Článek
Nemoci srdce a cév v Česku zabíjejí nejčastěji. Čím vyšší má člověk cévní věk, tím vyšší je u něj riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění. „Stárnutí cév je spojeno s ukládáním aterosklerotických plátů, snižováním prostupnosti cév a zvyšováním jejich tuhosti. U některých jedinců ale cévy stárnou rychleji, často je to způsobeno nezdravou stravou, nedostatkem pohybu, kouřením či nadměrným pitím alkoholu,” vysvětluje doktorka Hana Chudobová z Alphega lékárny.
Cévní věk a zdraví vašeho oběhového systému nejsnáze prověří prohlídka u lékaře. Jak poznáte, že je čas se k němu vydat?
1. Oteklé nohy
Pokud nedokáže srdce dost rychle pumpovat krev, pronikají přebytečné tekutiny z krve do okolních tkání, což způsobuje viditelné otoky. Nejpatrnější jsou v dolních končetinách.
2. Chladné končetiny a bledost
Bledou pleť nebo ledové, špatně prokrvené končetiny můžete mít z chudokrevnosti, nízkého tlaku, ale o pozornost se může hlásit i stav vašich cév. Možná vám příliš pomalu pumpuje srdce a cévy jsou zanesené. Typický je i snížený objem červených krvinek. Nejvíce na to trpí ruce, nohy a obličej.
3. Omdléváte často
Na omdlení vám může být z nízkého tlaku, dehydratace i leknutí. Zatímco zde zpravidla předchází pocit nevolnosti, mžitky před očima, motání hlavy, v případě srdečních a cévních problémů přichází mdloby náhle. Doprovázet je může i silné bušení srdce, tepání v krční tepně, lapání po dechu. Lékaře volejte bez prodlení, mohlo by jít o srdeční příhodu i mozkovou mrtvici. (Tohle jsou 4 situace, kdy okamžitě volejte záchranku!)
4. Modřiny a křečové žíly
Snížená kvalita cévní stěny zapříčiňuje její křehkost. Cévy mohou praskat, deformovat se, krev uniká do okolních tkání. Pokud se vám dělají bezdůvodně modřiny, trpíte na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy, nebo se vám jen špatně hojí i drobná zranění, je dobré zpozornět, tedy vydat se k lékaři.
Jak vyčistit cévy
Chcete-li snížit svůj cévní věk, naštěstí můžete hodně udělat vy sami. „Včasná změna životního stylu dokáže výrazně zpomalit rozvoj kardiovaskulárních onemocnění a také zabránit části srdečních infarktů a cévních mozkových příhod,“ říká kardiolog Jan Václavík z FN Olomouc.
Důležitý je pravidelný pohyb. Dbejte na něj zejména máte-li nadváhu, sedavé zaměstnání nebo v práci stojíte. Pozor na sporty silové a přetěžující nohy, jako je aerobic, vzpírání, squash či lyžování, lepší bude plavání, běžky, kolo či obyčejná chůze.
Zdravé cévy a jídelníček
Je dobré omezit alkohol, kouření, nepřehánějte to se solí a tučnými a smaženými pokrmy. Pozor i na přemíru bílkovin, navyšují množství odpadních látek v krvi a zatěžují cévy, ale i ledviny. „Velké množství bílkovin se nachází v mase, vejcích, luštěninách nebo v mléčných výrobcích a uzeninách,“ říká nutriční terapeutka dialyzačních středisek Fresenius NephroCare Dana Sasaková.
Při potížích s cévami a ledvinami se dostatečně nevylučují odpadní látky, což je nežádoucí zejména u sodíku, draslíku a fosforu, mohlo by to urychlit proces aterosklerózy a vést k poruchám rytmu srdce.
Jaké potraviny škodí cévám?
- Draslík - banány, sušené ovoce, hrozny, avokádo, špenát, brambory, brokolice, rajčata, ořechy a mandle, celozrnné a mléčné výrobky
- Sodík - polotovary, pochutiny
- Fosfor - mléčné výrobky, maso, ryby, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, hořká čokoláda, kakao, cola, pivo
Jaké potraviny prospívají cévám?
Cévám prospěje česnek, který brání vzniku sraženin. Vsaďte také na potraviny bohaté na vitamin D (v houbách, tresčích játrech, lososu, tuňáku, jogurtu), rutin (v pohance, chřestu, rajčatech, čaji), lutein (v kapustě, paprice, mrkvi). Myslete na vlákninu a potraviny se schopností snižovat hladinu zlého cholesterolu (dýňová semínka, brokolice, ovesné vločky).
Nemusí jít o infarkt: Co může znamenat, když vám hodně buší srdce?