Článek
Koblihy u nás sice dostanete po celý rok, ale kdo třeba o masopustu jedl domácí, ví, že pokud zrovna nejdete do luxusní pekárny, kupované jim nesahají ani po kotníky. Přitom vám na tohle domácí pečivo stačí jen pár ingrediencí a ty správné fígly na to, jak správně postupovat. Suroviny máte asi skoro všechny doma a triky, jak při přípravě postupovat, vám prozradíme my. Takže doufám, že to u vás o víkendu také zavoní rumem a citronovou kůrou…
Domácí koblihy
Na asi 20 koblih potřebujete:35 g droždí, 40 g cukru krupice, 500 g hladké mouky, 250 ml vlažného mléka, 3–4 žloutky, 40 g másla, 3 lžíce rumu, ¼ lžičky soli, 1 chemicky neošetřený citron, tuk na smažení (řepkový olej, přepuštěné máslo, sádlo), oblíbený džem, cukr krupice na obalení, skořici
Na žloutkový krém:200 ml mléka, 50 g cukru krupice, 1 vanilkový cukr, 3–4 žloutky, 1 celé vejce, lžíci kukuřičného škrobu, 2 lžíce másla, lžíci rumu
Postup: Droždí rozmíchejte se lžičkou cukru a spolu se 2 lžícemi mouky a 4 lžícemi teplého mléka umíchejte hladké těstíčko. Nechte ho asi 10 minut v teple vzejít a mezitím si smíchejte ostatní suroviny: zbylý cukr, mouku, mléko, žloutky, rozpuštěné máslo, rum, sůl a nastrouhanou žlutou část citronové kůry (bílá je hořká). Přidejte vzešlý kvásek a minimálně 5–10 minut těsto propracovávejte, aby bylo pěkně hladké a nelepilo se. V případě potřeby přidejte ještě trochu mouky či mléka, přikryjte utěrkou a nechte v teple hodinu kynout.
Mezitím si uvařte krém: mléko přiveďte spolu s oběma cukry k varu, žloutky a vejce utřete se škrobem a za stálého šlehání k nim přilejte polovinu ohřátého mléka. Pořádně promíchejte a vraťte do hrnce ke zbylému mléku. Za neustálého míchání pak povařte na hustý krém, vmíchejte máslo a rum, přikryjte fólií, aby nevznikl škraloup, a nechte vychladnout.
Vykynuté těsto můžete plnit buď rovnou, nebo až po usmažení. Pro plnění syrového těsta vyválejte jeho polovinu na asi jeden centimetr vysokou placku, skleničkou si naznačte kolečka, doprostřed každého dejte lžičku zavařeniny, překryjte druhým plátem těsta a skleničkou (lépe než vykrajovátkem, protože sklenice oba pláty spojí) vypíchněte kolečka tak, aby byl džem vždy uprostřed. Z okrajů pak tvořte 20centimetrové hady, které spleťte do copu.
Nechte ještě asi 20 minut kynout a poté koblihy smažte ve vysoké vrstvě oleje tak, aby plavaly – nesmí se dotýkat dna hrnce. Olej musí být pořádně rozpálený a koblihy klaďte horní vykynutou stranou dolů. Ihned pak přiklopte pokličkou.
Když koblihy zezlátnou, otočte a dosmažte už bez poklice. Na papírové utěrce nechte odsát přebytečný tuk a obalujte v cukru. Pletence obalujte ve skořicovém cukru.
Druhá (a podle mého lepší) možnost, jak koblihy připravit, je těsto vyválet na asi dvoucentimetrový plát, z něj vykrájet kolečka, smažit je stejně jako předchozí a plnit je až hotové – nehrozí tak, že vám během smažení vyteče džem, a koblihy zezlátnou rovnoměrněji. Nožem pak koblihu z boku nařízněte a cukrářským sáčkem ji plňte marmeládou či krémem. Koblihy jsou navíc tak nadýchané, že se náplně vejde mnohem více než při plnění syrového těsta :-).
- S rumem nešetřete, díky němu (a malému množství cukru a másla) koblihy nenasáknou olejem a krásně voní.
- Kromě džemu a žloutkového krému můžete koblihy plnit i domácí nutellou či nugetou.
- Aby se s těstem lépe pracovalo, po prvním vykynutí ho znovu propracujte a nechte pak znovu vykynout.
- Nezapomeňte na dobře rozpálený olej, vkládání koblih horní stranou dolů a jejich přiklopení pokličkou.
Tak co, nalákali jsme vás?