Článek
Nebojte se, když řeknu zužitkování zbylé přílohy, nemám na mysli žádnou gastrohrůzu typu pizza ze starých rohlíků nebo obalované smažené knedlíky (mimochodem, už jste slyšeli o „knedloustech“?)!
Zbylou rýži, těstoviny i brambory totiž můžete zužitkovat mnohem elegantnějším způsobem: z vařených či šťouchaných brambor připravte plněné kroketky se šunkou a sýrem, které miluje celá Jižní Amerika. Těstoviny si zapečte na způsob slaného koláče, do kterého můžete přidat všechnu možnou zeleninu a maso, a konečně rýži osmažte s masem a zeleninou, jak je tak populární v Asii.
V receptech jsem sice použila množství odpovídající 4–6 porcím, ale úplně stejně samozřejmě můžete postupovat i s mnohem menším množstvím surovin (jen vás varuji, že jakmile jednou ochutnáte, budete nejspíš všeho vařit naschvál víc :-)).
Brambory: plněné krokety Papas Rellenas
Na asi 18 kroket potřebujete: 2 hrnky šťouchaných vařených brambor (asi 300 g), 2 vejce, sůl, pepř, 50 g uzeniny (sušené šunky, dušené šunky, libovější slaniny), 50 g tvrdého sýra (eidam, gouda, ementál), ½ hrnku hladké mouky, ½ hrnku strouhanky, řepkový olej na smažení
Na dip: 2 lžíce bílého jogurtu, lžíci majonézy, lžíci kečupu, bílý pepř, ½ citronu
Postup: Pokud máte brambory vcelku, nahrubo je nastrouhejte. Smíchejte je se žloutkem, najemno nasekanou šunkou a ¼ hrnkem mouky a ochuťte solí a pepřem. Sýr nakrájejte na kostičky a každou zabalte do lžičky bramborové směsi, aby vznikly kulaté kroketky. Ty pak obalujte v klasickém trojobalu: nejprve v mouce, poté v rozšlehaném vajíčku (k němu přidejte i zbylý bílek) a nakonec ve strouhance.
V této fázi můžete krokety zamrazit na další použití. Pozvolna je smažte ve vyšší vrstvě rozpáleného tuku dozlatova. Podávejte s dipem z jogurtu, majonézy, kečupu, bílého pepře a citronové šťávy nebo oblíbenou kupovanou omáčkou.
Tip: Do kroketek využijete v podstatě cokoli: jarní cibulku, pažitku, petržel, kukuřici, brokolici, tuňáka i vařené maso.
Těstoviny: špagetová frittata
Na 4–6 porcí potřebujete: 950 g uvařených těstovin, 400 g rajčatové omáčky, lžičku oregana, lžičku sušeného česneku, čerstvou bazalku, lžíci olivového oleje, 4 vejce, sůl, pepř, 200 g mozzarelly, hrst cherry rajčátek
Postup: Špagety smíchejte s omáčkou, podle chuti dochuťte oreganem, česnekem a bazalkou a natlačte do zapékací mísy nebo pánve vymazané olejem. Zalejte vajíčky prošlehanými se solí a čerstvě mletým pepřem, obložte kousky mozzarelly a půlkami rajčátek a dejte asi na 40 minut při 180 °C zapéct.
Tip: Jídlo obdobně připravíte i jen z malého zbytku těstovin, které (klidně včetně omáčky, se kterou jste je původně vařili) zapečte s jedním vajíčkem v malé misce. Přidat můžete i sušená rajčata, sýr feta, špenát, proužky opečené cibule nebo třeba masové kuličky z tohoto receptu.
Rýže: smažená rýže s hovězím
Na 4 porce potřebujete: 3–4 hrnky vařené rýže, lžíci vody, lžičku cukru krupice, 3 lžíce sójové omáčky, bílý pepř, řepkový olej, 1 velkou cibuli, hrnek mrazeného hrášku, 3 jarní cibulky, 2 vejce
Na maso: 400 g minutkového masa (hovězí pupek flank steak, krůtí prsa), lžíci kukuřičného škrobu, lžíci sójové omáčky (nejlépe té tmavé), řepkový olej, ¼ lžičky soli
K podávání: lžíci drceného chilli, 2 lžíce rostlinného oleje
Postup: Maso proti vláknu nakrájejte na proužky a smíchejte se škrobem, sójovkou, lžící oleje a solí. Připravte si zálivku z vody, cukru, sójové omáčky a čerstvě mletého pepře. Vejce prošlehejte a osmažte na troše oleje. Měchačkou je rozdělte na malé kousky. Vyndejte z pánve a na trošce oleje v ní hodně zprudka, aby nepustilo šťávu, opečte maso. Opět vyndejte a na výpeku nechte zesklovatět cibuli.
Přidejte rýži, zalejte připravenou zálivkou a pořádně promíchejte. Přidejte hrášek a nasekanou jarní cibulku a ještě chvíli restujte. Nakonec do pánve vraťte i omeletu a maso, nechte prohřát a podávejte. Pro milovníky pálivého pokapejte směsí chilli a trochy oleje (tuto směs můžete pro další použití uchovávat v lednici, lepší je chvíli rozleželá).
Tip: Do smažené rýže použijte i jinou oblíbenou zeleninu a zbytky (mrkev, pekingské zelí) nebo se inspirujte podrobným návodem naší specialistky na vietnamskou kuchyni Žanetou v článku Smažená rýže: Rychlovka, kterou miluje celý svět.
S jakým nejbizarnějším způsobem zužitkování zbylého jídla jste se zatím setkali?