Článek
Postup
01.
Steaky z lososa by měly být stejně vysoké – tedy ze střední části filetu, aby se rovnoměrně propekly. Pánev rozpalte na střední stupeň a vložte steak z lososa, nechte ho na každé straně „zatáhnout“ asi 2 minuty, aby během pečení zůstal šťavnatý a měl krásnou zlatou kůrčičku. Na kvalitní pánev s nepřilnavým povrchem nemusíte přidávat žádný tuk, toho má losos dost, takže se steaky nepřichytnou ani nepřipálí.
02.
Ryby vložte do pekáčku kůží dolů a nechte při 70 °C péct asi 10–12 minut podle velikosti steaku. Po upečení osolte a zakápněte trochou olivového oleje. Po rozkrojení je maso krásně růžové, vysoké a hlavně šťavnaté. Při servírování pokapejte šťávou z limetky.
03.
Brambory uvařte ve slupce a nechte vychladnout. Oloupejte je a nakrájejte na půlcentimetrové plátky. Jarní cibulku, petržel a chilli papričku nakrájejte nadrobno a přimíchejte k bramborám. Přidejte dijonskou hořčici, pár kapek olivového oleje podle chuti, sůl a pepř. Z půlky citronu nastrouhejte kůru a spolu s vymačkanou šťávou přidejte do salátu. Promíchejte a nechte vychladit v ledničce.
A další tipy? U lososa se nevyplatí šetřit, kupte proto opravdu čerstvou rybu, odmění se vám skvělou vůní a hlavně chutí. Losos s kůží je víc šťavnatý než bez ní.
Nepodceňujte pracovní postup u ryby, rozhodně steaky nesmažte jen na pánvi, maso bude vysušené, a to by byla škoda.
Před přípravou maso nesolte, pustilo by zbytečně šťávu. Jarní salát můžete různě obměňovat, přidat jiné bylinky, koření, cherry rajčátka a podobně. Výborně se hodí k jakýmkoli steakům.
Pokud si chcete urychlit práci, uvařte brambory už oloupané a pokrájené na plátky, vybírejte ale odrůdy brambor hodící se do salátů.
Doma pěstované a sušené chilli papričky nemají tak výraznou pálivou chuť, jako čerstvé, tak se jich nemusíte tolik bát. Pro jistotu je ale předem ochutnejte.
Losos sice nepatří mezi nejlevnější maso na trhu, ale je to skvost mezi rybami, a tak čas od času neuškodí provětrat peněženku a pochutnat si třeba na skvělém steaku.