Článek
Jak se 3D ultrazvukové vyšetření liší od 4D, které také gynekologická pracoviště nabízení? V podstatě v prezentaci – čtvrtým rozměrem se myslí čas. Proto při 3D zobrazení dostanete snímek, v případě 4D rovnou video zachycující pohyb dítěte, respektive jeho obličeje v čase.
Co se vyšetřuje
Při 3D ultrazvuku se obvykle nekontroluje vývoj plodu a jeho případné vady, spíše jde o zážitek rodičů, který jim ukáže ještě nenarozeného potomka, a zejména pro otce je to velmi intenzivní zážitek. Nicméně je tak samozřejmě možné rozeznat vady plodu už v rané fázi těhotenství.
Princip metody
Při běžném ultrazvukovém (sonografickém) vyšetření se zobrazuje dvojrozměrný obraz, to znamená, že se ztrácí jeden rozměr – objem. To je možné změnit tím, že ultrazvuková sonda mění polohu: posunuje se, naklání nebo rotuje. Získané informace následně zpracovává počítač a vytvoří rekonstrukci obrazu, takže vznikne trojrozměrné zobrazení.
Tuto 3D-ultrazvukovou technologii lze použít na kterékoliv části těla, nejčastěji se ale používá právě při vyšetření nenarozených dětí. Výsledkem je snímek (3D) nebo videozáznam (4D) miminka přímo z dělohy a nejčastěji se zobrazuje obličej.
Jak vyšetření probíhá
Vyšetření probíhá stejně jako všechna ultrazvuková vyšetření. Pro získání obrázku či videa je nejvhodnější období mezi 24. a 28. týdnem těhotenství s tím, že obličej je možné pozorovat od 17. týdne. Připravte se, že 3D vyšetření bude o něco delší než běžné, trvá až hodinu. Lékaři potřebují zastihnout plod v optimální poloze k zobrazení. Za vyšetření a snímek či video zaplatíte 1 000 až 1 500 korun v závislosti na pracovišti.
Kdy to nefunguje
Je možné, že se snímek nepodaří udělat dokonale. Miminko si třeba zakrývá obličej, tvář také nelze rozeznat, pokud je zrovna přitisknutá k placentě nebo děložní stěně. Plod se špatně zobrazuje po 28. týdnu těhotenství, kdy je již tak velký, že se do záběru mnohdy nevejde celá hlavička. Horší snímky také vznikají v případě obezity matky.