Článek
Při prvním náznaku prochlazení, depky nebo únavy nemusíte hned hledat nejbližší lékárnu. Mnohdy stačí zvolit správné potraviny, které vás z toho vytáhnou. O každé z nich by se dal napsat samostatný článek, ale alespoň ve zkratce.
Banány
Díky množství přírodních cukrů jsou skvělou alternativou energetického nápoje. Zabírají i proti zimní depresi z nedostatku světla a slunce. Mají preventivní účinky proti osteoporóze – pevné kosti se hodí, až sebou praštíte na zledovatělém chodníku.
V době Vánoc je mějte po ruce jako snídani, když to večer přeženete s porcí salátu, zklidňují žaludek. Kupte si je i na Silvestra, fungují proti kocovině. A jestli si novoročně slíbíte, že přestanete kouřit, pak vezměte hned dva trsy, díky obsahu draslíku, hořčíku a vitaminů B totiž potlačují chuť na cigaretu.
Zelí
Je zdrojem vitaminu C, který dokáže hotové zázraky s imunitou. 200 g čerstvého nebo 400 g kysaného zelí dodá doporučenou dávku céčka, navíc v kombinaci s kyselinou listovou, která podpoří jeho vstřebávání. Bonusem je protizánětlivá schopnost.
Při léčbě antibiotiky se kyselina mléčná a vitamin B z něj postará o regeneraci střevní mikroflóry. Tato schopnost se hodí i při kocovině, kdy ideálně červené kysané zelí dokáže pomoci s bolestí hlavy a zažíváním. Po vánočním hodování vám uleví i od bolesti nebo podráždění žlučníku.
Brambory
V syrovém stavu umí ulevit od bolesti hlavy – to si jejich plátky přiložit na spánky nebo čelo. Syrové obsahují i velké množství vitaminu C. Pomáhají také pročistit tělo, odvodňují.
„Zkušení bylinkáři oceňují zvláštní schopnost šťávy ze syrové brambory nahradit chybějící ochranný hlen na trávicích sliznicích, a zabránit tak jejich poškození vlastními trávicími šťávami při žaludečních vředech. Užívá se 50–100 ml šťávy z nastrouhané syrové brambory ráno nalačno asi čtvrt až půlhodinu před jídlem.Tato šťáva má i projímavé vlastnosti a zároveň má vliv na povolení napětí ve střevech při křečích," říká Břetislav Nový, čili Dědek kořenář.
Zázvor
Vyplatí se mu přijít na chuť, protože vás čaj z něj dovede zahřát, když přijdete domů promrzlí. Je první pomocí při chřipce a nachlazení, ale i v případě, že vás budou z prochladnutí bolet klouby. Lépe s ním zvládnete i následky svátečního přejídání, neboť podporuje trávení. „Zázvor zmírňuje i nevolnost související s chemoterapií,“ uvádí Ing. Alexandra Kvasničková z Informačního centra Ministerstva zemědělství Bezpečnost potravin.
Víc se o jeho schopnostech dočtete v článku Zázvor: Zbaví vás migrény, nachlazení a budete mít chuť na sex!
Skořice
Budete ji milovat za schopnost ulevit v případě nachlazení, ale i zánětu močového měchýře, který si uženete prochlazením. Dokáže rozproudit krev a zahřát, současně dezinfikovat a působit protibakteriálně – čímž svařák se skořicí vyhlašujeme za lék na prevenci i léčbu nachlazení, stejně jako proti onemocnění močových cest.
„Pomáhá i snižovat krevní cukr u diabetiků. V klinických studiích bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků typu 2 až o 29% a hladinu cholesterolu až o 26%,“ uvádí PharmDr. Hana Šindelářová z webu Ordinace.
Kdybyste se náhodou uhnali na běžkách bolest svalů a kloubů, dopřejte si prohřívací a léčivou masáž olejíčkem se skořicí.
Používáte některý z těchto přírodních léků? Napište nám, jak fungují!