Článek
Napětí způsobené hektickým životním tempem často vede ke stresu. K tomu teď máme navíc i spoustu dalších důvodů. Za normálních okolností představuje stres přirozenou reakci těla na nové nebo nepříjemné situace. Pokud je ho ale moc a přichází příliš často, přechází do chronické roviny a může mít řadu nežádoucích důsledků, mezi které patří vedle oslabení imunity a přibírání i potíže se spánkem.
Bylinky pro klid i dobrý spánek
Správně pracovat se stresem vám kromě pravidelného pohybu (běh či chůze) a relaxačních aktivit (jóga a meditace) pomohou i bylinky. Můžete z nich připravit lahodné nápoje pro uklidnění a podporu spánku, nejefektivnější je přitom dopřát si je přímo před spaním.
Všechny seženete v lékárnách nebo specializovaných prodejnách se zdravou výživou. „Jejich konzumace by se ale měli vyvarovat pacienti užívající warfarin, což je lék na ředění krve,“ upozorňuje Venuše Studničková, bylinkářka a léčitelka z poradny Bylinky od Venuše v Ústí nad Labem. A jaké bylinky jsou tedy nejlepší na spaní?
1. Kozlík lékařský
Kozlík lékařský je jednou z nejčastěji užívaných bylinek v případě, že potřebujete ulevit od stresu a úzkosti. Rostlinné sloučeniny, které obsahuje, pomáhají uvolnit tělo i mysl, navodit spánek a zvýšit pocit psychické pohody.
Jak ale upozorňuje Radomír Wojnar, bylinkář a léčitel z Fytoterapeutické bylinné poradny v Lučině, kozlík není určen pro dlouhodobé užívání, protože u citlivých jedinců může spustit opačné reakce: „Říká se tomu výskyt paradoxních jevů, což znamená, že místo uklidnění vznikne nežádoucí rozrušení, u žen se navíc hodně objevuje bušení srdce.“
„Při užívání kozlíku proto nezapomínejte po měsíci udělat týdenní pauzu,“ radí Lenka Martanová, autorka a lektorka školy Bylinky pro radost z Benešova.
Jak na to: Lžičku sušené byliny přelijte šálkem vroucí vody, nechte 10 minut luhovat a poté přeceďte.
2. Levandule
Aromatické uklidňující vlastnosti levandulových květů jsou známy již od starověku, což není náhoda. Tato fialová bylinka totiž emočnímu zdraví přináší hned několik výhod. Její vůně uvolňuje a pomáhá snižovat stres a udržovat podrážděnost na minimu. „Snižuje ale krevní tlak, takže by ji neměli používat lidé s nízkým krevním tlakem, a to ani jako přísadu do koupele,“ varuje Venuše Studničková.
Jak na to: Lžičku sušených květů levandule přelijte horkou vodou a 15 minut louhujte. Poté přeceďte a vmíchejte polévkovou lžíci limetkové šťávy. Vypijte po příchodu z práce nebo před spaním.
3. Pomerančová kůra
Základní živiny obsažené v pomerančové kůře mají pozitivní vliv na léčbu nervů, úzkosti a nespavosti. Její účinné látky zpomalují produkci kortizolu a zvyšují sekreci dalších hormonů uvolňujících tělo, jako je tryptofan a serotonin.
Jak na to: Nastrouhanou kůru z jednoho pomeranče vařte tři minuty v šálku vody. Poté odstavte, přeceďte a přidejte lžíci medu. Denně si dopřávejte podle libosti dva až tři šálky.
4. Mučenka
Mučenka má sedativní vlastnosti, které podporují správnou rovnováhu nervového systému. Poskytuje rychlou úlevu od úzkosti a běžných problémů se spánkem. Pravidelná konzumace výluhu z mučenkového květu může v dlouhodobém horizontu významně přispět ke snížení celkového stresu. „Její výhodou navíc je, že se může užívat k většině léků, protože nenarušuje jejich působení,“ říká Venuše Studničková.
Jak na to: Šálek vody přiveďte k varu a přidejte lžičku sušených mučenkových lístků. Snižte teplotu a vařte dvě minuty. Poté nechte vychladnout, přeceďte a vypijte dva šálky denně.