, které berou emancipaci skutečně vážně a nebojí se samy oslovit potenciální partnery. Většina ale nechává navázání prvotního kontaktu na mužích. A věřte, že ne každý je suverén.
Seznamování je někdy velká věda a pořádně stresová situace, při níž se musí pánové popasovat s mnoha možnými komplikacemi. Co když se ztrapním? Co když se jí nebudu líbit? Jak ji oslovit, aby si nemyslela, že mi jde jen o jedno? Proč je pořád v hloučku kamarádek? To je jen část otázek, které jdou mužům hlavou.
A nejde jen o první seznámí, muži jsou obvykle také ti, od nichž se očekává, že navrhnou svatbu a požádají o ruku. A to je také dost těžká disciplína, při níž jdou s kůží na trh. Ve hře je totiž vždycky i možné odmítnutí. Podstupovat riziko, že odhalíte své city na dřeň a dozvíte se, že je partnerka neopětuje, není vůbec jednoduché.
Pánové jsou pod tlakem i z dalšího důvodu. Většinou se od nich čeká, že žádost o ruku bude provázet velké romantické gesto. Jenže mezi romantikou a trapným klišé je tenká hranice. A právě na té jsou nuceni balancovat.
Dusí v sobě emoce
Se vztahy souvisí i vyjadřování emocí. Zatímco žena jim může dát volný průchod, mužům je už od narození vštěpováno, že chlapi nebrečí. Jsou proto nuceni držet je v sobě, a tím o hodně přicházejí. Dámy, ruku na srdce, pocit po pořádném pláči je jednou za čas k nezaplacení. Úleva pro psychiku je obrovská. Mužům ale většinou nebývá dopřána.
Nejsou tolik s dětmi
Ačkoli se často říká, že porod je jedním z nejbolestivějších zážitků, kompenzuje ho ženám pouto, které se při něm obvykle vytvoří mezi matkou a dítětem. Muži tuto možnost nemají, a proto k nim většinou dítě tolik nepřilne. V dnešní době sice na mateřskou chodí i pánové, ale není to tak časté.
U většiny párů je to totiž právě muž, který domů nosí víc peněz, i když samozřejmě existují i výjimky. Strach ze zabezpečení rodiny otcům nedovolí vyměnit si s matkami místo. Děti potom ve všední den vídají mnohem méně, než by asi chtěli. Po příchodu z práce už se totiž ratolesti obvykle chystají do postele.
Musí být zruční
Další očekávání, které klade společnost na mužská bedra, se týká síly a zručnosti. I v dnešní době převládá klasické dělení na mužské a ženské práce a přiznejme si, že ty mužské jsou prostě těžší. Předpokládá se, že každý muž je automaticky zručným instalatérem, opravářem televizí a všeho, co se může v domácnosti pokazit.
Ale co když mu šroubovák nic neříká a raději upeče vynikající moučník k nedělní siestě? V takovém případě si asi od nechápajícího okolí vyslechne leda výsměch. Naopak žena, co si umí poradit s kapajícím kohoutkem, je obdivována a velebena jako hrdinka.
A když si žena na dovolenou sbalí skoro všechno, co má doma, většinou to odnese její partner. Kromě svého kufru totiž musí pomáhat i se zavazadlem své drahé polovičce. Jinak bude pravděpodobně nařčen z nevšímavosti a nedostatku galantnosti.
Dříve umírají
I statistiky hovoří v neprospěch mužů. Ženy totiž žijí v průměru o šest let déle.
Je tedy zřejmé, že každé pohlaví má své výhody a nevýhody. Dlouhotrvající spor tak nebude nikdy uspokojivě rozsouzen a ani není důvod mezi sebou soupeřit. Lepší je si pomáhat.
Souhlasíte s námi?