Hlavní obsah

5 běžných věcí, které nikdy nedělejte s prázdným žaludkem. Pozor na léky, žvýkačky i hádky s partnerem!

Foto: NFstock, Shutterstock.com

Foto: NFstock, Shutterstock.com

Že by se s prázdným žaludkem nemělo nakupovat, protože hlad má velké oči, ví asi každý. Existují ale i jiné činnosti, kterých byste se měli vyvarovat, když vám kručí v břiše. Co si v takovém případě raději odpusťte, abyste se nedostali do problémů?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Říká se, že hlad je nejlepší kuchař. Protože hladový člověk se spokojí s málem a sní prakticky cokoliv, co mu přijde pod ruku. Hlad také zvyšuje podrážděnost, bere tělu energii, zhoršuje náladu i úsudek. Proto byste hladoví nikdy neměli činit žádná zásadní rozhodnutí. Co dalšího nedělat s prázdným žaludkem?

1. Neužívejte protizánětlivé léky

Na lačný žaludek byste neměli pravidelně užívat nesteroidní protizánětlivé léky. Jedná se o léčiva s kyselinou acetylsalicylovou (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin), ibuprofenem, diklofenakem, naproxenem, dexketoprofenem, nimesulidem, ketoprofenem… Sloučeniny, které obsahují, mohou totiž podráždit sliznici žaludku a při opakovaném užívání nalačno způsobit ve vážných případech i její krvácení. Pokud potřebujete rychle zastavit akutní bolest (a máte zdravý žaludek), pak je možné vzít lék i nalačno, nicméně při pravidelném braní se toho raději vyvarujte.

2. Nepijte kávu

Začínáte den šálkem kávy? Pak vězte, že právě ona je pro prázdný žaludek jedním z největších dryáků, a to i v bezkofeinovém provedení. Látky obsažené v kávě totiž zvyšují tvorbu žaludeční kyseliny, která se podílí na trávení. Jenže když v žaludku není žádné jídlo, které je potřeba trávit, kyselina poškozuje jeho stěny, což může způsobit pálení žáhy. Dlouhodobě si tak koledujete o rozvoj vleklých zdravotních obtíží, protože navíc káva před snídaní zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Foto: Viktoria Gavrilina, Shutterstock.com

Káva není pro prázdný žaludek vůbec vhodná. Stimuluje produkci žaludeční kyseliny a způsobuje pálení žáhyFoto: Viktoria Gavrilina, Shutterstock.com

3. Nekonzumujte alkohol

Neexistuje žádné „zdravé“ pití alkoholu ani žádná jeho „doporučená bezpečná“ dávka. Alkohol škodí vždy. Nicméně pití nalačno škodí ještě víc. Dochází k přímému a rychlému vstřebávání etanolu stěnami žaludku, protože v něm trávené jídlo nefunguje „jako brzda“. S prázdným žaludkem pak organismus absorbuje alkohol dvakrát rychleji, ale toxiny naopak odbourává pomaleji. Člověk je tak opojený do několika minut, negativní účinky alkoholu to jen zvyšuje a zhoršuje kocovinu. Proč nepít alkohol nalačno?

4. Nehádejte se

Pokud přijdete z práce vyhladovělí, neprobírejte žádné rodinné problémy, ale napřed se v klidu najezte. Předejdete tak mnoha leckdy zbytečným konfliktům. Američtí vědci totiž dokázali, že pocit hladu zvyšuje podrážděnost a náchylnost k hádkám. Protože pro optimální fungování potřebuje mozek energii, kterou tělu dodáte jedině stravou. Když se organismu energie nedostává, pak nastupuje únava – a to nejen fyzická, ale i mentální. A v takových chvílích člověk všechno vidí černě a vypustí z úst třeba i věci, které by jinak v životě neřekl

Foto: VAKS-Stock Agency, Shutterstock.com

Popíjení alkoholu nalačno může vést k hypoglykemii, otravě nebo omdlení. S prázdným žaludkem jej totiž tělo absorbuje dvakrát rychlejiFoto: VAKS-Stock Agency, Shutterstock.com

5. Nežvýkejte žvýkačky

Je sice pravda, že žvýkačky bez cukru prospívají zubům a podporují mozek, prázdnému žaludku ale nesvědčí. Žvýkání stimuluje tvorbu žaludeční kyseliny, což může vést k podráždění sliznice. Funguje to podobně jako v případě kávy – žaludeční kyselina dostane „šanci“ poškozovat stěny prázdného žaludku.

Načítám