Přirozené denní světlo má silný vliv na vaše psychické zdraví a významným způsobem ovlivňuje metabolismus. Poradíme vám, jak ho dostat do prostor, kde ho máte málo, a navíc je jeho přístup ztížený.
Článek
Městský člověk tráví až 90 procent svého času uvnitř budov. Ať už v zaměstnání, doma anebo při mnohých volnočasových aktivitách se pohybuje v uzavřených prostorách, v nichž mu zásadním způsobem chybí dostatek denního světla a slunce.
Proto je nutné do objektů dostatek světla přinést. Co si ale počít, když je k němu přístup z nějakého důvodu omezený? Vybrali jsme pro vás několik možností, jak si pocit světelné pohody účinně navodit i v jinak zcela tmavých nebo jen nedostatečně osvětlených místnostech.
Bílá barva, samozřejmě
I když ji většinou pomíjíte a nevěnujete jí zaslouženou pozornost, i bílá je barva. V daném případě dokonce ta nejužitečnější, protože odráží zpět až 80 procent veškerých světelných paprsků. To v praxi znamená i největší schopnost pocitového zvětšení prostoru a odlehčení jeho hutnosti. Proto je vhodná do tmavých a špatně osvětlených prostor, kterým propůjčuje vzdušnost.
Z druhé strany do velkého prostoru vnáší zdání neohraničenosti a prázdnoty, nenavodí ani pocit útulnosti.
Triky se sklem
Všude tam, kde je to možné, přidejte sklo. Je jedno, jestli čiré, pískované, satinované či gravírované. V případě, že potřebujete do prostoru přivést světlo nebo alespoň navodit jeho pocit, je sklo nedocenitelným prostředkem.
„Sklo patří k oblíbeným materiálům v celém interiéru. Ostatně se objevovalo již v dobách antiky v podobě vitráží, a ani dnešní domácnost se bez něj neobejde. Umí prostor odlehčit a prosvětlit, proto se hodí právě do tmavých koupelen bez přístupu denního světla,“ uvádí Petr Laube, vedoucí nákupu Keramiky Soukup.
Dveře si poradí
I v případě tmavé chodby máte několik možností, jak sem přivést přirozené světlo. Jednou z nich jsou dveřní plochy s určitým podílem prosklení, nebo dokonce dveře celoskleněné. K jejich nejdůležitějším benefitům patří odlehčenost a vzdušnost. Používat můžete mnoho typů skla, nejen čirých nebo matných, ale i barvených či zdobených. Prosklené vstupní dveře do domu dokážou účinně prosvětlit předsíň či halu.
Průhledné stěny
Ještě větší přísun světla do interiéru zajistí velké prosklené plochy, nejenom kvůli bližšímu kontaktu, ale i zlepšení světelných podmínek. Aby stěny byly funkční, nechte je osaditadekvátními skleněnými dveřmi – kromě klasických otevíravých třeba i některou z variant posuvných dveří. Samostatnou kapitolu tvoří příčky postavené ze sklobetonových tvárnic. Pokud vás luxfery zaujaly, zde se o nich dočtete více.
Světlo z nebe
Velmi důležitým prvkem osvětlení denním světlem v podkrovních místnostech jsou střešní okna. Přivádějí sem při stejně velké okenní ploše až dvakrát více světla než okna svislá. Významný vliv na tento efekt má také bílá barva jejich ostění.
Další skvělou možnost přivedení denního světla do místností bez oken, ve kterých je nutné i během dne využívat umělé osvětlení, představuje světlovod. Díky tubusu s vysoce odrazivou reflexní vrstvou přivedete denní světlo téměř kamkoli v domě, a to i v zamračených dnech. Světlovod používá slunce dokonce i v zimě, kdy je zataženo. Přivádí do místnosti tolik světla jako tradiční 60W žárovka.