Článek
Ovesné vločky obsahují spoustu vitaminů a zdraví prospěšných látek. Jsou skvělé při hubnutí, zajistí vám lepší pleť a přispějí i k prevenci před nepříjemnými zdravotními komplikacemi. Co získáte, když je začnete jíst pravidelně? Těchto pět věcí vás nemine.
1. Více energie
Ovesné vločky obsahují obrovské množství vitaminů, antioxidantů a komplexních sacharidů, a proto jsou skvělým dobíječem baterek. Téměř vždy je najdete v jídelníčku sportovců, včetně kulturistů. Jsou ideální nejen po ránu, ale také jako „předtréninkové“ jídlo – představují skvělé palivo před fyzicky náročnými výkony.
Vločky jsou chutné, rychle zaženou hlad a jdou připravit na stovky různých způsobů. Nejrychlejší je zalít je teplým či studeným mlékem, vodou nebo jogurtem a doplnit trochou semínek, ovoce, skořice nebo medem. Udělat z nich lze i teplou snídani ve formě lívanců nebo zdravé hrnečkové buchty zvané mug cake či kaše.
„Ovesné vločky nemusíte nutně jíst pouze ráno nebo před tréninkem a ne vždy je musíte připravovat nasladko. Za vyzkoušení stojí i různé druhy placek, slané sušenky nebo karbanátky z ovesných vloček,“ doporučuje Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours.
2. Lepší zažívání
Velký obsahy vlákniny ve vločkách napomáhá lepšímu zažívání a má příznivý vliv na trávicí systém. (Co naopak střevům škodí?) Natáhne do sebe toxiny usazené ve střevech, čímž přispívá k detoxikaci a očistě organismu. Vločky účinně odstraňují zácpu a snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Důležitá je však pravidelná konzumace – po jedné misce zázraky nečekejte.
3. Kila půjdou dolů
Nejčastěji lidé zařazují vločky do stravy, protože chtějí zhubnout. A dobře dělají. Ovesné vločky jsou doslova dietní bomba. Kromě lepšího zažívání, vyprazdňování a detoxikace mají totiž ještě další skvělou vlastnost: schopnost absorbovat vodu a navozovat pocit plnosti po dlouhou dobu.
To má na svědomí vláknina betaglukan – částečně se rozpouští ve vodě a ve střevech pak vytváří hustý gel, který snižuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi, podporuje růst správných bakterií v trávicím traktu a navozuje pocit plnosti. Po vydatné ovesné kaši proto nebudete mít hlad hodně dlouhou dobu. Nehrozí uždibování ani mlsání – díky vločkám vám bohatě postačí hlavní jídla.
4. Mladistvý vzhled
Co se týče živin, jsou jimi vločky doslova nabité. Obsahují vápník, lecitin, fosfor, draslík, zinek, mangan, křemík, hodně bílkovin a nenasycených mastných kyselin. Miska k snídani však není jediný způsob, jak ovesnou sílu použít: udělejte si domácí masku účinnou proti akné i unavené pleti.
Polovinou šálku horké vody zalijte třetinu hrnku vloček. Po přibližně pěti minutách přidejte lžičku medu, lžíci jogurtu a bílek. Rozmíchanou směs aplikujte na obličej a přibližně po 15 minutách opláchněte vodou. Podobný recept máme i pro celé tělo: do horké vany přidejte hrnek mléka, šálek vloček a lžíci medu. Tato směs hydratuje a uvolní napjatou pokožku i svaly a příjemně zregeneruje.
5. Pevnější zdraví
Kromě zkrášlujících schopností pomáhají vločky snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu. (Potraviny, které zvyšují krevní tlak.) Budete-li si vločky dopřávat pravidelně několikrát týdně, snížíte si hladinu cholesterolu v krvi a tím i riziko srdečních chorob. U žen je doporučená denní dávka 30 až 40, u mužů 40 až 50 gramů.
„Ovesné vločky se skládají především ze složených sacharidů, bílkovin a tuku. Jedná se tak o komplexní potravinu, která je vhodná pro každého, kdo se chce zdravě stravovat. Jejich bonusem je navíc vyšší obsah vitaminu B1, který pomáhá s přeměnou sacharidů v energii, a B6, pomocníka v boji proti infekcím. Vitamin E je zase účinný antioxidant mírnící dopad fyzické zátěže na organismus,“ uzavírá Veronika Jandová, trenérka, cvičitelka a poradkyně pro zdravý životní styl.