Článek
Největším problémem těchto podniků je podíl nezdravých tuků v jídle, hodně soli a skrytých sacharidů. Pokud ale jednou za čas nestíháte nebo máte prostě jen na fastfood chuť, můžete se i tam najíst bez obav. Víme, co si tam dát a nebát se, že hned přiberete!
Meníčka nebrat
Co se týče počtu kalorií, podstatně méně jich mají zeleninové nebo kuřecí wrapy než hamburgery. Pozor ale musíte dát na to, co obsahují, a hodně záleží i na tom, s čím si je dáte. Klasické meníčko s hranolkami a kolovým nápojem samo sebou ideální není. Ve fastfoodech o skladbě jídla hodně přemýšlejte a volte nejmenší zlo. Roli také hraje, do jakého typu rychlého občerstvení zamíříte.
„Místo na hamburger si raději zajděte na gyros. Pokud si dá člověk jen maso se zeleninou a jejich dresinkem, který bývá postaven na jogurtovém základě, nemůže udělat chybu,“ říká nutriční specialistka Monika Bartolomějová.
Smažené nahraďte grilovaným
Velmi důležitá je i příprava pokrmů. Pokud si objednáte wrap se smaženým masem, dostanete tukem přepálené maso v trojobalu, které není dobré ani pro vaše zdraví, ani pro štíhlou linii.
„Celozrnný sendvič nebo wrap s grilovaným masem, čerstvou zeleninou a bez majonézy bude jistě lepší variantou než obalovaná křidélka. Takto naplněný wrap obsahuje komplexní sacharidy i bílkoviny, které vás zasytí na dlouhou dobu,“ potvrzuje osobní trenérka a odbornice na výživu Alena Vídeňská.
Salát ano, ale…
Dresinky, zálivky a majonézy (recept na tu domácí) obsahují velké množství tuku a kalorií. Obzvlášť pak ty v restauracích s rychlým občerstvením. Pokud držíte dietu, chcete nějaké to kilo shodit a máte pocit, že Ceasar salát z fastfoodu je vyloženě dietní, tak jste na omylu.
„Saláty ve fastfoodech nejsou tak zdravé, jak se na první pohled může zdát. Zálivky obsahují plno cukru, soli, dochucovadel a majonézy. Maso v salátech je smažené na přepáleném tuku, nikoliv grilované. Energetickou hodnotu salátu zvyšují i krutony, sýr nebo slanina,“ říká Alena Vídeňská, fitness trenérka a odborná výživová poradkyně.
Nicméně pořád je salát méně kalorický než třeba cheeseburger. Jen není třeba sníst i krutony a slaninu a dresinku si dejte polovinu.
Bez omáčky, prosím!
Mezi rychlé občerstvení se řadí i pouliční vozíky a stánky s párky v rohlíku, smaženým sýrem v housce nebo třeba kebab či pizza do ruky. Existují ale i zdravější varianty: „Vcelku zdravý fastfood může být asijské bistro, ale je potřeba, abyste se vyhnuli omáčkám a dali si pozor na množství přílohy. Objednejte si třeba rýži a kachní maso, ale vynechte omáčku. Přílohu nejezte celou,“ doporučuje Monika Bartolomějová.
Džusy a limonády vydají za další chod
Pozor si dejte také na to, co pijete! Některé slazené nápoje mají takový počet kalorií, že byste za ně měli bezmála svačinu. Například půl litru koly obsahuje 220 kcal. Méně má třeba bílý jogurt (100 kcal) s banánem (80 kcal) nebo i plátek černého žitného chleba (98 kcal) s 50 g vysokoprocentní šunky (54 kcal).
„Co se týče nápojů, ve většině fastfoodů je k dispozici i neperlivá voda. Alkohol, kofeinové nápoje, džusy a slazené minerálky rozhodně nedoporučuji, nebo ve velice malém množství a výjimečně,“ doplňuje Monika Bartolomějová.
Ořechy a sýr místo hranolek
Požádali jsme odbornici o shrnutí na závěr. „Rozhodně nejsem příznivcem fastfoodů. Myslím, že existuje vždy lepší možnost. Například s sebou můžete nosit nebo si koupit sáček ořechů či zajít do sýrárny a vybrat kvalitní sýr, který perfektně zasytí. Pokud se ale ve fastfoodu přece jen ocitnete a hlad vás donutí si tam objednat, snažte se vyhýbat smaženým jídlům, pšeničné mouce, sacharidům a ochucovadlům,“ uzavírá výživová poradkyně Monika Bartolomějová.