Článek
Co je u malé koupelny nejdůležitější? „Především dostatek světla. V kombinaci s velkoformátovým nástěnným zrcadlem, světlými barvami a lesklým povrchem bude žádoucí efekt zaručený. Aby nábytek a ostatní koupelnové vybavení působily vzdušně, volte závěsné varianty,“ říká designér Peter Počil ze studia Perfecto design.
1. Posviťte si
Máte v koupelně jedno centrální světlo a říkáte si, že to stačí? Místnost ovšem opticky zvětší více zdrojů. Hlavní centrální, další u zrcadla, u vany či sprchy. Ideální barva světla je takzvaná teplá bílá. Rovněž můžete vybudovat podhled a do něj instalovat bodová světla. Hledáte chytré řešení? Vsaďte na voděodolné LED pásky. Mohou být ohebné a použít je lze i na zaoblená místa.
Další triky: falešné okno například z plexiskla, část stěny z luxferů
2. Prohlédněte se
Zrcadlo bude v koupelně vždycky, ale jaké? V rámci úspory místa volte zrcadlové skříňky, ovšem zrcadlová mohou být i dvířka u nábytku. Výrazně zvětšit prostor pomáhají velkoplošná zrcadla, která můžou po jedné straně vést doslova ode zdi ke zdi.
Další triky: zcela či částečně prosklené dveře, zrcadlová zástěna u sprchy
3. Uložte si
„Menší hloubka koupelnového nábytku znamená více volného prostoru, prodávají se i skříňky hluboké zhruba 25 centimetrů,“ říká Zdeněk Blažek z firmy Dřevojas. A připomíná, že kromě hloubky je třeba myslet i efektivně. Uvažujete-li o další doplňkové skříni, volte vysoké provedení. Horní police poslouží pro uložení drogistického zboží, které jste si koupili do zásoby, nebo pro méně využívané předměty.
Další trik: skříň s vestavěným košem na prádlo
4. Zvažte tvary
Oblá, nebo hranatá sanita, která varianta je vhodnější? „Hranaté tvary jsou pro člověka přehlednější, oblé zase příjemnější. V malé koupelně se snažíme využít každý centimetr, takže záleží na konkrétním případu – jestli zaoblení není na úkor prostoru, a naopak pomáhá. Oblé tvary sanity poskytují více volného místa, ten je ale někdy špatně využitelný,“ uvádí designérka Zuzana Wiesnerová z firmy Ambience design. Šalamounské řešení? Hranatá umyvadla a vany s vnitřním zaoblením.
Další triky: menší hloubky běžné sanity (například u toalety 48 centimetrů, u umyvadel 37 až 38 centimetrů), asymetrické provedení (vana se v oblasti nohou zužuje, umyvadlo v těsné blízkosti vany taktéž)
5. Obkládejte s nápadem
Pro zasmání – existují i maxi obklady třeba 1 x 3 metry. Ale zpátky na zem, i vy můžete nafouknout prostor obklady větších formátů, například 20 x 40 nebo 30 x 60 centimetrů. Na podlahu se hodí kalibrovaná dlažba (tedy s velmi úzkou spárou). Koupelnu na pohled prodloužíte, když sjednotíte odstín dlažby s obložením vany.
Další triky: svisle položené obdélníkové obklady včetně dekorativních prvků opticky prodlužují, dlažba položená ve směru užšího rozměru koupelny zvětšuje
Šikovné tipy najdete i v dalších článcích: Vany do malé koupelny: tyhle se vám vejdou, Test praček do malých koupelen nebo Tři koupelny, které se vejdou na 5 m2.