Článek
Na kusových kobercích je opravdu skvělé, že jimi dokážete bez velké námahy proměnit svůj domov. A také ho zateplit, reálně i pocitově. Jaké si ale vybrat? Kritéria jsou čtyři zcela základní: design, vlas, materiál a údržba. Pojďme se na ně podívat trochu zblízka.
Z pohledu designu
Není barvy, která by se na kobercích neobjevila. Jde jen o váš vkus, jaké dáte přednost. Komu je jedna málo, zvolí jejich mix. Dnes se hodně objevují koberce připomínající abstraktní obraz, a nejen ty se také věší místo dekorace na stěnu, což je druhé nejčastější použití. A pak už se dostáváme ke vzorům. Poměrně výrazně převažují geometrické. Jsou vděčné a mnohým lidem evokují jejich dětství. Další skupinu už léta zastupují koberce s patinou. Bez ohledu na čas frčí rostlinné motivy a u dětí zábavné dekory, třeba koberečky připomínající autodráhu. Velmi oblíbené jsou i atypické tvary.
Z pohledu vlasu
„Technologicky se koberce dělí na několik skupin. Vyrábí se ručně vázané, tkané, všívané, vpichované či chemicky pojené. Dále se řeší konstrukce nášlapné plochy – zda vlas neboli vlákno zůstává v podobě smyčky, nebo se rozstřihne,“ uvádí Zuzana Houdová ze společnosti Ipsal, dodávající a instalující podlahové krytiny. Je-li vlas střižený, koberec bude kompaktnější, hustší a komfortnější na došlap, u smyčky se vyzdvihuje snazší péče. Ale můžou se i kombinovat.
Vlas bývá nízký, v řádech milimetrů, nebo vysoký v řádech centimetrů. Není mezi nimi ostrá hranice, spíše jde o výrobce, jak svůj produkt označí. Ale víc než teoretické označení je důležitý váš pocit. Proto byste si koberec měli vybírat „na vlastní nohy“, nikoli jen podle fotky na internetu.
Z pohledu materiálů
Tady se škatulkují koberce snadno, jsou přírodní, syntetické, či směsové. Z přírodních je stálicí vlna, s přirozeným obsahem lanolinu, proto je elastická (když ji zatížíte, a poté zátěž odstraníte, vlas se narovná). Dále se používá bavlna, setkáte se i s hedvábím, ale také s mořskou trávou, kokosem, jutou či sisalem. Obecně jsou přírodní materiály antistatické, avšak lépe se v nich daří nežádoucím mikroorganismům.
Syntetické materiály bývají levnější. „Návrat zažívají akrylové koberce, které jsou díky novým technologiím téměř k nerozeznání od vlny. Jsou stejně vysoké a měkké, lépe však odolávají nečistotám, nepouští chlupy a mají i antialergenní vlastnosti,“ říká Šárka Richtrová z Viabelu. Akrylové vlákno se podobně jako polypropylenové, polyamidové nebo polyesterové vyznačuje dobrou odolností. Nejméně trvanlivá je viskóza, ta se také rychle ušpiní. Zato vypadá luxusně, říká se jí umělé hedvábí. Koberce z viskózy jsou extra příjemné, měkké, hebké na dotek a s velmi vysokým leskem. Jinak platí, že se syntetické koberce snadno udržují a bakterie nebo plísně v nich nenajdete.
Z pohledu údržby
Jak koberec ošetřovat? Vždy se řiďte pokyny výrobce. Pokud není určeno jinak, každý koberec se dá vyprášit a vyluxovat, podle frekvence provozu jednou až třikrát týdně. Pozor – koberce s vyšším vlasem a vlněné nevysávejte rotačním kartáčem, mohli byste je poškodit. Bavlněné i některé syntetické lze vyprat v pračce. Pro důkladnější údržbu se dá koupit v drogerii speciální prášek, jímž kobereček posypete, na něj se nabalí nečistoty a ty vysajete. Ještě preciznější je mokré čištění například s pěnou, ale to, stejně jako čištění pomocí páry, konzultujte s výrobcem.
V čištění má specifické nároky vlna. Vysávejte ji po směru vlasu. Když na koberec vylijete vodu, odsajte ji papírovou utěrkou či mikrovláknem, půjde-li o červené víno, po odstátí flek posypte solí a podložte papírem, posléze vyluxujte. Na skvrny od kávy má platit jádrové mýdlo, flek čistěte od středu směrem ven. Vosk ze svíček se dá odstranit mírně nahřátou žehličkou, ale přes savý papír. Vždy je dobré využívat suchou cestu, protože tekuté čističe můžou změnit barvu vlákna. A jednou za čas si objednejte profesionální čištění.
Který trik na likvidaci skvrn z koberce se vám osvědčil?