Článek
S plasty je to jako s ohněm: dobrý sluha, zlý pán. Fotky plovoucích ostrovů v moři, zahubených ryb a odpadky zaplavených letovisek to dokazují. Ale nebojte se, nebudeme vás vybízet zachraňovat velryby ani běhat s transparenty. Nabídneme vám tři poměrně snadné možnosti, jak si uklidit před vlastním prahem, přesněji jak nahradit „jednorázovky opakovačkami“.
1. Ignorujte brčka!
Věděli jste, že brčka jsou šestým nejrozšířenějším druhem odpadu? Řeknete si: vždyť je to jen brčko. Jenže v USA se jich denně spotřebuje půl miliardy, což je 127 naplněných autobusů. I proto Evropská komise navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky, jako jsou nádobí, příbory či brčka. Směrnici musejí schválit členské státy EU, už teď se k omezení plastů rozhodly kolosy jako IKEA, Starbucks (brčka nahradí recyklovatelnými víčky) či McDonald’s (v některých evropských zemích vymění plastová brčka za papírová).
Kukuřičný plast a papír
Jestli na jednorázových brčkách trváte, sáhněte alespoň po recyklovatelných materiálech. Výrobky z kukuřičného plastu (PLA) se do dvanácti týdnů rozloží v kompostu a neobsahují ftaláty ani jiné ropné produkty. Jednorázovou variantou jsou i zpevněná papírová brčka. Nemusíte se bát, že se papír rozpustí – je vyroben tak, aby nepropouštěl vodu.
Bambus, kov i sklo
Mnohem lepší jsou brčka na více použití. Doma jsou k dispozici třeba jako příbory anebo je nosíte v kabelce pro použití v restauraci. Údržba je snadná díky speciálnímu kartáčku, jímž vnitřek brčka snadno vyčistíte.
Z čeho se taková brčka vyrábějí? Například z bambusu. Ten patří mezi nejrychleji rostoucí rostliny na světě. Jeho povrch je však pórovitý, proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti ohledně plísní. Velmi oblíbený je i kov – můžete ho používat téměř donekonečna a dá se skvěle čistit. Další možností jsou brčka skleněná. „Borosilikátové sklo je speciálně tvrzené a výhodou je, že dovnitř brčka vidíte, takže ho můžete perfektně vymýt,“ popisuje Krištof Kelecsényi z firmy Yoni a dodává: „Raději ho však nedoporučujeme dětem, protože by mohlo dojít k poranění při skousnutí.“
2. Noste si vlastní kelímek
Největšími konzumenty kávy do ruky jsou Američané, ale i u nás je kromě automatů na pumpách spousta kaváren, které vám voňavý nápoj prodají s sebou. Jestli si cestou do práce dopřáváte dávku kofeinu pravidelně, není problém nosit si vlastní hrnek. Vyrábí se mnoha provedeních, v termoverzi vám káva nevystydne a některé se otevírají jednou rukou.
A pokud si ho zapomenete, jděte aspoň tam, kde nabízejí recyklovatelné kelímky. „Ptejte se, jestli jsou z kompostovatelného materiálu, například z cukrové třtiny, palmového listu nebo dýhy. Je však nutné je sbírat a kompostovat, jinak se jejich ekologická výhoda ztrácí. Kdyby měly být vyhazovány, je možné místo nich použít i kartonové kelímky – povoskovaný papír vychází ze srovnání lépe než plast,“ vysvětluje Lucie Chaloupková z Ekologického institutu Veronica.
3. Tašku jedině látkovou
V oblasti plastových odnosných tašek se situace vyvíjí nejlépe především proto, že byli prodejci nuceni je zpoplatnit. Ve frontě u pokladny supermarketu vidíte snad každého druhého s vlastní látkovkou. Některé jsou hodně skladné, smotané do ruličky nezaberou v kabelce moc místa. Jiné zase sázejí na design a můžete je používat i jako kabelku. Do stejné kategorie patří i látkové sáčky na svačinu, které stačí otřít hadříkem nebo vyprat – nahradí hliníkovou nebo potravinovou fólii či igeliťák. Hitem jsou i sáčky na ovoce a zeleninu, které si buď můžete ušít sami ze zbytků záclon, nebo koupit v sadě v různých velikostech.
Dáte se do boje se zbytečným odpadem? Kterou z rad si vezmete za své?