Článek
Léčivé bylinky toho dokážou mnohem víc, než byste možná řekli! Pojďme se blíže podívat, které bylinky jsou pro ženy jako stvořené a s čím vším dovedou pomoct.
1. Kontryhel pro hormonální rovnováhu
Nejlepší bylinný přítel ženy – i tak se dá říkat kontryhelu obecnému. V jeho nati se vyskytují protizánětlivé třísloviny, silice a rostlinné hormony, které mají vynikající účinky na hormonální procesy v ženském těle. Kontryhel pomáhá ukočírovat nepravidelnou menstruaci i zvládnout menstruační bolesti a preventivně působí proti vzniku cyst a děložních myomů. Díky dobrému vlivu na hladinu hormonů se doporučuje denně popíjet také v období klimakteria – přispívá ke zmírnění jeho negativních projevů.
2. Řebříček proti migrénám a na dělohu
Díky obsahu azulenu má řebříček obecný vynikající protizánětlivé a regenerační účinky. Obsahuje ovšem i další prospěšné látky, jako jsou silice, třísloviny nebo rostlinné steroly. Pravidelné pití čaje z řebříčku výrazně zmírňuje migrény – někteří lidé se shodují, že jim díky němu vymizely úplně. A podobně jako kontryhel velmi prospívá ženskému tělu – doporučuje se popíjet při nemocech dělohy, problémech s menstruací i v období přechodu.
3. Kopřiva nastartuje metabolismus
Rozhodně si připravte kopřivu dvoudomou, která má detoxikační a močopudné účinky. Čistí krev, posiluje ledviny, podporuje krvetvorbu a výborný vliv má také na játra. Hodí se i pro ty, kteří bojují s pylovými alergiemi, neboť látky v ní obsažené potlačují uvolňování histaminu. Kopřivový čaj se doporučuje popíjet také při hubnutí. Díky chlorofylu povzbuzuje látkovou výměnu, tedy urychluje práci metabolismu. Krom toho podporuje také správné trávení.
4. Maliník podpoří plodnost i hubnutí
Čaj ze sušených listů ostružiníku maliníku podporuje hubnutí a působí proti ukládání tukových zásob. Mnohem více jsou však ceněné jeho účinky při snahách o početí, podporuje totiž dozrávání vajíčka a správný stav sliznice. Maliník má obecně dobrý vliv na kondici ženských orgánů, působí proti zánětům vaječníků a dělohy. V některých případech se doporučuje pít čaj z maliníku v posledním měsíci těhotenství, protože by měl usnadnit porod. Není ale vhodný pro každou rodičku: vyhněte se mu při komplikacích, jako je krvácení, zkrácení děložního čípku nebo předčasné kontrakce.
5. Sporýš na úzkost a pro zdravé vaječníky
Na ženské tělo výborně působí také čaj ze sporýše lékařského – možná tuto bylinku znáte pod jménem verbena. Podobně jako maliník podporuje plodnost, respektive správné fungování vaječníků. Díky hořčinám a tříslovinám pomáhá zmírňovat žaludeční a trávicí potíže. Jeho skvělé účinky ale pocítíte také v případě, že potřebujete trochu ulevit psychice. Působí proti úzkostem, navozuje dobrou náladu a pomáhá řešit nespavost. Šálek před spaním je dobrý nápad.
Některé byliny můžete klidně pěstovat doma na parapetu. Znáte sedmero nejlepších bylinek pro domácí minizahrádku?